Jak aplikovat tepelné mazivo na procesor

Tepelné mazivo je pastovitá vícesložková látka, která se používá ke zvýšení účinnosti přenosu tepla z elektronických součástí do radiátoru.Hlavním úkolem tepelné pasty je vytlačit vzduch z kontaktního bodu radiátoru a čipu.Tepelné mazivo vyplňuje všechny mikroskopické nepravidelnosti na povrchu procesoru a chladiče.Tím je eliminován airbag mezi čipem a chladičem.Výsledkem je mnohem efektivnější přenos tepla z čipu do radiátoru.

V výpočetní technice se tepelné mazivo používá k lepšímu odvádění tepla ze součástí, jako je procesor, čipová sada, video čip, RAM.V tomto článku si povíme o tom, jak aplikovat tepelné mazivo na procesor.

Krok # 1. Odstraňte staré tepelné mazivo.

Pokud na procesoru existují zbytky tepelné pasty z předchozí instalace, musí být zcela nahrazeny .Chcete-li odstranit starou tepelnou pastu, můžete použít suché bavlněné pupeny nebo ubrousky.Pokud je tepelné mazivo suché a nezmizí, můžete použít vatovou vatu s malým množstvím alkoholu.Mokré ubrousky také dobře fungují pro čištění monitorů.

Krok # 2. Nainstalujte procesor do soketu na základní desce.

Před nanesením tepelného tuku na procesor musí být nainstalován v patici na základní desce.Vložte procesor a zajistěte jej pákou.Pokud se pokusíte nejprve aplikovat tepelné mazivo na procesor a poté jej nainstalovat do soketu, pak zcela jistě potřete celýtepelné mazivo a slam základní deska.

Krok č. 3. Naneste malé množství tepelné pasty na střed procesoru

Poté, co je procesor nainstalován ve slotu na základní desce, stiskněte malé množství tepelné pasty do středu procesoru.

Je velmi důležité nepřehánět ho tepelným tukem.Použijete-li příliš mnoho tepelné pasty, bude to naopak narušovat přenos tepla.Množství tepelné pasty, kterou je třeba vtlačit do procesoru, lze odhadnout z následující fotografie.

Krok # 4. Jemně rozprostřete tepelné mazivo na povrch procesoru.

Poté, co jsme do procesoru vtlačili správné množství tepelné pasty, je třeba ji opatrně rozmazat.Nejlépe se to provádí pomocí plastové bankovní karty.Můžete však použít jakýkoli jiný objekt s rovným povrchem.Například plastová špachtle.Nepokoušejte se rozmazávat tepelné mazivo lepenkou, vatovými poupaty nebo jinými měkkými a nerovnými předměty.

Jak již bylo uvedeno, slouží termální mazivo k vyplnění mikroskopické vzduchové mezery mezi čipem a chladičem.Vrstva tepelné pasty by proto měla být velmi tenká (tloušťka asi půl milimetru) a co možná nejrovnoměrnější.Zkuste distribuovat tepelné mazivo na povrchu procesoru velmi pečlivě a rovnoměrně, na tom závisí účinnost chlazení procesoru.

Krok č. 5. Namontujte chladič.

Poté, co aplikujete tepelné mazivo na procesor, můžete začítinstalace radiátorů.Je třeba poznamenat, že není nutné aplikovat tepelné mazivo jak na procesor, tak na chladič.Protože v tomto případě je velmi snadné nanášet příliš mnoho tepelné pasty a tím zhoršovat chlazení procesoru.