Co je to řidič?

Po zakoupení nové tiskárny, skeneru nebo jiného zařízení se uživatelé často ptají, co je ovladač.Většina z nich neví, co je ovladač, kde jej získat a jak jej nainstalovat.

Ovladač (anglický ovladač) je program, který hraje roli propojení mezi zařízením připojeným k počítači a operačním systémem.Aby počítač správně pracoval s novými zařízeními, musí být nainstalovány ovladače.

Ovladače jsou zapotřebí pro téměř všechna zařízení.Počínaje základní deskou a grafickou kartou, končící takovými externími zařízeními, jako jsou tiskárny nebo skenery.Ovladač je třeba i pro běžný USB flash disk, je nainstalován automaticky při prvním připojení.Proto se při prvním připojení k jednotce Flash zobrazí přístup k ní až po několika sekundách.

V moderních operačních systémech, jako jsou Windows 7 a Windows 8, bylo původně nainstalováno velké množství různých ovladačů.Díky tomu mnoho připojených zařízení funguje docela dobře i bez instalace ovladačů.Například vestavěné zvukové a síťové karty zpravidla fungují okamžitě po instalaci operačního systému.Pokud však máte příležitost nainstalovat ovladač od výrobce, je lepší tuto příležitost využít.Instalace „nativních“ ovladačů zajistí stabilní provoz a umožní vám přístup ke všem funkcím zařízení.

Hlavním nástrojem pro práci s ovladači je „Správce zařízení“.Je vestavěnýprogram, který lze spustit pomocí ovládacího panelu: Ovládací panely - Systém a zabezpečení - Systém - Správce zařízení.

Správce zařízení zobrazí úplný seznam všech připojených zařízení.Zařízení, která mají problémy s ovladači, jsou označena žlutým vykřičníkem.Toto označení se obvykle objeví, když není ovladač vůbec nainstalován nebo není pro toto zařízení vhodný.

Abyste získali všechny informace o zařízení a jeho ovladačích, musíte vyvolat místní nabídku a vybrat položku „Vlastnosti“.Zde můžete aktualizovat nebo odebrat ovladač.

Kde najít a jak nainstalovat ovladač

Zařízení se zpravidla dodává s diskem, na kterém jsou zaznamenány všechny potřebné ovladače a programy.Někdy existuje několik takových disků.V takovém případě vyhledejte disk s nápisy: „Driver“ nebo „Driver“.

Pokud máte takový disk, pak instalace ovladače nebude pro vás problém.Stačí najít ovladač na disku a nainstalovat jej.Proces instalace ovladačů se neliší od instalace běžných programů.

Pokud je disk ztracen, budete muset hledat ovladače na internetu.Nejlepší je přejít přímo na web výrobce.Na webu vyhledejte sekci ovladačů nebo pomocí vyhledávání na webu vyhledejte ovladače pro váš model zařízení.Při hledání ovladačů buďte opatrní.Potřebujete ovladač speciálně pro vaše zařízení, jinak mohou během provozu nastat problémy.

Velmiuživatelé často neznají výrobce a model zařízení.Samozřejmě u externích zařízení můžete vždy vidět informace na zadní straně obálky.Ale pokud mluvíme o zařízení, které je nainstalované uvnitř pouzdra, pak zjištění přesného názvu modelu nebude tak jednoduché.

Pokud jste právě v takové situaci, máte dva způsoby, jak problém vyřešit: vyhledat ovladače pomocí kódu zařízení nebo zobrazit informace pomocí speciálních programů.O těchto metodách jsme již hovořili v předchozích článcích.

Když jste dále našli název modelu zařízení, vše je velmi jednoduché.Musíte přejít na web výrobce a stáhnout potřebný ovladač.