Co je to firewall?

Firewall (nebo Firewall) je softwarový balíček, který slouží k ochraně počítače před hackery hackerů, jakož i před všemi druhy virů a trojských koní.Díky tomuto systému se zvyšuje úroveň zabezpečení sítě a mnoho útoků na počítač se odráží filtrováním některých informačních paketů.Proto se důrazně nedoporučuje firewall deaktivovat.Pokud uživatel není spokojen se standardním firewallem, lze jej kdykoli změnit na jiný.Úplné vypnutí je však velmi nebezpečné.

Firewall monitoruje a blokuje všechna potenciálně nebezpečná připojení, čímž účinně chrání osobní údaje uživatele.Nezaměňujte však bránu firewall s antivirovými aplikacemi, které jsou navrženy tak, aby řešily hrozby již umístěné v počítači nebo na vyměnitelném médiu.Antiviry nejsou proti síťovým útokům bezmocné.Co je to firewall a co dělá?Nesleduje, jaké akce se provádějí na samotném počítači (samozřejmě, pokud informace nejsou přenášeny do sítě).Hlavním úkolem brány firewall je sledování síťového provozu.Úplné zabezpečení počítače může zaručit pouze společné použití antiviru a brány firewall.

Jaký je účel brány firewall

Firewall v počítači musí být spuštěnNásledující úkoly:

  • Sledujte všechna podezřelá spojení. Některé programy z počítače se mohou pokusit poslat určitá data na internet a získat z nich informace.Někdy se jedná o poštovní program (Outlook Express), messenger (ICQ, MSN) - v tomto případě je vše v pořádku, ale pokud se program nebo aplikace zcela neznámá uživateli najednou pokusí navázat kontakt s World Wide Web sám, lze s velkou pravděpodobností říci, že se jedná o „trojan“.".
  • Blokovat všechny porty, které jsou pro provoz nepotřebné, a analyzovat provoz procházející otevřenými porty. Pomocí portů počítač komunikuje s internetem.Prostřednictvím nich jsou prováděny útoky na PC.Firewall musí tyto porty chránit upozorněním uživatele na všechny podezřelé pokusy o manipulaci.
  • Sledujte spuštěné nebo spuštěné programy. Pokud je program spuštěn poprvé, firewall si pamatuje svá data.A když během příštího spuštění najednou vyjde najevo, že se program změnil, firewall by měl na to uživatele upozornit (pokud je správně nakonfigurován).

Podle statistik zůstává počítač, který nemá nainstalován firewall a který je na internetu, neinfikován po dobu maximálně několika minut.Po uplynutí této doby uživatel jistě obdrží část malwaru.

Windows Firewall

Operační systém Windows má vestavěný firewall a má dostatečně velký počet funkcí,ačkoli jeho rozhraní není úplně pohodlné.

Windows má pokročilé konfigurační rozhraní brány firewall, ve kterém pro něj můžete vytvořit další pravidla.Například zablokujte internetové připojení určitých programů nebo povolte aplikaci komunikovat pouze se specifickými adresami.

Uživatel může pomocí programu třetí strany rozšířit funkce brány Windows Windows, což jej nutí, aby požádal o povolení pokaždé, když se pokusí o připojení nového programu k novému programu.Mezi programy, které úspěšně fungují ve spojení s bránou firewall, můžete zvýraznit řízení brány Windows.

Zvažte příklad operačního systému Windows 10, jak jsou prováděny základní operace se zabudovaným firewallem.Ve všech posledních verzích systému Windows jsou tyto akce téměř identické.

Povolení a zakázání brány Windows Firewall

Chcete-li povolit nebo zakázat bránu Windows Firewall, přejděte na „Ovládací panely> Systém a zabezpečení> Windows Firewall> Povolení a zakázání brány Windows Firewall“.A pak v částech „Nastavení pro soukromou síť“ a „Nastavení pro veřejnou síť“ musíte přesunout ukazatel na „Povolit bránu Windows Firewall“ a akci potvrdit kliknutím na tlačítko „OK“.

Nastavení brány firewall můžete také otevřít v ovládacím panelu pomocí příkazu „firewall.cpl“.Chcete-li to provést, otevřete nabídku "Spustit" pomocí kombinace kláves Win + R, zadejte příkaz "firewall.cpl" a klikněte na tlačítko "OK".

Přidávání výjimek

IfBrána Windows Firewall blokuje potřebnou aplikaci a poté ji můžete přidat do seznamu vyloučení.To se provádí takto:

  • Otevřete „Ovládací panely> Systém a zabezpečení> Windows Firewall> Povolit interakci s aplikací nebo komponentou ve Windows Firewall“.
  • Stiskněte tlačítka „Změnit nastavení“ a „Povolit jiné aplikace“.
  • Dále se otevře okno pro vyhledání požadované aplikace.Zde musíte kliknout na "Procházet".
  • Vyberte požadovanou aplikaci a akci potvrďte kliknutím na tlačítko „Přidat“.
  • Přidaný program se objeví v seznamu povolených programů a součástí.Naproti tomu musíte zkontrolovat síťové body „Veřejné“ a „Soukromé“.

Po provedení výše uvedených kroků nezapomeňte nastavení uložit kliknutím na tlačítko „OK“.