Co je DVI?

DVI nebo digitální vizuální rozhraní je digitální rozhraní určené k přenosu videozáznamů z počítače na monitor.V dočasných monitorech CRT byl k přenosu obrázků z grafického adaptéru na monitor použit analogový standard přenosu VGA.

Ale s příchodem LCD monitorů, které používaly pouze digitální signály, bylo potřeba přejít na rozhraní pro přenos digitálního obrazu.

Za účelem vývoje nového digitálního rozhraní pro přenos obrazových obrazů byla vytvořena pracovní skupina pro digitální zobrazení.Organizace zahrnuje společnosti jako Intel, Fujitsu, Compaq, Hewlett Packard, NEC, IBM a Silicon Image.Výsledkem práce této organizace byla specifikace Digitální vizuální rozhraní revize 1.0, která byla zveřejněna v roce 1999.

Vzhledem k tomu, že v té době se věřilo, že monitory CRT budou existovat velmi dlouhou dobu a nové LCD obrazovky je nebudou brzy vytlačovat z trhu, nové rozhraní by mělo přenášet nejen digitální signál, ale také analogový ve standardu VGA.

K vyřešení tohoto problému bylo vyvinuto několik typů rozhraní DVI.

  • DVI-A - Vysílá pouze analogové signály.
  • DVI-I - přenos analogových a digitálních signálů.
  • DVI-D - pouze přenos digitálních signálů.

Existují také dva provozní režimy DVI: DVI s jednoduchým spojením (single mode) a DVI s dvojitým spojením (dual mode).Single link DVI je určen pro monitory s nízkým rozlišením.Maximální rozlišení, které lze přenést pomocí DVI s jednoduchým spojením, je 1920 × 1200 při 60 Hz nebo 1920 × 1080 při 75 Hz.Přenos videa zpoužité vyšší rozlišení Dual link.V tomto režimu může být rozlišení 2560 × 1600.

V závislosti na typu a režimu požadovaného rozhraní DVI lze k připojení monitoru použít různé typy konektorů.Obrázek níže schematicky zobrazuje všechny možné možnosti.

Nyní je DVI hlavním rozhraním pro připojení monitorů k počítači.Evolučním skokem ve vývoji tohoto rozhraní byl vznik HDMI, který si nyní získává stále větší popularitu.