Jak komprimovat fotografii

S každým gothem digitální fotoaparáty získávají stále větší rozlišení.Před několika lety bylo 10 megapixelů limitem pro neprofesionální kamery a nyní ani 20 megapixelů nikoho nepřekvapuje.

Kvůli vysokému rozlišení je problém s velikostí fotografií.Moderní snímky mohou vážit 10 nebo více megabajtů.Práce s takovými fotografiemi může být obtížná, je obtížné je odeslat e-mailem nebo nahrát na web.V tomto článku budeme hovořit o tom, jak komprimovat fotografii na přijatelnou velikost.

Ke kompresi fotografie potřebujeme program pro prohlížení a editaci obrázků.Jako příklad používáme program FastStone Image Viewer.Tento program je zcela zdarma a podporuje ruský jazyk.Můžete si ji stáhnout z oficiálních webových stránek www.faststone.org.

Komprimujte fotografii snížením rozlišení

) Existují dva způsoby, jak snížit hmotnost fotografie : snížit rozlišení a zvýšit kompresní poměr.Tyto dva způsoby můžete kombinovat, jak chcete.Například můžete mírně snížit rozlišení fotografie a výrazně zvýšit kompresní poměr, nebo naopak, výrazně snížit rozlišení a nezvyšovat kompresní poměr.Pokud vůbec nechcete snížit rozlišení, můžetetento krok přeskočte.

Jak tedy komprimovat fotografii pomocí prohlížeče obrázků FastStone.Po otevření fotografie pomocí tohoto programu uvidíte, že se váš obrázek otevřel na celé obrazovce.Nebojte se, mělo by to tak být.Na levé straně obrazovky je rozbalovací nabídka s nástroji pro úpravu fotografií.Přesunutím kurzoru na levý okraj obrazovky zobrazíte tuto nabídku.

V tomto menu vyberte funkci „Resize /DPI“.Pomocí této funkce můžete fotografii komprimovat snížením rozlišení.

Poté by se před vámi mělo otevřít okno pro změnu rozlišení fotografie.Můžete zadat požadované rozlišení v pixelech, procentech nebo bodech na palec (DPI).

Uložení souboru s novým nastavením komprese pro fotografii

Poté, co jsme snížili rozlišení fotografie, můžeme začít ukládat soubor s novým nastavenímkomprese.Chcete-li to provést, otevřete levou rozbalovací nabídku a vyberte „Uložit jako“.Můžete také použít klávesovou zkratku Ctrl + S.

Poté se před vámi otevře okno pro uložení souboru.Chcete-li změnit nastavení komprese fotografie, klikněte na tlačítko „Možnosti“.

Poté se otevře okno, ve kterém musíte určit kompresní poměr fotografie.Můžete zadat libovolné číslo od 0 do 100.

Horní část okna ukazuje, jak se mění kvalita obrazu v závislosti na kompresním poměru.Můžete také zjistit, jak bude soubor vážit.po uložení s takovými nastaveními komprese a také s tím, kolik vážilo dříve.

Poté, co vyberete příslušnou hodnotu kompresního poměru, zavřete okno kliknutím na tlačítko „OK“ a soubor uložte.

Dávkové kompresní fotografie

Pokud potřebujete komprimovat velké množství fotografií, nemusíte měnit nastavení pro každý snímek ručně.Program FastStone Image Viewer má funkci „Dávková konverze“, aby bylo možné ji vyvolat, stiskněte klávesu F3.

V okně Dávkové převody jsou dva seznamy souborů.Na levé straně okna je seznam souborů v aktuální složce a na pravé straně okna seznam souborů pro převod.Pomocí tlačítek mezi dvěma seznamy můžete přidat nebo odebrat soubory, které chcete komprimovat.

​​

Chcete-li změnit kompresní poměr fotografie, klikněte na tlačítko „Nastavení“ a v okně, které se otevře, zadejte požadovanou hodnotu.

Pokud chcete změnit rozlišení obrázku, musíte povolit funkci „Změnit nastavení“ a kliknout na tlačítko „Upřesnit“.V okně, které se otevře, zadejte nové rozlišení fotografií.

Po zadání všech parametrů je třeba vybrat složku pro komprimované fotografie.Klikněte na tlačítko „Vybrat“.

To je vše, nyní můžete zahájit proces dávkové komprimace fotografií.

Proces komprese může trvat několik minut.Závisí to na počtu fotografií a výkonu vašeho počítače.