Jak naformátovat disk

Jak formátovat disk?Tuto otázku často kladou uživatelé, kteří si právě zakoupili nový pevný disk.Po připojení se v systému začne objevovat nový, neformátovaný pevný disk.Nelze jej však otevřít a nebude s ním fungovat.

Aby se takový disk dostal do funkčního stavu, je třeba jej alespoň naformátovat.Navíc, pokud je to nutné, je možné provést rozdělení pevného disku na logické oddíly, jak jsme již diskutovali v jednom z předchozích článků.

Formátování disku je příprava pro nahrávání souborů.Při formátování se zaznamenávají potřebné logické informace, které ukládají data a načítají operační systém (je-li to nutné).

Formátování disku pomocí standardních obslužných programů Windows

Pomocí operačního systému Windows můžete nový disk naformátovat několika způsoby. Nejjednodušší způsob bude formátování pomocí „Tento počítač“.

  • Otevřete „Tento počítač“
  • Najděte požadovanou jednotku
  • Klikněte pravým tlačítkem a vyberte „Formátovat“

) Poté se otevře okno formátování disku, zde můžete určit jmenovku svazku, vybrat rychlé nebo úplné formátování a také zadat další možnosti formátování, pokud jsou k dispozici.

Po kliknutí na tlačítko „Start“ bude disk naformátován.Podobným způsobem můžete naformátovat USB flash disk nebo jakoukoli jinou vyměnitelnou jednotku.

Dalším způsobem formátování diskuje formátování pomocí „Správa disků“.Chcete-li spustit tento program zabudovaný v operačním systému, musíte jít po cestě: Start - Ovládací panely - Systém - Správa - Správa počítače - Správa disků.

Zde je také nutné vybrat disk pro formátování, klepněte pravým tlačítkem a vyberte „Formátovat“.Poté budete moci určit volby formátování.

Jiným způsobem formátování diskuje formátování prostřednictvím konzoly.Chcete-li spustit konzolu, klikněte na tlačítko "Start" a do vyhledávacího pole zadejte CMD.

Formátování disků pomocí konzoly se provádí pomocí příkazu FORMAT. Chcete-li zjistit, jaké parametry můžeme tomuto příkazu předat, musíte zadat FORMAT /?.Jak vidíte, dostaneme podrobnou nápovědu k příkazu FORMAT.Příkaz k formátování disku může vypadat takto: FORMÁT D: /FS: NTFS /V: DATA /Q.V takovém případě bude jednotka D: naformátována do systému souborů NTFS, bude jí přiřazen štítek DATA a formátování bude provedeno v režimu „Fast“.

Jak formátovat jednotku C:

Pokud potřebujete formátovat jednotku C: s největší pravděpodobnostíplánování přeinstalace operačního systému.Nejjednoduššízpůsob, jak toho dosáhnout, je využití možností instalačního programu.Zde musíte vybrat jednotku C: a kliknout na textový odkaz „Formát“