DVI-I a DVI-D: jaký je rozdíl a který je lepší

DVI, jakož i odpovídající konektory, se objevily již v roce 1999.Poté bylo potřeba nové digitální rozhraní, které by bylo možné použít pro připojení LCD monitorů k počítači.

V té době se však stále používaly monitory CRT, které vyžadují analogové připojení.Proto, aby se zachovala zpětná kompatibilita, rozhraní DVI bylo schopné vysílat digitální i analogové signály.Objevily se tedy tři verze rozhraní: DVI-A, DVI-I a DVI-D.Nyní zjistíte, jaký je rozdíl mezi těmito verzemi rozhraní DVI a co je lepší zvolit.

Konektor DVI-A

DVI-A (A znamená analogový nebo analogový) je plně analogová verze rozhraní DVI.Rozhraní DVI-A přenáší výhradně analogové video, které odpovídá standardu SVGA.To znamená, že pokud má grafická karta pouze konektor DVI-A, lze ji připojit k těm monitorům, které mohou přijímat analogový signál.Pokud má monitor DVI-D konektor nebo jiné digitální rozhraní, například HDMI, nemůžete takový monitor připojit.Alespoň bez použití aktivních adaptérů, které mohou převést analogový signál na digitální.

Pro připojení monitoru přes DVI-A nejčastěji používají speciální kabel se zabudovaným adaptérem VGA.Takový kabel má jedenkonektor DVI-A je připájen po stranách a VGA na straně druhé.

Pro připojení lze také použít adaptér z DVI-A na VGA.Takový adaptér lze připojit k grafické kartě, po které lze monitor připojit běžným kabelem VGA.

Nyní je však konektor DVI-A raritou.Je již dlouho zastaralý a lze jej najít pouze na starých grafických kartách a počítačích.Moderní modely obvykle používají DVI-I nebo DVI-D.

DVI-D konektor

DVI-D (D je zkratka pro digitální, digitální) je plně digitální verze rozhraní DVI.Rozhraní DVI-D přenáší výhradně digitální video signály.Pokud tedy na grafické kartě existuje pouze konektor DVI-D, lze k této grafické kartě připojit pouze monitory s podporou digitálního signálu (například monitory s konektory DVI-D, DVI-I nebo HDMI).Pokud monitor podporuje pouze analogový signál (například monitor má pouze konektor VGA), nemůžete takový monitor připojit k grafické kartě s DVI-D.Stejně jako v předchozím případě lze tento problém vyřešit pomocí aktivního adaptéru, který převede digitální signál z grafické karty na analogovou.

Rozhraní DVI-D může fungovat ve dvou režimech: Single link (single mode) a Dual link (dual mode).V jednom režimu se pro přenos digitálního signálu používají čtyři zkroucené páry a maximální rozlišení obrazovky je 1920 × 1080 (75 Hz) nebo 1920 × 1200 (60 Hz).Při použití duálního režimu může být rozlišení obrazovky 2048 × 1536, 2560 × 1600 nebo 2560 × 1080.DVI-D pracoval v duálním režimu, jak máJe podporován grafickou kartou a monitorem a pro provoz s duálním spojením je také vyžadován kabel s odpovídajícím počtem vodičů.

Standardní kabel DVI-D ( Single Link nebo Dual Link ) se obvykle používá k připojení monitoru k grafické kartě s výstupem DVI-D.Takový kabel má na obou stranách pájený konektor DVI-D.

Pro připojení můžete také použít adaptéry z DVI-D na HDMI nebo jiná digitální rozhraní.Například adaptér DVI-D na HDMI lze připojit k grafické kartě pomocí DVI-D, poté lze monitor připojit pomocí kabelu HDMI.

Nyní je DVI-D jedním z nejčastějších rozhraní moderních grafických karet.Například NVIDIA opustila DVI-I od 10. generace grafických karet GeForce GTX.Pokud tedy zakoupíte grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 10. nebo 20. generace, bude to DVI-D.Podobná situace je u grafických karet AMD Radeon.Nejnovější modely těchto grafických karet také používají výhradně konektor DVI-D.

Je třeba také poznamenat, že navzdory rozšířené prevalenci klesá popularita DVI-D.V poslední době výrobci grafických karet stále více přecházejí na používání modernějších rozhraní a kompaktních konektorů (například HDMI a Displayport).Proto jsou nyní grafické karty bez konektoru DVI zdaleka vzácné.

Konektor DVI-I

DVI-I (I znamená integrované, kombinované) je verze rozhraní DVI, které kombinuje přenos digitálního a analogového signálu.Ve skutečnosti je konektor DVI-I fúzíanalogový DVI-A a digitální DVI-D.Pokud má grafická karta výstup DVI-I, znamená to, že můžete připojit analogové monitory (například prostřednictvím kabelu DVI-A nebo VGA) a digitální monitory (například pomocí kabelu DVI-D nebo HDMI).DVI-I je univerzální řešení, které otevírá nejširší možnosti připojení monitoru k počítačové grafické kartě.

​​

Stejně jako DVI-D existují v digitální verzi DVI-I dva provozní režimy, které se liší podporovaným rozlišením.Jedná se o režim Single link nebo single, který podporuje rozlišení do 1920 × 1080 (75 Hz) nebo 1920 × 1200 (60 Hz), a Dual Link, který podporuje rozlišení do 2560 × 1600.

Je-li grafická karta vybavena konektorem DVI-I, závisí způsob připojení hlavně na schopnostech monitoru.Pokud máte monitor s digitálním vstupem DVI-D, můžete jej připojit pomocí běžného kabelu DVI-D ( Single Link nebo Dual Link ).K takovému konektoru můžete také připojit adaptér HDMI a poté připojit monitor pomocí kabelu HDMI.Obecně je u DVI-D vše stejné.

Pokud má monitor pouze analogový vstup (například pouze VGA), můžete k DVI-I připojit adaptér VGA a poté jej připojit běžným kabelem VGA.

K dispozici jsou také kabely s integrovaným adaptérem.Tyto kabely mají DVI-I pro připojení k grafické kartě na jedné straně a VGA pro připojení k monitoru na druhé straně.Takové kabely také fungují skvěle.

Před několika lety byl DVI-I hlavním konektorem a byl vybaven téměř všemi vyrobenýmigrafické karty.

Nyní se však tento konektor stává trochu zastaralým a ustupuje DVI-D, HDMI a Displayport.

Jaký je rozdíl mezi DVI-I a DVI-D

Na konci článku můžeme shrnout některé z hlavních rozdílů mezi konektory DVI-I a DVI-D:

  • DVI-A je rozhraní, které podporuje pouze přenos analogového obrazu.K němu lze připojit monitory s analogovým vstupem.Například monitory s VGA.V tuto chvíli DVI-A téměř nikdy nenastane.
  • DVI-D je rozhraní, které podporuje pouze přenos digitálního obrazu.K němu lze připojit pouze monitory, které podporují digitální signál.Například to mohou být monitory se vstupy DVI-D nebo HDMI.
  • DVI-I je rozhraní, které podporuje analogové i digitální signály.K němu lze připojit monitory s digitálními (DVI-D, HDMI) a analogovými (VGA) vstupy.
  • Rozhraní DVI-D a DVI-I mají dva provozní režimy (Single link a Dual link), které se liší v maximálním rozlišení obrazovky.
  • S konektorem DVI-D můžete používat pouze adaptéry pro digitální rozhraní (například HDMI).
  • S konektorem DVI-I můžete použít adaptéry pro digitální rozhraní (DVI-D, HDMI) a analogové (VGA).
  • Nejnovější grafické karty používají pouze digitální DVI-D.