Co je to MAC adresa?

MAC adresa je jedinečný identifikátor, který je přiřazen k jakémukoli aktivnímu síťovému zařízení v továrně.MAC adresa je na síťových kartách počítačů a notebooků, na routerech, na Wi-Fi modulech smartphonů a tabletů.Obecně má tato adresa všechna zařízení, která se připojují k síti.V tomto článku můžete zjistit, jaká je adresa MAC, a jak zjistit a změnit ji v počítači.

Tento identifikátor se skládá ze šesti bajtů a používá se k označení příjemce a odesílatele datových paketů.Použití adresy MAC umožňuje přesně určit zařízení, které by měl každý konkrétní datový paket přijímat, a posílat tento paket přesně tam, kde je to potřeba.

Upozorňujeme, že adresa MAC není stejná jako adresa IP.Abychom si tyto pojmy nepomýlili, přečtěte si o , co je IP adresa v našem dalším článku.

MAC adresa je celosvětově jedinečná.Neexistují žádná dvě zařízení se stejnou adresou MAC.Tato jedinečnost je zajištěna tím, že každý výrobce síťových zařízení má svůj vlastní blok adres, který mu vydal registrační autorita IEEE.A při výrobě zařízení používá výrobce adresy pouze od své jednotky.Toto oddělení adres mezi výrobci eliminuje duplicitní adresy a také umožňuje určit výrobce zařízení pouze pomocí MAC adresy.

Existuje několik způsobů, jak zjistit MAC adresu síťové karty vašeho počítače.To lze například provést pomocí příkazuŘetězce Windows.Tyto informace můžete také získat ve vlastnostech síťové karty.

Chcete-li zjistit MAC adresu pomocí příkazového řádku, musíte nejprve provést příkaz CMD.Chcete-li to provést, stisknutím kombinace kláves Win-R spusťte okno Run.Poté v okně, které se otevře, zadejte příkaz „CMD“ a stiskněte klávesu Enter.

Nyní máte otevřen příkazový řádek Windows.Nyní musíte zadat příkaz „GETMAC“.

Po zadání tohoto příkazu obdržíte potřebné informace.

Navzdory skutečnosti, že adresa MAC je zařízení přidělena ve fázi výroby, lze ji programově změnit.Nejsou zapotřebí žádné další programy ani zařízení.

Chcete-li změnit MAC adresu síťové karty, musíte přejít na „Síťová připojení“.Pokud máte Windows 7, musíte projít následující řetězec:Start - Ovládací panely - Síť a Internet - Centrum sítí a sdílení - Změna nastavení adaptéru.

V okně „Síťová připojení“ klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu síťového připojení a vyberte „Vlastnosti“.

V okně, které se otevře, uvidíte svou MAC adresu, stačí se nad kurzorem nad názvem síťové karty umístit v horní části okna.Chcete-li pokračovat v úpravě adresy MAC, klikněte na tlačítko „Konfigurovat“.

V novém okně, které se otevře po kliknutí na tlačítko „Konfigurovat“, musíte přejít na kartu „Upřesnit“ a vybrat „Síťová adresa“.Pokde bude možné změnit MAC adresu zadáním do pole „Hodnota“.

Pro uložení změn je nutné zavřít všechna okna kliknutím na tlačítko „OK“.