Co dělat, když se počítač přehřeje

Přehřátí počítače je jedním z nejčastějších problémů.Obzvláště často se vyskytuje v létě.V tomto článku analyzujeme problém přehřátí počítače a řekneme vám, co dělat v případě přehřátí počítače.

Počítač přehřívá, co dělat?

Teplota je hlavním nepřítelem počítače.Pravidelné přehřívání počítače vede ke snížení jeho výkonu a ke zkrácení servisní doby.Přehřátí počítače může navíc vést k okamžitému poškození počítače.Aby se tomu zabránilo, je nutné sledovat stav počítače a v případě problémů rychle přijmout nezbytná opatření.

Diagnostika přehřátí počítače

Přehřátí počítače lze diagnostikovat několika typickými příznaky:

 • Snížený výkon. Přehřátí kterékoli součásti počítače může vést ke snížení výkonu.Ve většině případů se jedná o procesor, grafickou kartu (snížený výkon ve hrách) a pevný disk.
 • Náhlý restart počítače. Náhlý restart je jedním z mechanismů sebeobrany počítače.Když teplota procesoru překročí horní prahovou hodnotu stanovenou v v nastavení BIOS, počítač se restartuje.Tento mechanismus chrání procesor před extrémním teplem a poškozením.
 • Barevné pruhy, blikající tečky a další artefakty na obrazovce. Problémy s obrazem mohou znamenat přehřátí grafické karty.
 • Další chyby a nestabilní operace s počítačem.

Pokud si všimnete takových problémů, měli byste okamžitě zkontrolovat teplotu součástí počítače a přijmout opatření k jejich snížení.

Jak zkontrolovat teplotu počítačových součástí

Pokud zaznamenáte příznaky charakteristické pro přehřátí počítače, musíte nejprve zjistit, které počítačové komponenty jsou náchylné k přehřátí a jaké teplotyv otázce.K tomu je třeba použít speciální programy.Jedním takovým programem je program HWmonitor.

HWmonitor je zcela zdarma a má jednoduché rozhraní.Současně poskytuje všechny potřebné informace o teplotě hlavních součástí počítače.

HWmonitor

Typická klidová teplota:

 • Pro pevné disky do 40 stupňů.
 • Pro procesor do 45 stupňů.
 • Pro grafická karta do 50 stupňů.

Při zatížení jsou typické teploty:

 • Pro pevné disky do 45 stupňů.
 • Pro procesor do 60 stupňů.
 • Pro grafickou kartu do 75 stupňů.

Pokud jsou teploty uvedené v programu HWmonitor výrazně vyšší než výše uvedené, znamená to, žepočítač se přehřívá.

Příčiny přehřátí počítače

Abychom pochopili, co je třeba udělat v případě přehřátí počítače, zvažujeme hlavní důvody, které mohou vést k přehřátí.

 • Prach. Nejčastější příčina přehřátí počítače.Ucpávky prachu v radiátorech a usazují se na mikročipy a desky.To vede ke skutečnosti, že chladicí systém nemůže fungovat normálně.K vyřešení problému je třeba počítač očistit od prachu, jak jsme to udělali, hovořili jsme o jednom z našich článků.Při odstraňování prachu by měla být věnována zvláštní pozornost těm součástkám, jejichž teplota převážně překročila mezní hodnoty.Po vyčištění systémové jednotky porovnejte hodnoty teploty.Nejpravděpodobněji se teplota složek vrátila k normálu.
 • Nesprávná instalace systémové jednotky. Zkontrolujte systémovou jednotku.Většina systémových jednotek má na bočních stěnách speciální větrací otvory.Možná jste nainstalovali systémovou jednotku tak, že tyto otvory byly uzavřeny nábytkem nebo jinými předměty.Musíte také věnovat pozornost bateriím ústředního topení.Pokud je systémová jednotka nainstalována příliš blízko u sebe, může to vést k přehřátí počítače.
 • Špatná cirkulace vzduchu v systémové jednotce. Možná, že váš počítač se prostě neochladí dobře.V tomto případě musíte zakoupit další chladiče, které jsou nainstalovány v systémové jednotce.Nedělají příliš mnoho hluku,ale výrazně snižuje teplotu.