Jak čistit notebook od prachu sami doma

V notebooku, stejně jako v každém jiném počítači s aktivním chlazením, se v průběhu času hromadí prach.A pokud tento prach nebude odstraněn, pak v určitém okamžiku bude tolik prachu, že bude téměř nemožné používat notebook.Notebook bude tak horký, že nebude pohodlné držet ho v rukou nebo na kolenou.Navíc se začnou objevovat náhlé restartování, díky nimž uživatel ztratí neuložená data.Proto je třeba čas od času prach uvnitř notebooku vyčistit.V tomto článku budeme hovořit o tom, jak vyčistit notebook od prachu sami a doma.

Co potřebujete k čištění notebooku od prachu

Normálně můžete notebook od prachu čistit pouze jeho úplným rozebráním.Ve většině notebooků, abyste se dostali k chladiči a chladiči, musíte odstranit zadní kryt notebooku, klávesnici a rozdělit pouzdro na notebook na dvě části.Chcete-li tedy notebook rozebrat, budete určitě potřebovat sadu šroubováků.Budete také potřebovat pinzetu a plastovou špachtli k oddělení pouzdra a tlačení zámků klávesnice.Pokud není k dispozici žádná čepel, může být nahrazena pravítkem nebo plastovou kartou.

Všechny notebooky jsou rozebrány odlišně, takže potřebujete přesné pokyny, co a jak přesně ve vašem případě dělat.Tyto pokyny lze získat dvěma způsoby.

První možnost jeOficiální příručka pro údržbu notebooku vydaná výrobcem.Takovou příručku naleznete na internetu hledáním „Servisní příručka + název notebooku“.Výhodou oficiální příručky je, že byla vyvinuta výrobcem, a proto bude co nejpřesnější.Nevýhodou je, že tyto příručky jsou distribuovány ve formě souborů PDF, a proto musíte notebook na základě fotografií rozebrat.Oficiální příručky navíc často nezmiňují některé důležité body, protože se předpokládá, že zkušený odborník, který již rozložil více než jeden notebook, tuto příručku použije.

Druhou možností je najít video instrukce pro demontáž modelu notebooku.Chcete-li to provést, přejděte na Youtube a zadejte vyhledávací dotaz „Název notebooku + rozebrání“.Video instrukce obvykle zaznamenávají servisní střediska nebo soukromé opraváře, kteří opravují notebooky.Takové video pokyny mají obvykle více informací než oficiální příručky, ale mohou obsahovat nepřesnosti.

Kromě výše uvedeného potřebujete také hodně volného času.Pokud to děláte poprvé, demontáž notebooku a jeho čištění od prachu vám může trvat 4 a více hodin.

Proces samočištění notebooku od prachu

Jakákoli práce s notebookem by měla začít až po odpojení nabíjení a vyjmutí baterie.Jinak určitě něco poškodíte.

Vícejedním důležitým bodem jsou šrouby.Odšroubujte šrouby a uspořádejte je tak, abyste věděli, z kterých šroubů pocházejí.Obvykle se v jednom notebooku používá několik různých typů šroubů najednou.Pokud je tedy vložíte do jedné hromady, vytvoří se během montáže další problémy.

Jak již bylo uvedeno, proces demontáže se velmi liší od modelu k modelu, proto se zaměřte na uživatelskou příručku a video pokyny.Níže popisujeme pouze základní kroky, které obvykle potřebujete projít, abyste notebook vyčistili od prachu.

 1. Odpojte nabíjení a vyjměte baterii;
 2. Sejmutí spodního krytu notebooku;
 3. Vyjmutí pevného disku a paměti RAM;
 4. Povolte všechny šrouby na spodní straně notebooku;
 5. Demontáž klávesnice;
 6. Povolte šrouby, které jsou pod klávesnicí;
 7. Odpojení kabelů vedoucích k horní části notebooku;
 8. Sejmutí horní části notebooku;
 9. Odpojení kabelů a vyjmutí základní desky notebooku;
 10. Demontáž chladicího systému notebooku a jeho čištění od prachu;
 11. Sestavení notebooku v obráceném pořadí;

Obecně není proces demontáže a čištění notebooku od prachu komplikovaný.Takže pokud můžete rozebrat a sestavit stolní počítač, můžete to zvládnout.Hlavní věc je vyzbrojena podrobnými pokyny a vykonává náležitou přesnost.