Jak komprimovat video

Pokud chcete sledovat video na smartphonu nebo jiném hardwarovém přehrávači, možná budete muset video komprimovat.Konec konců je paměť přehrávače omezená a v moderních podmínkách může videosoubor vážit několik desítek gigabajtů.V tomto článku si povíme, jak komprimovat video pomocí příkladu bezplatného převaděče iWisoft Free Video Converter.

Krok č. 1. Připravte program na komprimaci videa.

Pokud nevíte, jak komprimovat video, musíte začít stažením převaděče.Přejděte na web http://www.iwisoft.com/videoconverter/.Zde si můžete stáhnout zdarma iWisoft Free Video Converter.Tento program je pokročilým převaděčem videa.S jeho pomocí můžete převádět a komprimovat video v téměř libovolném formátu.Po stažení programu jej nainstalujte a spusťte v počítači.

Krok # 2. Přidejte původní video do programu.

Po otevření programu uvidíte něco jako toto okno.

V levé části tohoto okna vidíte prázdnou oblast, jedná se o seznam video souborů, které je třeba komprimovat.Chcete-li přidat své video do tohoto seznamu, můžete jednoduše přetáhnout požadovaný soubor.Pro přidání videa do programu můžete také použít tlačítko „Přidat“, které se nachází v horní části okna programu.

Krok č. 3. Určete nastavení pro kompresi videa.

Dále musíme určit nastavení, která budou použita při kompresi videa.Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko "Nastavení", kteréumístěný ve spodní části programového okna iWisoft Free Video Converter.

Poté se před vámi otevře okno s nastavením.

Před změnou nastavení musíme vybrat jednu z možností v rozevíracím seznamu Formát předvolby.Format Preset je sada počátečních nastavení.

Počáteční sada nastavení formátu předvoleb zahrnuje typ kontejneru pro video (avi, mkv, mp4 atd.), Jakož i sadu dostupných kodeků pro tento kontejner (DivX,Xvid, H264 atd.).

Existuje mnoho možností pro přednastavení formátu.Abyste měli při přehrávání videa potíže, musíte si vybrat jednu z oblíbených možností.Může to být AVI DviX Video, AVI Xvid Video nebo MKV Video.Vyberte například Video MKV.

Poté, co jsme vybrali možnost Předvolba formátu, musíme zadat další nastavení pro kompresi videa.Nejprve musíte vybrat kodek.Pro formát MKV jsou kodeky H264 a Xvid k dispozici.Pokud zvolíte jiný formát, budete mít v seznamu kodeků další kodeky.

Vyberte H264 a přejděte na další nastavení.Další rozbalovací nabídka je rozlišení videa.

Vyberte rozlišení, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.Při volbě rozlišení musíte mít na paměti, že čím nižší je rozlišení, tím menší bude výsledný video soubor.Pokud je tedy cílem komprese videa zmenšit velikost, má smysl zvolit menší rozlišení.Například vybereme 720 x 480.

Dále přichází snímková frekvence.Tento parametr je nejlepší nechat bez zvláštních potřeb.Vzhledem k tomu, že pokles frekvence snímků bude mít za následeknepohodlí při sledování videa.

Proto ponecháme standardní hodnotu a jdeme dál.Další rozbalovací nabídka je datový tok.

Bitrate je počet bitů informací za sekundu video času.Čím vyšší datový tok, tím vyšší kvalita videa.Současně se vzrůstajícím datovým tokem však roste i hmotnost video souboru.

Datový tok musí být vybrán takovým způsobem, aby bylo dosaženo přijatelné kvality videa a aby nedošlo k nafouknutí velikosti souboru na slušné hodnoty.Může být obtížné uhodnout vhodný datový tok, zejména pokud komprimujete video poprvé.Pokud tedy v důsledku komprese videa získáte příliš špatný obrázek nebo vám nevyhovuje hmotnost souboru, musíte upravit bitrate a video znovu komprimovat.V našem případě určíme datový tok 2 000 kb /s.

Poslední rozbalovací nabídka s nastavením videa je poměr stran.Je lepší nedotýkat se tohoto parametru a ponechat hodnotu „Auto“.

Tím se dokončí nastavení obrazu.Zbývá nám určit nastavení komprese zvuku.Pokud jde o nastavení zvuku, musíme zde zadat kodek a bitrate.Zbývající parametry se nejlépe ponechají tak, jak jsou.

Pro formát MKV jsou k dispozici tři kodeky: ACC, AC-3 Audio a MP3.Vyberte MP3 a přejděte na datový tok.Stejně jako u videa platí, že čím vyšší je datový tok, tím vyšší je kvalita.Vybereme 128 kbps, to je víc než dost.

Poté, co jsme určili všechny parametry komprese videa, uložte nastavení kliknutím na tlačítko „OK“.

Krok č. 4. Zkontrolujte velikostvýsledný soubor.

iWisoft Free Video Converter umožňuje zjistit velikost souboru před zahájením komprese videa.Věnujte pozornost souboru, který jste přidali do programu.Sloupec Odhadovaná velikost označuje velikost souboru, který obdržíte.

Pokud vám tato velikost není vyhovující, přejděte zpět k nastavení a upravte datový tok a rozlišení videa.

Krok č. 5. Určete umístění pro uložení přijatého videa.

Musíme také vybrat složku, do které iWisoft Free Video Converter uloží komprimované video.Odpovídající tlačítko se nachází ve spodní části okna programu.

Krok # 6. Zahajte proces komprese videa.

To je vše, nyní jsme připraveni zahájit proces komprese videa.Kliknutím na tlačítko „Start“ spustíte iWisoft Free Video Converter.

Proces komprese videa závisí na velikosti zdrojového souboru a výkonu vašeho počítače.

Po dokončení procesu komprese bude výsledný soubor ve vybrané složce.