Jak naformátovat externí pevný disk

Externí pevné disky se v zásadě neliší od pevných disků nainstalovaných na stolních a přenosných počítačích.K formátování externího pevného disku proto dochází stejným způsobem jako u jiných pevných disků.Ale protože uživatelé mají zájem o tuto chvíli, pak v tomto článku budeme hovořit o tom, jak formátovat externí pevný disk.

Jak formátovat externí pevný diskNápověda k systému Windows

Připojte externí pevný disk k počítači a otevřete okno „Tento počítač“.Poté, co systém detekuje externí jednotku a objeví se v okně „Tento počítač“, otevřete místní nabídku externí jednotky (klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku) a vyberte „Formátovat“.

Poté se před vámi otevře okno s nastavením formátování disku.

Zde musíte vybrat systém souborů NTFS, určit jmenovku svazku (název disku) a povolit funkci rychlého formátování.

Je lepší zvolit souborový systém, jmenovitě NTFS, protože FAT má mnoho omezení a v moderních podmínkách vypadá upřímně zastaralý.Funkce rychlého formátování je režim formátování, ve kterém je čistý systém souborů zapsán na disk bez fyzického odstraněnísoubory z disku.Ve většině případů je rychlé formátování více než dost, takže jej můžete bez obav zapnout.Pokud deaktivujete funkci rychlého formátování, proces formátování externího pevného disku může trvat několik hodin.Štítek svazku můžete určit podle potřeby.

Poté, co nakonfigurujete všechny potřebné parametry, můžete kliknout na tlačítko „Start“.Dále se otevře okno s upozorněním na vymazání všech dat z formátovaného disku.

Pokud disk nemá potřebné informace, klikněte na tlačítko OK.Proces formátování externího pevného disku bude trvat jednu nebo několik minut.

Mimochodemdoporučujeme, abyste si přečetli náš článek o formátování paměťové karty SD.

Jak formátovat externí pevný disk pomocí příkazového řádku

Externí pevný disk můžete také naformátovat pomocí příkazového řádku .Chcete-li to provést, připojte disk a spusťte příkazový řádek Windows (příkaz Spustit - příkaz „CMD“).

Formátování disků pomocí příkazového řádku se provádí pomocí příkazu FORMAT.Chcete-li zjistit všechny parametry, které tento příkaz může přijmout, zadejte „FORMÁT /?“.

K formátování externího pevného disku je třeba provést příkaz format s následujícími parametry:

  • /FS: NTFS - formátování pomocí systému souborů NTFS.
  • /V: MyDisk - označuje název disku.Místo MyDisk můžete použít jakýkoli jiný název jednotky.
  • /Q - umožňují rychlou funkciformátování.

Výsledkem je, že příkaz k formátování externího pevného disku pomocí příkazového řádku vypadá takto:

  • FORMÁT X: /FS: NTFS /V: MyDisk /Q

Kde X: je písmeno, které je přiřazeno této externí jednotce.Při formátování pomocí příkazového řádku je důležité neměnit disky, jinak můžete naformátovat nesprávný disk, který je plný velkých problémů.

Je třeba také poznamenat, že při formátování disku pomocí příkazového řádku systém nezobrazuje žádná další varování.Proto musí být člověk obzvláště opatrný.

​​

Jak formátovat externí pevný disk pomocí nástroje Správa disků

Operační systém Windows má velmi pohodlný nástroj zvaný „Správa disků“.S ním můžete vytvářet a mazat oddíly, formátovat disky a provádět další operace.Chcete-li získat přístup k tomuto nástroji, otevřete nabídku Spustit a zadejte příkaz „diskmgmt.msc“.

Po otevření okna „Správa disků“ najděte externí pevný disk a otevřete místní nabídku (pravé tlačítko myši).

V kontextové nabídce vyberte „Formát“.Po výběru této položky v kontextové nabídce se zobrazí varování o odstranění všech dat z tohoto disku.

Chcete-li zahájit formátování externího pevného disku, klikněte na tlačítko „Ano“.