Inetpub: jaká je tato složka v systému Windows 10

Někteří uživatelé operačního systému Windows 10 zjistili, že složka inetpub je umístěna na jednotce C, která může zahrnovat také podsložky wwwroot, ftproot, logs, custerr a další.Tuto složku však nelze odstranit, protože je vyžadováno oprávnění systému.V tomto článku si povíme o tom, k čemu slouží složka Inetpub, k čemu slouží a jak ji odstranit ze systémové jednotky Windows 10.

Co je složka inetpub a proč je potřeba

Inetpub je složka vytvořená webovým serverem Microsoft Internet Information Services (IIS).Internetová informační služba (IIS), dříve známá jako internetový informační server, běží na systému Microsoft Windows a konkuruje nejpopulárnějším webovým serverům používaným v systémech založených na Unix /Linux.

Samotná složka inetpub je umístěna na jednotce C (C: \ inetpub) a má pět podsložek:

  • Ve složce\ inetpub\ adminscriptsobsahuje administrační skripty, které automatizují úkoly správy serveru a vzdáleně spravují webovou stránku poskytovanou ze složky inetpub.
  • Ve ​​složcejsou \ inetpub \ iissamplespříklady aplikací, které vývojářům umožňují zjistit, jak web a webové aplikace fungují.
  • Složka\ inetpub \ mailroota související podsložky se používají pro zpracování SMTP (poštovní služba).
  • Složka\ inetpub \ scriptsobsahuje webové aplikace, které zvyšují funkčnost webu.
  • Složka\ inetpub \ wwwroot obsahuje všechny webové stránky a obsah, který bude zveřejněn na internetu.Toto je výchozí adresář pro publikování webových stránek.

Pokud jste dříve nainstalovali server IIS, spustili server FTP pomocí nástrojů systému Windows nebo pomocí vývojových nástrojů společnosti Microsoft, nemusíte složku inetpub odstranit, protože ji tyto služby používají k práci.Pokud jste nic takového nepoužili, můžete tuto složku bezpečně smazat.Níže uvádíme, jak se to provádí, protože pravidelné mazání vám nepomůže.

Odstranění složky inetpub ve Windows 10

Pokud se pokusíte odstranit složku inetpub běžným odstraněním pomocí Průzkumníka Windows, zobrazí se chybová zpráva.Systém jednoduše neumožňuje odstranit tuto složku, protože se používá pro server.

Chcete-li tento problém vyřešit, musíte nejprve odebrat součásti operačního systému Windows 10, které jsou odpovědné za provoz serveru IIS.Chcete-li to provést, stiskněte kombinaci kláves Windows-R a do zobrazeného menu zadejte příkaz „ OptionalFeatures “.

V případě problémů s týmem můžete otevřít „ Ovládací panel “, přejděte do části „ Programy - odebrání programů. "a klikněte na odkaz"Aktivace a deaktivace součástí Windows".

Po provedení příkazu „ OptionalFeatures “ uvidíte malé okno s názvem „ Windows Components “.

Zde musíte najít možnost „ IIS “ a deaktivovat ji.Chcete-li to provést, pouze zrušte zaškrtnutí, uložtekliknutím na tlačítko „OK“ restartujte počítač.

Po deaktivaci služby IIS a restartování počítače by měla být složka inetpub automaticky odstraněna.Pokud k tomu nedojde, lze jej nyní ručně odstranit pomocí Průzkumníka Windows 10. Po vypnutí IIS by se neměly objevit žádné chyby.

Je třeba poznamenat, že deaktivace služby IIS vám nejen umožní zbavit se zbytečné složky, ale také uzavře řadu potenciálních zranitelností.Proto se doporučuje, abyste to udělali pro každého, kdo nepotřebuje funkce serveru Microsoft Web Server.