Co je SATA

Uživatelé se často ptají, co je SATA a jaké jsou jeho rozdíly od ATA (IDE).V tomto článku se budeme zabývat rozhraním SATA a všemi jeho klíčovými funkcemi.

SATA je rozhraní, které se používá k připojení různých paměťových zařízení.Například pomocí kabelů SATA připojte pevné disky, disky SSD a další zařízení pro ukládání informací.Kabel SATA je kabel s červenou stuhou o šířce asi 1 cm. Díky těmto vlastnostem jej nelze zaměnit s jinými rozhraními, jako je ATA (IDE).

Datový kabel SATA

ATA (IDE) je rozhraní, které bylo používáno pro připojení pevných disků, dokud se neobjevilo rozhraní SATA.Na rozdíl od SATA je ATA paralelní rozhraní.Smyčka ATA (IDE) se skládá ze 40 vodičů, a proto měla velkou šířku.Několik z těchto smyček v systémové jednotce významně snížilo účinnost chlazení, což byl jeden z problémů rozhraní ATA.

Kromě tenčího kabelu získalo nové rozhraní SATA oproti svému předchůdci další výhody.Jednou z těchto výhod je rychlost přenosu informací.

Výkonový kabel SATA

Maximální rychlost přenosu dat na sběrnici ATA je 133 MB /s, což je čistě teoretická hodnota.Zavedení rozhraní SATA nepřineslo velké zvýšení rychlosti.První verze rozhraní SATA 1.0 mohla přenášet tato data rychlostí 150 MB /s.Následující verze rozhraní však byly již mnohem rychlejší než nejrychlejšíVerze rozhraní ATA (Ultra ATA (UDMA /133)).SATA 2.0 tedy může přenášet data rychlostí 300 MB /sa SATA 3.0 až 600 MB /s.

Další výhodou SATA je její větší univerzálnost ve srovnání se starým rozhraním ATA (IDE).Například pomocí rozhraní SATA můžete připojit externí zařízení.Pro zjednodušení připojení externích zařízení byla vyvinuta speciální verze rozhraní - eSATA (External SATA).

Rozhraní eSATA obdrželo režim „hot swap“, spolehlivější konektory a prodlouženou délku kabelu.Díky těmto vylepšením je rozhraní eSATA vhodné pro připojení různých externích zařízení.Pro napájení připojených zařízení eSATA musí být použit samostatný kabel.V budoucích verzích rozhraní se plánuje zavedení napájení přímo do kabelu eSATA.