Co je CPU v počítači

V technických specifikacích počítače lze narazit na pojem jako CPU nebo CPU.Tento termín není zpravidla vysvětlen jednoduchými slovy, takže není neobvyklé, aby uživatelé pochopili, co to znamená.V tomto článku si povíme o tom, co je CPU v počítači, jaké jsou jeho hlavní charakteristiky, a také jak zjistit název CPU nainstalovaného v počítači a zkontrolovat jeho teplotu.

Co je CPU nebo CPU

Zkratka CPU je dešifrovánajako centrální procesor a označuje zařízení, které zpracovává prakticky všechny informace v počítači.V angličtině je analogem zkratkového procesoru zkratkový procesor, což je zkratka pro centrální procesorovou jednotku.Proto CPU a CPU jsou stejné a stejné zařízení.

CPU je křemíkový čip, který je základem každého počítače.Spouští programový kód, pracuje s RAM a externími zařízeními, ve skutečnosti je to hlavní součást jakéhokoli počítače.Jednou z hlavních technických charakteristik jakéhokoli CPU je jeho architektura.Moderní stolní počítače a notebooky používají procesory založené na x86.Tato architektura a odpovídající soubor pokynů se objevily v 70. letech minulého století spolu s procesorem Intel 8086. Později začali další výrobci na základě této architektury vyrábět své procesory.Například takové procesoryvydané AMD, Cyrix, VIA, Transmeta, IDT a dalšími.

Nyní však existují pouze dva výrobci procesorů x86 - tito jsou Intel a AMD.Tyto dvě společnosti nyní vyrábějí téměř všechny procesory založené na této architektuře.Zbývající společnosti ukončily výrobu procesorů založených na x86, neschopných odolat konkurenci.

Intel a AMD mají řadu značek, pod nimiž vydávají své centrální procesory.Tato jména jste mohli slyšet v reklamě na počítačové vybavení.

Jak CPU vypadá (Intel Core i7).

Intel má toto:

 • Celeron;
 • Pentium;
 • Core i3;
 • Core i5;
 • Core i7;
 • Core i9;
 • Xeon;

A pro AMD:

 • Sepron;
 • Athlon;
 • AMD FX;
 • AMD A;
 • Ryzen 3;
 • Ryzen 5;
 • Ryzen 7;
 • Ryzen Threadripper;
 • Epic;

Hlavním rozdílem mezi procesory různých značek je úroveň výkonu.Procesor Core i5 je tedy obvykle produktivnější než Core i3 a Core i7 je zase produktivnější než Core i5.Procesory AMD mají podobné rozdíly ve výkonu.

Výkon procesoru ovlivňuje několik faktorů.Za prvé, jedná se o taktovací frekvenci, čím vyšší je, tím více operací může procesor provádět za jednotku času.Za druhé, toto je počet jader, čím více procesorových jader existuje, tím více výpočtů lze provádět paralelně, což také zvyšuje výkon CPU.Kromě toho je výkon ovlivněn rychlostí práce a velikostí mezipaměti paměti, rychlostí výměny dat s RAM a dalšímiparametry.

Jak zjistit, který procesor je v počítači

Uživatelé se často zajímají o , , který CPU se používá v jejich počítači.Tyto informace můžete získat mnoha způsoby.Pokud je váš operační systém Windows 7 nebo Windows 10, můžete zjistit název CPU pomocí okna „ Informace o počítači “, které lze otevřít pomocí kombinace klávesWindows + Pauza /Break ].V tomto okně jsou k dispozici všechny základní informace o verzi systému Windows, centrálním procesoru a paměti.

​​

V operačním systému Windows 10 lze název CPU zobrazit také v okně „ Správce úloh “.Stiskněte kombinaci klávesCtrl-Shift-Esc , přejděte na kartu „ Výkon “ a vyberte parametr „ CPU

)

Kromě toho existují i ​​jiné způsoby, jak zjistit CPU nainstalované v počítači, například můžete přejít do systému BIOS a tam tyto informace zobrazit.Systém BIOS je obvykle k dispozici pouze v angličtině, takže jeho procesor je označován jako CPU.

Teplota procesoru

Procesor je jedním z hlavních zdrojů tepla v počítači.Pokud není správně ochlazena, přehřeje se, což povede ke snížení rychlosti a výkonu hodin.Ve zvláště závažných případech bude přehřátí vést k selhání počítače a náhlému restartu.Proto je čas od času nutné zkontrolovat teplotu procesoru, aby se zajistilo, že je normální.

Ke kontrole teploty procesoru budou nutné speciální programy.Můžete například použít HWmonitor.Tento program umožňuje sledovat teplotu a další parametry centrálního procesoru, grafické karty a dalších počítačových komponent.Chcete-li získat informace o teplotě, spusťte HWmonitor a v okně, které se otevře, najděte název procesoru.Hned pod ní bude řádek s teplotou.

HWmonitor zobrazuje tři hodnoty teploty:Hodnota(aktuální teplota),Min(minimum) aMax(maximum).To vám umožní sledovat teploty po dlouhou dobu a určit maximální teplotu, na kterou se CPU zahřívá.

Po kontrole teploty se můžete zeptat, kterou teplotu procesoru lze považovat za přijatelnou.Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, protože různí zpracovatelé mají různé teplotní maxima, které budou mít bez negativních důsledků.Normální teplota procesoru se však obvyklepovažuje za :

 • až 45 ° C v klidovém režimu;
 • do 65 ° C při zatížení;

Pokud se procesor počítače zahřeje na vyšší teploty, měli byste zvážit zlepšení jeho chlazení.Ve většině případů jednoduše odstraňte prach nahromaděný na chladiči procesoru.Obvykle to způsobí pokles teploty o 5 až 10 stupňů.V některých případech může být nutné vyměnit tepelnou pastu nebo nainstalovat další chladiče, které zlepší chlazení systémové jednotky.