Jak chránit dokument Word

Pokud aktivně pracujete s textovými dokumenty, můžete mít otázku, jak chránit dokument Word.Vývojáři kancelářské sady Microsoft Office 2010 poskytli řadu funkcí k vyřešení tohoto problému.

Používáme standardní funkce MS Office

Chcete-li využít výhod funkcí pro ochranu dokumentu Word, spusťte nabídku souborů v levém horním rohu okna programu.V okně, které se otevře, vyberte položku „Podrobnosti“ a klikněte na tlačítko „Chránit dokument“.

Zobrazí se rozbalovací nabídka s následujícími položkami:

  • Označit jako finální.Označte dokument jako konečný a nelze jej upravovat.
  • Šifrovat pomocí hesla.Při otevření dokumentu vyžaduje heslo.
  • Omezte úpravy.Spravujte typy změn, které mohou uživatelé v tomto dokumentu provádět.
  • Přidejte digitální podpis.Zajištění integrity dokumentu přidáním neviditelného digitálního podpisu.

Vezměte v úvahu všechny tyto typy ochrany dokumentů.

Označit jako konečné. Při použití této funkce bude dokument uzamčen pro úpravy.Po otevření se v horní části okna zobrazí zpráva o zákazu úprav.Zákaz úpravy takového dokumentu však může být kdykoli odstraněn bezje třeba zadat heslo.

Šifrovat pomocí hesla. Při použití této metody ochrany dokumentu Word je uživatel vyzván k zadání hesla, pomocí kterého bude dokument šifrován .Při pokusu o otevření šifrovaného dokumentu bude program vyžadovat zadání hesla.

Omezte úpravy. Tento režim ochrany dokumentu umožňuje nastavit omezení formátování nebo úpravy dokumentu.

Přidejte digitální podpis. Tato funkce umožňuje uživateli chránit svůj dokument digitálním podpisem.Tato metoda zabezpečení umožňuje ověřit pravost a integritu dokumentu.

Používáme jiné programy

Dokument Word může být stejně jako jakýkoli jiný soubor šifrován pomocí programů třetích stran.Nejlepší možností by bylo vytvořit šifrovaný ZIP archiv.Tyto archivy jsou podporovány operačním systémem Windows.A to znamená, že je lze otevřít i bez instalace archivačního programu.

Pravděpodobně nejlepším bezplatným archivátorem je program se 7 zipem.Proto zvažujeme proces vytvoření šifrovaného archivu pomocí jeho příkladu.

Otevřete místní nabídku dokumentu, který chcete zašifrovat, a vyberte 7-Zip - Přidat do archivu.

V okně, které se otevře, vyberte formát archivu ZIP a zadejte heslo.Poté program vytvoří šifrovaný archiv a uloží jej do stejné složky jako původní dokument.