Grafická karta v počítači se zahřívá: co dělat

Moderní grafické karty spotřebovávají velké množství energie, a proto vydávají velké množství tepla, které z nich musí být odstraněno.Obvykle není problém s odvodem tepla, ale někdy se něco pokazí a grafická karta se zahřeje více, než by měla být.V takových situacích je nutné zjistit příčinu přehřátí a odstranit ji co nejdříve, jinak může grafická karta selhat.

Důvod č. 1. Grafická karta se zahřívá v důsledku prachu.

Pokud je vaše grafická karta příliš horká, je třeba nejprve odstranit prach z chladiče.Z tohoto důvodu musí být grafická karta vyjmuta z počítače, vytáhnout ji na čerstvý vzduch a pečlivě ji očistit od prachu.

Ve ​​většině případů to můžete udělat bez demontáže chladicího systému.Pomocí štětce a stlačeného vzduchu můžete většinu prachu odstranit, aniž byste z grafické karty museli vyjmout ventilátor.Pokud je však hodně prachu nebo je grafická karta velmi uzavřená, může být nutná úplná demontáž chladicího systému.

Důvod č. 2. Grafická karta se zahřívá kvůli nefunkčnímu ventilátoru.

Porouchaný nebo zablokovaný ventilátor (chladič) na grafické kartě nutně povede k přehřátí.Abyste se ujistili, že ventilátor na grafické kartě funguje správně, zapněte počítač se sejmutým bočním krytem a sledujte jeho činnost.

Pokud se ventilátor neotáčí, může to znamenat jednu ze dvou věcí: buď je rozbitá a musí být změněna, nebo něco blokuje jeho činnost.Pokud jde o druhou možnost, pakVětráky prachu nebo visící dráty v krytu mohou ventilátor blokovat.Pokud si všimnete něčeho takového, je třeba problém vyřešit.

Důvod č. 3. Grafická karta se zahřívá kvůli špatné kapacitě vyfukování počítače.

Druhým nejoblíbenějším důvodem silného zahřívání grafické karty je špatná kapacita vyfukování počítače.Obvykle se tento problém projevuje v létě.V zimě se chladicí systém grafické karty stále vyrovnává, ale s příchodem letního vedra se teplota vzduchu v případě zvyšuje a začíná se přehřívání grafické karty.

K vyřešení tohoto problému je nezbytné zlepšit pohyb vzduchu v počítačové skříni.Studený vzduch z vnějšího prostředí by měl být nasáván do skříně počítače zepředu, zdola a ze strany skříně a již zahřátý vzduch by měl být vypouštěn z pouzdra na zadní straně pouzdra a shora.

Pokuste se zlepšit tuto cirkulaci vzduchu v skříni počítače instalací dalších ventilátorů pro foukání studeného vzduchu nebo pro vypouštění horkého vzduchu.V boji proti zahřívání grafické karty jsou zvláště užitečné ventilátory instalované na spodní straně pouzdra.Takový ventilátor nasává studený vzduch zespodu systémové jednotky a směřuje přímo do ventilátoru grafické karty.

Důvod č. 4. Grafická karta se zahřívá v důsledku suché tepelné pasty.

Pokud jste vyčistili grafické karty od prachu a vylepšili chlazení skříně počítače, ale grafická karta se stále zahřívá nad normální hodnoty, může nastat důvod pro zaschlou tepelnou pastu na grafickém čipu.To se děje docela zřídka, obvykle tepelné mazivo slouží po celou dobu životnosti grafické karty.

K vyřešení tohoto problému je třeba vyjmout chladicí systém z grafické karty, odstranit zbytky sušené tepelné pasty na grafickém čipu, použít čerstvou tepelnou pastu a nainstalovat chladicí systém zpět.Postup není nejjednodušší, takže než začnete, je lepší si prohlédnout několik videí o demontáži grafické karty na YouTube.Můžete dokonce najít video s demontáží vašeho konkrétního modelu grafické karty.