Co je phishing

Phishing je síťový typ podvodu, při kterém technicky zdatní podvodníci odcizují důvěrné informace od lidí.To lze provést pomocí spamu, e-mailu a okamžitých zpráv, škodlivých internetových stránek.

Hlavním úkolem phishingu je získat uživatelské jméno a heslo uživatele pro konkrétní web s jejich dalším použitím.Mohou to být identifikační údaje vašeho bankovního účtu nebo PIN kód s číslem karty pro výběr peněz na váš účet.Phishing se často používá k přístupu k účtům na sociálních sítích.V každém případě, když se vaše uživatelské jméno a heslo dozví podvodníkům, následky pro vás budou velmi depresivní.

Co je to phishingové místo

Účelem vytvoření takových stránek jev tom phisherové vytvářejí na internetu stránku, která nevypadá jinak nebo vypadá trochu jako původní stránka, kde jsou od uživatele vyžadovány důvěrné informace.

Odkaz na phishingovou stránku je obvykle doprovázen nějakým lákavým popisem, například: „zdarma pouze od nás ...“, „získejte okamžitý bonus“, „internet je vyhoděn do vzduchu zprávou o ...“, „šokující pravda o ...“ atd..d.

Příklad webu phishingu, který ukradl hesla Vkontakte

Pokud se během běžné diskuse objeví tyto zprávy, měli byste okamžitě začítpozor.

Existují podvodníci, kteří jednoduše znovu vytvářejí vzhled internetového portálu a slibují „zlaté hory“.Zároveň jednoduše požádají o heslo, přihlášení, požadované množství peněz atd.

Chcete-li se ujistit, že máte web obsahující phishing, věnujte pozornost názvu webu v adresním řádku prohlížeče.Pokud se liší od původního názvu webu, jedná se o web phishing.Jako heslo můžete také zadat libovolnou fiktivní e-mailovou adresu a náhodnou znakovou sadu.Pokud je web falešný, přijme zadaná data jako pravdivá a přesměruje na tento web.

Co je to phishingový e-mail

Phishingové e-maily se používají jako hlavní způsob distribuce odkazů na phishingové weby.Taková písmena vypadají jako oficiální dopisy, ale obsahují odkazy na falešné weby, které jsou podobné těm původním.V důsledku toho uživatel přejde na stránku kopírování, zadá své identifikační údaje a ztratí přístup ke svému bankovnímu účtu.

Naštěstí je odlišení phishingového e-mailu od skutečného e-mailu poměrně jednoduché, protože phisherové se uchylují ke stejným trikům a představí se jménem desítek různých služeb.

Příklad phishingového e-mailu v poštovní službě Gmail

Zde jsou hlavní znaky, které lze použít k detekci falešných e-mailů:

  • Absencedigitální podpis a dostupnost spustitelných souborů.V phishingových e-mailech jsou téměř vždy odkazy nabízející něco ke stažení (virus) a přílohy (dokumenty sviry a spustitelné soubory);
  • Phishingové e-maily označují problém, který je velmi přitažlivý, za naléhavý a zásadní, takže se uživatel bojí a rychle odesílá vše, co je potřeba.Také v takových dopisech může být mnoho vykřičníků;
  • Mají mnoho stylistických a gramatických chyb.Nikdo samozřejmě nemůže být 100% pojištěn proti překlepům nebo čárkám navíc, ale e-maily od phisherů jsou jednoduše přeplněny všemi druhy překlepů, dvojitých nebo trojitých mezer, chybných názvů služeb atd.
  • Phishingové e-maily se odesílají v dávkách ze stejných e-mailových adres, proto jejich autoři často dostávají stížnosti na internetu na různých fórech.Tyto adresy jsou falešné, které ve skutečnosti neexistují.Často vypadají velmi podivně, například: [email protected]
  • Často jsou podvodníci žádáni o zadání přihlašovacího jména, hesla, PIN bankovní karty, odeslání autorizačního kódu nebo převod peněz na odmrazení účtu.To je jasný podvod.

Jak se chránit před phishingem

V zájmu ochrany před phishingem je třeba vzít v úvahu následující body:

  • Pamatujte, že heslo je pouze vaše, žádná organizace od vás nebude požadovat.Je to nutné pouze pro přístup k určité službě a měli byste ji znát.
  • Pečlivě zkontrolujte každou přijatou e-mailovou zprávu z neznámé adresy, zda neobsahuje případné žádosti o sledování odkazu.
  • Vždy zkontrolujte pomocí adresního řádku, zda na webu zadáte své přihlašovací údaje.Obvykledoména je také padělána, takže může být podobná původní verzi.Rozdíl může být pouze v jednom dopise (například mail.ru se snadno změní na meil.ru).
  • Používejte nejnovější verze internetových prohlížečů a licencovaného antivirového softwaru.
  • Při zadávání bankovních webů se ujistěte, že je navázáno zabezpečené připojení https.

Pokud máte podezření, že jste byli phishery napadeni, okamžitě změňte heslo svého účtu.Poté kontaktujte bezpečnostní službu společnosti, od které podvodníci přijali data.

Na webu se rozšířilo velké množství virů a hackerů, takže počítačová bezpečnost hraje velmi důležitou roli.