Jak čistit počítač, aby nedošlo ke zpomalení

Obvykle se po instalaci operačního systému počítač spustí velmi rychle, ale časem se znatelně zpomalí a pokud se nic neděje, může se začít zpomalit nebo zamrznout.V tomto článku si povíme o tom, jak vyčistit počítač, aby se nezpomalil a fungoval téměř stejně rychle jako po instalaci.Tento článek bude relevantní pro Windows XP, Windows 7 a Windows 10.

Vyčistěte systémový disk

Pokud je počítač pomalý a chcete tento problém vyřešit, měli byste začít uvolněním místa na systémovém disku.Může se zdát, že množství volného místa na systémovém disku by nemělo ovlivnit rychlost počítače, ale v praxi je takový účinek a je docela významný.

Skutečností je, že programy potřebují na systémovém disku místo, aby si mohly uložit svá nastavení a průběžné výsledky práce (dočasné soubory).A pokud na systémové jednotce není dostatek místa, mohou programy znatelně zpomalit nebo dokonce zamrznout.Pro normální provoz všech programů musíte zajistit, aby na systémovém disku bylo alespoň několik gigabajtů místa (více je lepší).

Nejjednodušší způsob čištění systémového disku je použití obslužného programu Vyčištění disku.Chcete-li to provést, otevřete okno „Tento počítač“, klepněte pravým tlačítkem myši na systémovou jednotku,vyberte „Vlastnosti“ a v okně, které se otevře, klikněte na tlačítko „Vyčištění disku“.

Poté systém analyzuje soubory na systémovém disku a ukáže vám, co můžete bezpečně vymazat.Zaškrtněte políčka vedle těch souborů, které chcete odstranit, a klikněte na tlačítko „OK“.

Systémovou jednotku můžete také vyčistit odstraněním programů, které nepoužíváte.Chcete-li to provést, přejděte na " Ovládací panely " a tam otevřete sekci "Odinstalovat programy".

Poté musíte pravým tlačítkem myši kliknout na program, který chcete odstranit, a v zobrazené nabídce vyberte možnost „Odstranit“.

Pokud odinstalace programů také neumožňuje uvolnit dostatek místa na systémovém disku, můžete se pokusit přenést některé uživatelské soubory ze systémového disku na jiný disk.Většina souborů uživatelů se obvykle nachází v následujících složkách:

  • Desktop - na C: \ Users \ Username \ Desktop;
  • Složka „Stažené soubory“ je umístěna v C: \ Users \ Username \ Downloads;
  • Složka Moje dokumenty je umístěna v C: \ Uživatelské jméno \ Aleks \ Documents;

Další informace o uvolnění místa na systémovém disku naleznete v článku „ Jak vyčistit počítač od nepotřebných souborů “.

Defragmentace systémového disku

Pokud máte běžný pevný disk (nikoli SSD), můžete jej po uvolnění místa na systémovém disku defragmentovat.To optimalizuje umísťování souborů na disk a zvyšuje rychlost práce.počítač.

K provádění defragmentace můžete použít vestavěný obslužný program nebo programy třetích stran.Jako příklad ukážeme, jak se to dělá v bezplatném programu Auslogics Disk Defrag Free.

Spusťte program Auslogics Disk Defrag Free, označte systémový disk a klikněte na tlačítko „Defragmentace“.Poté program provede analýzu vybraného disku a v případě potřeby začne defragmentovat.Po zahájení defragmentace stačí počkat na konec tohoto procesu.

Vyčistěte spuštění

Po uvolnění místa na systémovém disku a defragmentaci se vyplatí zkontrolovat spuštění.Pokud je při spuštění příliš mnoho programů, může počítač velmi znatelně zpomalit.Pokud tedy chcete počítač vyčistit tak, aby se nezpomalil, nemůžete to provést bez kontroly spuštění.

Pokud používáte operační systém Windows XP nebo Windows 7, můžete vyčistit spuštění pomocí obslužného programu MSCONFIG.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Spustit pomocí kombinace kláves Windows + R, zadejte příkaz MSCONFIG a klepněte na tlačítko OK.

​​

V okně, které se otevře, přejděte na kartu „Spuštění“.Zde uvidíte seznam programů, které jsou spuštěny a automaticky se spustí při spuštění operačního systému.Prohlédněte si seznam programů a určete programy, které nepotřebujete.Chcete-li tyto programy ze spuštění odebrat, jednoduše zrušte zaškrtnutí a uložte nastavení pomocí tlačítka „OK“.

Na operačním sáleSystém Windows 10 pro správu spouštění musíte otevřít "Správce úloh" a přejděte na záložku "Spuštění".Chcete-li zakázat spouštění programu, musíte na něj kliknout pravým tlačítkem a vybrat možnost „Zakázat“.

Programy mohou také automaticky začít používat služby.Chcete-li zakázat nepotřebné programy ve službách, spusťte příkaz MSCONFIG a přejděte na kartu „Služby“.V systému Windows 7 i Windows 10 je zde všechno stejné. Nejprve je třeba zaškrtnout políčko vedle funkce „Nezobrazovat služby společnosti Microsoft“.Poté se v seznamu služeb zobrazí pouze služby od programů třetích stran.Můžete zakázat jakoukoli službu nainstalovanou programem jiného výrobce, což neovlivní fungování operačního systému.

Chcete-li deaktivovat nepotřebné služby, zrušte zaškrtnutí políček před nimi a uložte nastavení kliknutím na tlačítko „OK“.

Vyčistěte rozšíření v prohlížeči

Dalším místem, kde může být velké množství nepotřebných programů, je seznam rozšíření v prohlížeči.Každé rozšíření prohlížeče vytváří další zatížení a vzhledem k tomu, že pro většinu uživatelů je prohlížeč neustále spuštěn, může to vést k výraznému zpomalení počítače.

Chcete-li tento problém vyřešit, přejděte do svého prohlížeče a přejděte na stránku se seznamem rozšíření.Pokud používáte prohlížeč Google Chrome, musíte k tomu otevřít nabídku prohlížeče, vyberte „Pokročilé nástroje“ a přejděte na „Rozšíření“.Seznam dalších prohlížečůrozšíření se mohou otevírat jinak.

Prohlédněte si seznam nainstalovaných rozšíření a odstraňte nepoužívaná rozšíření.Chcete-li rozšíření v prohlížeči Google Chrome odebrat, stačí kliknout na ikonu koše.