Jak naformátovat pevný disk

Po připojení nového pevného disku mají uživatelé často potíže s jeho formátováním.V tomto článku se podíváme na několik způsobů formátování pevného disku pomocí systému Windows.

Důležité:Formátování odstraní všechna data na pevném disku.Proto před formátováním něco zkontrolujte, zda na disku nejsou žádné důležité soubory.

Obsah
  1. Jak formátovat pevný disk pomocí místní nabídky
  2. ) Jak formátovat pevný disk pomocí „Správa disků“
  3. Jak formátovat pevný disk pomocí „Příkazového řádku“
  4. Jak formátovat pevný disk, kdyžinstalace Windows
Jak formátovat pevný disk pomocí kontextové nabídky

Nejjednodušší způsob formátování pevného disku jepoužijte odpovídající funkci v místní nabídce.Chcete-li to provést, otevřete okno „Tento počítač“ a klepněte pravým tlačítkem myši na disk, který chcete naformátovat.Poté vyberte možnost „Formátovat“.

Poté se zobrazí malé okno s nastavením pro formátování pevného disku.Zde můžete vybrat systém souborů, velikost distribuční jednotky a jmenovku svazku.Pokud nevíte, jaké nastavení zvolit, pak vše ponechte jako výchozí a klikněte na tlačítko „Start“.

Jak formátovat pevný disk pomocí „Správa disků“

Jiný způsobformátovat pevný disk pomocí vestavěných nástrojů je program „Správa disků“.Chcete-li tento program otevřít, stiskněte kombinaci klávesWindows + Ra v zobrazeném okně zadejte příkaz „ diskmgmt.msc “.

V důsledku toho se otevře okno se seznamem pevných disků.Chcete-li pevný disk formátovat, najděte zde potřebný disk, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte položku „Formátovat“.

Poté se zobrazí okno s nastavením formátování.Zde můžete vybrat jmenovku svazku, systém souborů a velikost klastru.Pokud si nejste jisti, která nastavení potřebujete, můžete ponechat výchozí nastavení.Chcete-li zahájit formátování disku, stačí kliknout na tlačítko „Ok“.

Jak formátovat pevný disk pomocí „příkazového řádku“

Chcete-li pevný disk formátovat pomocí „příkazového řádku“,je nutné jej spustit jménem správce.Pokud máte Windows 10, můžete jednoduše kliknout pravým tlačítkem myši na tlačítko "Start" a vybrat "Příkazový řádek (správce)".

Pokud používáte Windows 7, abyste mohli spustit příkazový řádek s právy správce, otevřete nabídku Start a zadejte příkaz „ cmd . “Poté, co systém vyhledá program, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte příkaz Spustit jako správce.

Po spuštění příkazového řádku můžete pokračovatformátování pevného disku.K tomu je třeba zadat něco jako tento příkaz:

  • FORMÁT X: /FS: NTFS /V: MyDisk /Q


Pokud je to podrobně, pak:

  • X: je písmeno pevného disku, které chcete naformátovat;
  • /FS: NTFS - systém souborů NTFS4
  • /V: MyDisk - název (nebo označení) disku;
  • /Q - rychlé formátování;

Chcete-li se dozvědět více o tom, jaké parametry příkaz FORMAT podporuje, zadejte do příkazového řádku FORMAT /?

Jak formátovat pevný disk při instalaci systému Windows

Pokud nemáte nainstalovaný systém Windows, můžete pevný disk naformátovat během fáze instalace.Chcete-li to provést, spusťte instalaci systému Windows a postupujte podle pokynů instalačního programu, dokud se na obrazovce neobjeví seznam dostupných pevných disků.Poté vyberte pevný disk, klikněte na tlačítko „Nový“ (pro vytvoření oddílu) a zadejte velikost systémového oddílu.Stejným způsobem vytvořte sekci dat.

Po rozdělení disku na pevný disk je můžete naformátovat.Vyberte požadovaný oddíl a klikněte na tlačítko „Formát“.Naformátujte oddíl pro Windows a oddíl pro data.

Poté, co jste pevný disk rozdělili a naformátovali, můžete pokračovat v instalaci systému Windows.Vyberte oddíl pod Windows a klikněte na tlačítko „Další“.