Grafická karta Normální teplota

Moderní grafické karty jsou velmi výkonná a produktivní zařízení.Spotřebovávají hodně energie a jsou velmi horké.Proto je velmi důležité, aby teplota grafické karty nepřekročila kritické hodnoty.Jinak to nevyhnutelně povede ke snížení produktivity a může dokonce způsobit zhroucení.V tomto článku budeme hovořit o tom, jakou teplotu lze pro moderní grafickou kartu považovat za normální, a také zvážit několik způsobů, jak vyřešit problémy s přehřátím.

Jaká je normální teplota grafické karty

Když se uživatelé přehlíží grafické karty, zajímá se, jaká je normální teplota grafické karty. Teplota grafické karty závisí na grafickém procesoru, na jehož základě je postavena, a na chladicím systému.Proto v závislosti na konkrétním modelu může hodnota normální teploty kolísat.Například grafické karty s pasivním chlazením a mobilní verze grafických karet pro notebooky jsou zahřívány mnohem silněji než jejich protějšky u běžných stolních počítačů.

Přesto lze vyvolat průměrné teploty typické grafické karty.Normální teplota grafické karty je:

  • v klidovém režimu do 55 stupňů Celsia;
  • při zatížení až 80 stupňů Celsia;

Pokud je vaše teplota vaší grafickou kartoupravidelně překračují tyto hodnoty, pak máte vážné problémy s přehřátím.

Jak ale víte, zda je teplota grafické karty nad normální teplotou?Výrazné zvýšení teploty grafické karty je doprovázeno snížením výkonu.Ve hrách budou pozorovány neobvyklé zablokování, FPS se sníží.Lze také pozorovat obrazové artefakty: blikající tečky, pruhy.V případě kritického přehřátí se může počítač restartovat.Pokud si všimnete takových příznaků, je nutné zkontrolovat teplotu grafické karty pomocí speciálního programu.

Existuje mnoho programů pro sledování teploty.Jedním z nejjednodušších a nejspolehlivějších je program HWmonitor.Umožňuje zjistit teplotu procesoru, grafické karty, čipové sady a pevných disků.

HWmonitor zobrazuje teplotu grafické karty ve stupních Celsia a Fahrenheita.Jsou uvedeny tři teploty: aktuální, minimální a maximální.Je to velmi výhodné pro testování.

Chcete-li zjistit teplotu grafické karty při zatížení, spusťte program HWmonitor a jakoukoli náročnou hru.Po ukončení hry se můžete vrátit na HWmonitor a zjistit, na jakou maximální teplotu se vám podařilo zahřát grafickou kartu.

Jak obnovit grafickou kartu na její normální teplotu

První věc, kterou musíte udělat, pokud se teplota grafické karty výrazně zvýší, je vyčištění počítače .V takovém případě musíte grafickou kartu vyjmout a opatrně vyjmoutveškerý prach nahromaděný na lopatkách ventilátoru, chladiči a samotné desce.To lze provést štětcem nebo stlačeným vzduchem.Tento postup musí být proveden co nejpečlivěji.V opačném případě hrozí poškození grafické karty.

Odstraňování prachu bude mít nezbytně pozitivní vliv na teplotu grafické karty.Pokud to nestačí, můžete zlepšit celkové chlazení systémové jednotky.To lze provést pomocí samostatných ventilátorů, které jsou nainstalovány v pouzdru počítače, aby se zlepšilo chlazení.

Tito fanoušci přicházejí v různých velikostech.Nejoblíbenější jsou velikosti 80, 120 a 140 mm.Prohlédněte si systémovou jednotku a určete velikost ventilátoru, který vám vyhovuje.Pokud je to možné, musíte zvolit maximální velký ventilátor.Velké ventilátory jsou tišší a efektivnější.

Kromě toho existují chladicí systémy určené speciálně pro grafické karty.Ve většině případů takové chladicí systémy pracují mnohem efektivněji než standardní chladicí systémy.Jejich instalace však vyžaduje dovednosti.Proto je lepší s tímto úkolem konzultovat odborníka.