Co je grafická karta?

Grafická karta je zařízení, které zobrazuje všechny akce a procesy prováděné v počítači.Pomocí grafické karty jsou data přenášená počítačem převedena na video signál a přenášena na monitor.

Integrované a diskrétní grafické karty

Existují dva hlavní typy grafických karet : integrované a diskrétní.

 • Integrované (vestavěné)- jsou nedílnou součástí centrálního procesoru nebo základní desky, protože jsou do nich zabudovány.Přítomnost integrovaného videa snižuje náklady a spotřebu počítače, ale takové grafické karty mají omezený výkon.Často nemají vlastní video paměť, takže používají počítačovou RAM.Integrovaná grafická karta navíc nemá samostatný chladicí systém, který šetří místo uvnitř systémové jednotky nebo notebooku.Tento typ grafické karty se používá hlavně v kancelářských a jednoduchých domácích počítačích, kde není vyžadován vysoký výkon a výkon.
 • Diskrétní grafická karta je samostatná deska, kterou lze nainstalovat do zvláštního slotu PCI Express x16) a obsahuje vše, co je nezbytné pro plnohodnotný provoz.To vám umožní zvýšit počítačvýkon a použít je pro hry s vysokou úrovní grafiky nebo pro práci s výkonnými grafickými aplikacemi.Diskrétní grafické karty mají vlastní grafickou paměť.Jejich hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady a spotřeba velkého množství energie, která hraje důležitou roli pro notebooky.

Jak vypadá grafická karta

Diskrétní grafická karta pro stolní počítač:

Diskrétní grafická karta pro notebook:


Hlavní vlastnosti grafických karet

 • Grafický čip (GPU). Toto je hlavní procesor grafické karty, provádí výpočet zobrazeného obrazu, což vám umožňuje uvolnit centrální procesor počítače nebo notebooku od této operace.Je to hlavní prvek grafické karty, protože na ní závisí výkon a možnosti celého zařízení.Moderní grafické čipy ve složitosti nejsou prakticky nižší než centrální procesor a někdy je dokonce překonávají v počtu tranzistorů a výpočetní síly.
 • Hodinová frekvence grafického čipu. Má významný dopad na výkon grafického adaptéru: čím vyšší je frekvence, tím rychleji pracuje a čím více tepla vydává.Zvýšením provozní frekvence GPU proto můžete grafickou kartu přetaktovat.
 • Frekvence videopaměti. Čím vyšší hodnota, tím rychlejší je paměťový subsystém.
 • Typ videopaměti .V současné době se používá v grafických kartáchněkolik typů RAM: DDR nebo speciálně navržený typ paměti GDDR.Nejběžnější je GDDR3.
 • Šířka paměťové sběrnice .Má to významný dopad na šířku pásma paměti a celkový výkon grafické karty.Je charakterizován počtem datových bitů, které jsou přenášeny v jednom cyklu.Čím vyšší je šířka paměťové sběrnice, tím vyšší je rychlost.U levných grafických karet je bitová kapacita obvykle 64 nebo 128 bitů, v drahé - od 256 bitů a více.
 • Konektory. Určeno pro připojení externích zařízení k grafické kartě a pro výstup videosignálu na ně.Všechny konektory jsou rozděleny do dvou hlavních skupin: digitální a analogové.Při analogovém připojení je kvalita obrazu vysoce závislá na mnoha faktorech.To často zkresluje obraz, takže takové konektory jsou nahrazeny digitálními rozhraními.
 • ​​

Nejběžnější jsou tyto typy konektorů:

 • DVI - mohou být analogové, digitální nebo kombinované, obvykle se používají pouze nagrafické karty pro stolní počítače;
 • HDMI - výhradně digitální rozhraní, používané jak v přenosných počítačích, tak na běžných stolních počítačích;
 • DisplayPort - výhradně digitální rozhraní, používané jak na přenosných počítačích, tak na běžných stolních počítačích, ale méně běžné než HDMI;
 • D-Sub nebo VGA- analogové rozhraní, které se používá v notebookech a stolních počítačích, nedávno ztratilo svůjpopularita;

Hlavní výrobci grafických čipů

Nyní existují pouze dva velcí výrobci grafických procesorů - NVIDIA a AMD (ochranné známky GeForce a Radeon).Samy však neprodávají grafické karty spotřebitelům, protože spolupracují s jinými společnostmi, které vyrábějí hotové výrobky na základě videoprocesorů od těchto výrobců.Grafické karty od různých výrobců, vyrobené na stejném čipu vyráběném AMD nebo NVIDIA, se často liší pouze v balení, štítcích a baleních, protože jsou založeny na původním designu.

Někdy konečný výrobce grafických karet vyvíjí svůj vlastní design výrobku, zvyšuje frekvence, mění chladicí systém atd.Snaží se tedy odlišit svůj produkt od jiných podobných produktů založených na stejném procesoru.