Co je plugin?

Mnoho začínajících uživatelů narazilo na slovo jako „plugin“.Je zcela přirozené, že ne každý zná svůj význam, a pokud chcete pochopit, co je to plug-in, přišli jste na adresu - zde zvážíme, co je plug-in, a vysvětlíme jej v nejrozumitelnějším jazyce.

Definice pluginu

) Slovo „plug-in“ se skládá ze dvou slov: plug in - doslovně „connect“.Plugin je modul, který se připojuje k programu a poskytuje mu další funkce.Můžeme například vzít program, který uživateli umožní kreslit obrázky.Předpokládejme, že programátor napsal modul plug-in, který rozšiřuje možnosti programu - například umožňuje použít na obrázek nějaké speciální efekty.V takovém případě musíme plug-in program připojit k programu, po kterém jej lze vyvolat přímo z programu.

Jak plugin funguje

Hlavní program poskytuje služby, které může plugin používat.Nejdůležitější z nich je možnost připojení samotných modulů plug-in: aplikace jsou vybaveny speciálními správci pluginů, které vám umožňují přidávat nové pluginy, deaktivovat nebo odebrat nepotřebné, upravovat nastavení pluginů atd.Kromě toho může plug-in přenášet některá data do jiného plug-inu - tuto funkci poskytuje také hlavní program.

Plugin nenílze použít samostatně, protože potřebuje program.To lze například porovnat s přídavným objektivem pro fotoaparát: objektiv sám o sobě nemůže fotografovat, ale pokud je přišroubován k fotoaparátu , fotoaparát získá nové možnosti a bude moci pořizovat fotografie, které dříve nemohl pořídit.

Pojďme si vytvořit analogii s kamerou: předpokládejme, že máte několik objektivů - pro dálkové fotografování, blízké fotografování atd.Můžete nainstalovat kteroukoli z nich a poté můžeme porovnat připojení objektivu se službou správy plug-inů.K fotoaparátu můžete připojit libovolný objektiv a stejným způsobem můžete použít libovolný z doplňků podle vašeho výběru.A nemusíte nic měnit v samotné kameře.

Příklady pluginů

Jako příklad jsme již zmínili plugin pro grafický editor.Tento příklad je velmi dobrý: existuje velké množství grafických editorů a pro mnoho z nich jsou vydány pluginy.

Vezměte je z nich nejslavnější - Photoshop.Pro Photoshop se vyvíjí velké množství pluginů.Například plugin, který zpracovává obraz tak, aby vypadal jako olejomalba.Jiný plugin umožňuje automaticky retušovat vaši tvář tak, aby vypadala nejatraktivněji.V samotném Photoshopu takové funkce neexistují - nebo spíše existují, ale nejsou tak automatizované a pohodlné k použití.

Existují pluginy pro programy pro zpracování zvuku, které umožňují zpracovánízvuk zvláštním způsobem, změnit jeho technické vlastnosti a tak dále.

Existuje mnoho modulů plug-in pro webové prohlížeče, které umožňují například blokování reklam - jednoduše se nezobrazí.Možná jste už o takovém pluginu slyšeli - toto je AdBlock.

A zásuvný modul Tor vám umožňuje připojit se k zcela anonymní síti, pomocí které můžete na Internetu dělat cokoli, a je téměř nemožné určit vaši skutečnou identitu, navíc můžete obejít neoprávněnou státní cenzuru (mimochodem,Doporučujeme, abyste si tento problém prostudovali lépe: kvůli nedávným událostem s přísnějšími zákazy na internetu je otázka anonymity a důvěrnosti důležitější než kdykoli předtím a získané dovednosti pro vás budou velmi užitečné).

Závěr

Jak vidíte, v pojmu „plug-in“ není nic složitého.Stručně řečeno, jedná se o další modul pro program.Pluginy vám umožňují výrazně rozšířit možnosti programů, ale varujeme vás před bezmyšlenkovou instalací všech pluginů, s nimiž se setkáváte - velké množství zbytečných pluginů výrazně narušuje práci a utrácí neopodstatněné množství počítačových zdrojů.Nainstalujte pouze to, co potřebujete.