Bezpečná práce na internetu: 10 jednoduchých pravidel

Tento blog již publikoval tipy, jak zabránit tomu, aby byl systém infikován viry .Poslední článek se zabýval obecnými pravidly „počítačové hygieny“ a nyní budeme hovořit výhradně o pravidlech „internetové hygieny“.To znamená o pravidlech, jejichž dodržování vám neumožní vyzvednout škodlivý program na internetu nebo se stát obětí online podvodů.

První a nejdůležitější pravidlo bezpečné práce na internetu.Při práci na internetu musíte být opatrní a trochu podezřelí.Jako nezkušený uživatel musíte velmi často dodržovat

Takže několik jednoduchých tipů na „ síť hygienu“.

  1. Je třeba sledovat adresy, na které odkazy vedou.Chcete-li zjistit adresu, na kterou odkaz vede, stačí na něj umístit kurzor.Pokud jste nabídnuti jít na web X a odkaz vede na web Y, pak je něco špatně.Možná se vás snaží oklamat.
  2. Před zadáním osobních údajů zkontrolujte adresní řádek prohlížeče.Pokud místo obvyklého vkontakte vidíte něco jako vkontokte.ru, můžete si být jisti, že se nacházíte na falešném webu a snažíte se ukrást heslo pro přístup k vašemu účtu.Poté, co útočníci získají informace pro přístup k vašemu účtu, mohou je útočníci použít k odesílání spamu a virů svým přátelům.
  3. Neklikejte na neznámé odkazy, které přicházejí do vaší pošty, do ICQ nebo na sociální sítě.I když odkaz pochází od přítele, musíte být maximálněpozorný.Je možné, že účet vašeho přítele již byl napaden hackery a nyní jsou jeho jménem odesílány viry.
  4. Nestahujte neznámé soubory, které přišly na váš e-mail nebo ICQ, i když soubor pochází od vašeho přítele.Před stažením takových souborů zkontrolujte u odesílatele, co je to soubor.
  5. Moderní vyhledávače a prohlížeče, například Google Chrome, mohou uživatele varovat, když se snaží navštívit web šířící viry.Musíte si dát pozor na taková varování, s největší pravděpodobností je web, který se pokoušíte navštívit, infikován.
  6. Neklikejte na podezřelé reklamní bannery nabízející okamžité obohacení nebo jiné nerealisticky výhodné služby a služby.S největší pravděpodobností se vás snaží oklamat.
  7. Buďte podezřelí z programů pro „hackování“ online služeb, her a programů.V důsledku používání takových programů se můžete stát obětí „hackování“.
  8. Buďte opatrní při stahování souborů přes BitTorrent, DirectConnect a další sítě pro sdílení souborů.Uživatelé těchto sítí mohou šířit viry, aniž by o tom věděli.
  9. Nepoužívejte Internet Explorer, zejména jeho starší verze.Existuje velké množství dalších, rychlejších a bezpečnějších prohlížečů.
  10. Zakázat skript Java.Většina webů funguje bez použití Java Script.V prohlížeči Mozilla Firefox můžete použít plugin Noscript, toto rozšíření umožňuje zakázat provádění skriptů pouze pro neznámé weby.