Co je to Ethernet?

Je populární říci, že Ethernet není snadný.Stručně řečeno, Ethernet je technologie pro budování počítačových sítí.Existuje velké množství standardů sítě Ethernet.Liší se přenosovou rychlostí, typy kabelů a zařízením.

Historie technologie Ethernet sahá od roku 1972.Tehdy se objevily první verze technologie Ethernet.První experimentální verze Ethernetu umožňovaly přenos dat rychlostí až 3 Mbps.Na začátku 80. let se objevil vysoce kvalitní Ethernet.První oficiální verze normy se objevila v roce 1983.Jako přenosové médium byl použit koaxiální kabel.

Přechod na použití krouceného páru byl skutečným průlomem v technologii.Nové přenosové médium zvýšilo rychlost až 100 Mbps.Vysokorychlostní verze technologie se nazývá Fast Ethernet.S příchodem Fast Ethernet se nejen rychlost zlepšila, ale také jednoduchost a spolehlivost sítí.Díky tomuto vylepšení získala technologie Ethernet obrovskou popularitu.Nyní je v každém počítači ethernetový řadič a ve většině případů se používá k připojení k internetu.

Ethernetové standardy lze rozdělit podle rychlosti přenosu dat, kterou poskytují:

  • 10 Mbps - v současné době se nepoužívá síť založená na koaxiálním nebo krouceném kabelu;
  • 100 Mbit /s (Fast Ethernet) - síť založená na krouceném páru kabelů, v současné době nejběžnější verze sítě Ethernet, se používá k budování domácích a kancelářských lokálních sítí a také k připojeníUživatelé internetu.
  • 1 Gbit /s (Gigabit Ethernet) - síť založená na krouceném páru nebo vlákně.Kabel Gigabit Ethernet přes kroucený pár je nyní podporován většinou moderních řadičů, proto se tato verze sítě Ethernet také často používá k budování domácích a kancelářských lokálních sítí.Používá se jen zřídka pro připojení uživatelů k internetu;
  • 10 Gbit /s - síť založená na optických vláknech, používaná poskytovateli internetu;

Technologie Ethernet se stále vyvíjí.Již byly vyvinuty nové standardy pro sítě Ethernet, které umožní přenos dat rychlostí 40 a 100 Gbit /s.