Jak nahrávat zvuk z mikrofonu do počítače

Mikrofon je jedním z nejpopulárnějších externích počítačových zařízení.Pomocí mikrofonu můžete chatovat na internetu, zpívat karaoke nebo jen nahrávat zvuk.V tomto materiálu vezmeme v úvahu pouze poslední možnost.Zde se dozvíte, jak nahrávat zvuk z mikrofonu do počítače, jak jej ukládat a co dělat, pokud není zvuk z mikrofonu zaznamenán.

Nahrávání zvuku z mikrofonu prostřednictvím programu Záznam zvuku

Pokud používáte operační systém Windows 7 nebo Windows XP, můžetenahrávat zvuk z mikrofonu prostřednictvím standardního programu Záznam zvuku.Tento program nemá téměř žádná nastavení, ale jeho použití je velmi snadné.Obecně je vhodné, pokud máte malé zkušenosti a chcete se seznámit se záznamem zvuku z mikrofonu do počítače.

V systému Windows XP lze program Záznam zvuku spustit, pokud jdete po cestě „Start - Všechny programy - Příslušenství - Zábava - Záznam zvuku“.Ve Windows 7 je cesta k programu o něco kratší než „Start - Všechny programy - Příslušenství - Záznam zvuku“.V systému Windows 7 můžete navíc použít vyhledávání.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Start, zadejte vyhledávací dotaz „Záznam zvuku“ a otevřete nalezený program.

Po spuštění programu Záznam zvuku můžete do počítače začít nahrávat zvuk z mikrofonu.Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko „Start Recording“ a začněte mluvit do mikrofonu.V takovém případě věnujte pozornost pruhu napravo od tlačítka „Zahájit záznam“.Pokud mikrofon pracuje, pak by se v tomto proužku měly objevit zelené čáry signalizující úroveň signálu z mikrofonu.

Chcete-li zvukový záznam ukončit, klikněte na tlačítko „Stop recording“.Po zastavení nahrávání nabídne program uložení nahraného zvuku ve formátu WMA.V budoucnu lze uložený soubor WMA poslouchat pomocí jakéhokoli programu pro přehrávání zvuku, například pomocí programu Winamp.

Je třeba poznamenat, že v systému Windows 10 program Záznam zvuku již není k dispozici.Místo toho poskytuje Windows 10 standardní program Hlasový záznamník.„Hlasový záznamník“ můžete spustit vyhledáním v seznamu všech programů nebo pomocí vyhledávání v nabídce „Start“.

Nahrávání zvuku z mikrofonu prostřednictvím programu Audacity

Pokud potřebujete často nahrávat zvuk z mikrofonu do počítače, pak standardní programy, jako je Záznam zvuku nebo Hlasový záznamníknemáte dost, protože mají velmi omezené příležitosti.Chcete-li nahrávat zvuk, musíte se uchýlit k profesionálnějším programům.

Například můžete použít bezplatný zvukový editor Audacity pro záznam zvuku.Tento editor umožňuje nahrávat a upravovat zvuk ve formátech WAV, MP3 a OGG.Zároveň je možné importovat a exportovat zvukové soubory ve formátech OGG, FLAC, WAV, AU a AIFF.A pokud nainstalujete další moduly, můžete také importovat zvukové soubory ve formátu MPEG, WMA, GSM, AC3 a AAC.VAudacity obecně nabízí začínajícímu uživateli poměrně širokou škálu funkcí.

Chcete-li nahrávat zvuk pomocí Audacity, přejděte na oficiální webovou stránku vývojáře, stáhněte si instalační soubor a nainstalujte jej do svého počítače.Jak již bylo zmíněno, program je zcela zdarma, takže by s instalací neměly nastat žádné problémy.Několikrát klikněte na tlačítko „Další“ a instalace je dokončena.

Po spuštění programu můžete okamžitě začít nahrávat zvuk z mikrofonu do počítače.Stačí kliknout na tlačítko s červenou tečkou.

Po stisknutí tohoto tlačítka se spustí nahrávání zvuku.Chcete-li jej zastavit, klikněte na tlačítko se žlutým čtvercem.

Nyní můžete pokračovat v ukládání.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Soubor a vyberte možnost Exportovat zvuk. Poté lze zvuk zaznamenaný z mikrofonu uložit v jednom z formátů podporovaných programem.

Je třeba poznamenat, že pokud chcete zvukový soubor připravit k přehrávání, musíte použít „Exportovat zvuk“.Pokud uložíte obvyklým způsobem (pomocí CTRL-S), nahraný zvuk bude uložen ve formátu programu Audacity.

Co když není zvuk zaznamenán?

Pokud není zvuk zaznamenán, máte pravděpodobně něco s mikrofonem nebo zvukovou kartou.Nejčastější příčiny problémů se záznamem zvuku jsou:

  • Nejsou nainstalovány žádné ovladače zvukové karty;
  • Mikrofon je vypnutý nebo není správně připojen k počítači;
  • Problémy s nastavením mikrofonu ve Windows ;
  • Problémy s konektory na přední straně počítače;

Další informace o těchto otázkách si můžete přečíst v článku „ Proč mikrofon nefunguje “.