Jak krimpovat síťový kabel

Často se při stavbě domácí místní sítě vyskytuje problém, jak komprimovat síťový kabel?Samozřejmě můžete hledat hotový krimpovaný kabel s konektory nebo požádat přítele o pomoc, ale takové možnosti nejsou vždy vhodné.

Navíc dříve nebo později budete chtít změnit uspořádání počítače nebo provést opravy a kabel bude nutné vyměnit nebo krimpovat.

Často je třeba krimpovat síťový kabel, což matou nezkušenou osobu.A dokonce se vším, co potřebujete k řádnému dokončení tohoto postupu, stále to nefunguje.Krimpování síťového kabelu je ve skutečnosti velmi jednoduché.

Co potřebujete k zalomení síťového kabelu

Síťový kabel. K vytváření místních sítí se používá tzv. Kroucený párový kabel.Jedná se o kabel, který se skládá z osmi vodičů, které jsou spárovány.Každý pár vodičů je zkroucený kolem sebe.Tento kabel se proto nazývá kroucený pár.

Kroucená dvojice je rozdělena do kategorií od 1 do 7. Kategorie je uvedena přímo na kabelu (CAT1, CAT2 atd., Až do CAT7).Pro síť LAN 100 Mb /s potřebujeme pár kroucených párů kategorie 5 nebo vyšší.Zpravidla se v prodeji nachází kroucená dvojlinka kategorie 5e.Kategorie 5e je vylepšená verze 5. kategorie, takže ji můžete bezpečně koupit.Pokud jde o nákup, musíte hledat kroucený pár v malých obchodech s počítačemtechniků nebo na trzích s různými rádiovými zařízeními a elektronikou.Ve velkých obchodech je to vzácné.

Krimpovací kleště pro krimpování RJ-45 (krimpovací kleště). Crimper je malé zařízení trochu jako kleště.U tohoto zařízení je konektor RJ-45 pevně připojen k síťovému kabelu.

Musíte hledat krimpovací kleště na stejném místě jako síťový kabel.Prodejci v obchodech ne vždy znají význam slova „krimpovací“, takže stačí říct „krimpovací nástroj pro síťový kabel“.

Dva konektory RJ-45. Potřebujeme také dva konektory RJ-45.Tyto konektory lze zakoupit na stejném místě jako kabel a krimpovací kleště.

Zpravidla se prodávají v balení po 100 kusech.Pokud si koupíte kus, pak si jej vezměte s rozpětím, v případě, že něco pokazíte a budete muset síťový kabel znovu krimpovat.

Nůž. Možná budete potřebovat nůž k odstranění izolace.Krimpovač má zpravidla speciální čepel pro odstranění izolace z krouceného páru.Ale bez řádných zkušeností je jeho použití docela obtížné, protože je velmi snadné poškodit vodiče uvnitř kabelu.

Pokračujeme v krimpování krouceného páru

Krok č. 1. Odstraňte vnější izolaci. Nejprve musí být ze síťového kabelu odstraněno přibližně 3 centimetry vnější izolace.To lze provést nožem nebo kleštěm.Jak již bylo zmíněno, většina krimpovacích kleští má speciální čepel pro odizolování.

Po vyjmutí kabeluSkládá se ze 4 párů zkroucených vodičů a samostatného kapronového vlákna, které lze okamžitě snížit, nebudeme jej potřebovat.Není nutné odstranit izolaci z vodičů, pouze horní vrstvu bílé izolace.

Krok č. 2. Příprava vodičů. Dále musíte rozmotat všechny 4 páry vodičů a pečlivě je vyrovnat.

Poté, co jsou vodiče rozpleteny a vyrovnány, musí být uspořádány podle krimpovacího vzoru.Síťový kabel lze krimpovat dvěma způsoby: přímým kabelem a křížovým kabelem.

Možnost přímé zalisování je, když jsou vodiče v konektoru stejné na obou koncích kabelu.Při křížovém krimpování se používají různé pořadí vodičů na různých stranách kabelu.Pro lepší přehlednost se podívejte na obrázek (níže).

Dříve byl křížový kabel (nebo Crossover) použit ke spojení dvou rozbočovačů nebo dvou počítačů k sobě.Nyní však tato varianta ztratila svůj význam, protože moderní síťová zařízení mohou měnit vodiče v automatickém režimu.Proto je ve většině případů použita první možnost zalisování (přímý kabel).

Jakmile zvolíte metodu krimpování, musíte uspořádat vodiče v příslušném pořadí.V tomto případě by vodiče měly být co nejrovnoměrnější a rovnoběžné.Vodiče uspořádané v pořadí by měly být zkráceny asi o polovinu.Použijte k tomu krémovou čepel.

​​

Krok # 3. Nasaďte konektor akrimpovat krimpovač. Po zkrácení vodičů je třeba je opatrně zasunout do konektoru RJ-45.V tomto případě musíte zajistit, aby barvy nebyly smíchány a všechny vodiče vstupovaly přesně do otvorů, které jim byly přiřazeny v konektoru.

Poté, co vodiče vstoupí do konektoru, lze kroucenou dvojici krimpovat.Chcete-li to provést, vložte konektor s kabelem do smetany a stiskněte rukojeti.

Tím je dokončeno stlačení krouceného páru z jedné strany.Nyní musíte udělat totéž pro druhý konec kabelu.V takovém případě nezapomeňte, v jakém pořadí by dirigenti měli jít.

Doufám, že tento průvodce vám pomůže zjistit, jak krimpovat síťový kabel (kroucený pár).