Co dělat, když se grafická karta přehřeje

Grafická karta je jednou z nejvýkonnějších součástí moderního osobního počítače.Spotřebuje velké množství energie a generuje teplo.Proto je důležité sledovat chlazení grafické karty a zabránit jejím přehřátí.V opačném případě může přehřátí grafické karty vést ke snížení výkonu, výskytu artefaktů na obrazovce počítače nebo dokonce k poškození samotné grafické karty.

Přehřátí počítačových součástí je poměrně vzácný případ.Většina uživatelů proto prostě neví, co dělat, když se grafická karta přehřeje.V tomto článku budeme hovořit o možných příčinách přehřátí a také o tom, co lze udělat pro nápravu situace.

Jak zjistím, zda se grafická karta přehřívá?

Přehřátí kterékoli součásti počítače je nutně doprovázeno vnějšími značkami.Když se grafická karta přehřeje, jsou charakteristické následující vlastnosti:

  • Snížený výkon a zamrznutí ve hrách;
  • Vzhled barevných nebo blikajících bodů a pruhů na obrazovce;
  • Chyby ve hrách, vypadávání textur, blikání textur nebo celých předmětů;
  • Modrá obrazovka smrti a restartu;

Pokud si toto chování všimnete na svém počítači, je docela možné, že důvod spočívá v přehřátí grafické karty.Chcete-li zjistit, musíte zjistit přesnou teplotu grafické karty.

Jedním z nejjednodušších a nejspolehlivějších programů pro monitorování teploty je program HWmonitor.Je zcela zdarma a přesto poskytuje dostatek informací oteplota a další vlastnosti počítače.

HWmonitor zobrazuje teplotu grafické karty a dalších součástí počítače.V tomto případě se zobrazí tři hodnoty: aktuální, minimální a maximální.To vám umožní sledovat nejen aktuální teplotu, ale také maximální teplotu během programu.To je velmi výhodné při testování počítače.

Normální teplotu grafické karty lze v klidovém režimu považovat za teplotu až 55 stupňů Celsia a při zatížení až 80 stupňů Celsia.Pokud program HWmonitor vykazuje lepší výsledky, znamená to, že se grafická karta přehřívá.

Co tedy mám dělat, když se grafická karta přehřeje?

Pokud se nový, právě zakoupený videorámeček přehřeje, znamená to, že vyžaduje lepší chlazení, než dokáže zajistit počítačová skříň.V takovém případě musíte zajistit další chlazení.Ideální možností by bylo nainstalovat 120 mm chladič na boční kryt systémové jednotky tak, aby vyfukoval kolem nové grafické karty.Kromě toho můžete nainstalovat další chladič pro vyfukování z pouzdra.

Pokud grafická karta fungovala stabilně, ale najednou se začala přehřívat, pravděpodobně se něco stalo s jejím chladicím systémem.Možná je to mimo provoz nebo je jen zaneseno prachem.

Nejprve vypněte grafickou kartu a opatrně odstraňte prach bez demontáže chladicího systému.To lze provést pomocí štětce a bavlněných polic.Nicméně mnohografické karty jsou vybaveny poměrně složitým a uzavřeným systémem chlazení.V tomto případě bude odstranění prachu bez rozebírání docela obtížné.Pokud nemáte dostatečné dovednosti, je samoostřelba systému chlazení grafickou kartou příliš riskantní.Lepší najít profesionály.

Také problémy s přehřátím se vyskytují poměrně často u grafických karet s pasivním chlazením (grafické karty bez chladiče).V tomto případě můžete výrazně snížit teplotu instalací dalšího chladiče nad chladič grafické karty.Takový chladič je možné opravit libovolným pohodlným způsobem, hlavní věcí je jeho pevné udržování, nevibrování a zbytečný hluk.