Co je to USB?

USB (Universal Side Bus) je univerzální sériová sběrnice, která se používá k připojení různých digitálních zařízení k počítači.Nyní USB se používá pro připojení téměř všech periferních zařízení, například flash disky, pevné disky, tiskárny, skenery, manipulátory atd.d.

USB sběrnice se objevila v roce 1995 a od té doby získala obrovskou popularitu a stala se skutečně univerzální.Příchod sběrnice USB umožnil nahradit zastaralá rozhraní, jako je PS /2, sériový port a paralelní port.V současné době se tato rozhraní používají velmi zřídka.

Historie vývoje

Od roku 1995 byla na sběrnici USB přijata 3 hlavní aktualizace.Verze USB 1.0 byla vydána na začátku roku 1996 a mohla přenášet data rychlostí až 12 Mbps a maximální délka kabelu byla 5 m. Verze USB 2.0 byla vydána na jaře 2000 a obdržel maximální rychlost přenosu dat 480 Mbps.Právě tato verze sběrnice USB se nyní používá všude.Nejnovější aktualizace sběrnice USB s číslem 3.0 byla vydána v roce 2008.Rychlost přenosu dat v této verzi byla 5 Gb /s.Výrobci počítačů v současné době aktivně zavádějí rozhraní USB 3.0 a získávají na popularitě.

Nejnovější verze sběrnice USB 3.0 získala ve srovnání s USB 2.0 mnoho inovací.Pro zvýšení rychlosti přenosu dat byly přidány další 4 vodiče.Z tohoto důvodu se kabel USB 3.0 stal mnohem silnějším.Kontakty nových vodičů jsou umístěny v konektoru v samostatné řadě kontaktů.Proud byl také zvýšen z 500 mAdo 900 mA.To vám umožní napájet produktivnější zařízení.Charakteristickou vlastností USB 3.0 jsou modré konektory.To vám umožní přesně rozlišovat mezi porty USB nové verze.

Co je to USB: USB typu A a USB typu B

Jednou z funkcí USB jsou různé typy konektorů.V první verzi USB byly poskytnuty dva typy konektorů: USB typ A a USB typ B. Typ konektoru USB typu A je určen k instalaci na straně řadiče, tj. K instalaci do počítače.Typ konektoru USB typu B se používá k instalaci do připojeného zařízení.

Později byly k dispozici konektory pro připojení zařízení s malými rozměry: Mini-USB a Micro-USB.Tyto konektory se používají v chytrých telefonech, přehrávačích mp3 a dalších mobilních zařízeních.