Jak aktualizovat BIOS

BIOS je sada firmwaru, která je uložena ve speciálním čipu na základní desce.Tyto firmware se zaznamenávají během výroby základní desky.Systém BIOS je potřebný pro spuštění počítače, kontrolu jeho stavu a spuštění operačního systému.V některých případech ji možná budete muset aktualizovat.Například za účelem podpory nových procesorů, které se objevily po vydání samotné základní desky.V tomto článku si krátce povíme o tom, jak aktualizovat BIOS.

Krok # 1. Ujistěte se, že opravdu potřebujete aktualizovat BIOS.

Aktualizace systému BIOS je vždy rizikem.Nejmenší chyba nebo výpadek napájení může způsobit, že se vaše základní deska změní na zbytečnou část desky plošných spojů.

Pokud rozhodně nepotřebujete aktualizovat systém BIOS:

  • váš počítač funguje dobře a bez aktualizace;
  • nemáte zkušenosti s obsluhou počítačů;
  • máte časté výpadky proudu;

Krok # 2. Zjistěte verzi systému BIOS nainstalovanou v počítači.

Než budete pokračovat s aktualizací systému BIOS, musíte zjistit, kterou verzi jste nainstalovali v tuto chvíli.

Za tímto účelem spusťte příkazový řádek Windows (to lze provést pomocí příkazu "CMD") a zadejte příkaz "systeminfo".

Po zadání příkazu „systeminfo“ se na obrazovce zobrazí informace o vašem systému.Zde najdete verzi systému BIOS.Jak vidíte na obrázku, v našem případě je verze systému BIOS 17.0B1 ze dne 14. června 2011.

Krok # 3. Najděte nejnovější BIOS nawebové stránky výrobce základní desky.

Dále musíte najít nejnovější BIOS pro základní desku.Chcete-li to provést, najděte stránku s popisem vaší základní desky na webových stránkách výrobce.Měl by existovat odkaz na sekci „Stahování“ nebo „Podpora“.V této sekci najdete ovladače a nejnovější BIOS pro vaši základní desku.

Jak je vidět na obrázku, na webu výrobce je nejnovější verze systému BIOS od 19.01.2013 19,0.Protože se jedná o novější verzi, lze ji nainstalovat (je-li to nutné).Pokud se nainstalovaná verze shoduje s nejnovější dostupnou verzí, není instalace nutná.

Pokud je k dispozici novější verze, stáhněte si ji do svého počítače.

Krok č. 4. Nainstalujte aktualizaci BIOS podle pokynů.

Proces aktualizace systému BIOS se velmi liší v závislosti na verzi samotného systému BIOS a na výrobci základní desky.Proto není možné napsat jednu instrukci pro všechny případy.Než něco uděláte, vyhledejte pokyny (dokumentaci) na webových stránkách výrobce základní desky a tyto pokyny jasně dodržujte.

Například v případě mé základní desky (MSI H61M-P22 (B3)) se soubor EXE stáhne z webové stránky výrobce.

Tento soubor EXE musí být zkopírován do prázdné jednotky USB flash pomocí systému souborů FAT32 (nepracuje s NTFS).Dále je třeba spustit soubor EXE zkopírovaný na USB flash disk.

Po varování začne proces vybalení obsahu EXE.soubor na USB flash disk.

Po dokončení vybalení se počítač restartuje a systém BIOS začne aktualizovat z jednotky USB flash.Proces aktualizace trvá několik minut, zatímco počítač několikrát restartuje.Během celého procesu aktualizace nelze jednotku flash odpojit.