Jak nainstalovat Windows 7 nebo 10 na virtuální stroj

Pokud se chcete naučit, jak pracovat nebo jen poznat různé operační systémy, ale nechcete přeinstalovat svůj vlastní systém, můžete použít virtuální stroje.Jedná se o programy, které vám umožňují spouštět operační systémy v izolovaném prostředí nad hlavním systémem.V tomto případě vám ukážeme, jak nainstalovat Windows 7 nebo Windows 10 na virtuální počítač ORACLE VirtualBox.

Krok č. 1. Instalace programu pro vytváření virtuálních počítačů.

Abyste mohli nainstalovat Windows 7 nebo Windows 10 na virtuální stroj, budete potřebovat program, který vám umožní vytvořit tyto virtuální stroje.Nyní existuje několik takových programů, ale nejslavnější a často používané jsou placené VMware Workstation a zdarma ORACLE VirtualBox.V tomto článku budeme používat ORACLE VirtualBox, protože je zdarma a jeho funkce jsou dostatečné pro většinu běžných uživatelských úkolů.

Proto jdeme na web VirtualBox.org , stáhněte si tam nejnovější verzi VirtualBoxu a nainstalujte ji do svého počítače.Samotný proces instalace není složitý, spusťte instalační program, několikrát klikněte na Další a program je nainstalován.

Krok č. 2. Spusťte VirtualBox a vytvořte virtuální stroj.

Po instalaci můžete okamžitě začít vytvářet virtuální stroj.Spusťte nově nainstalovaný VirtualBox a klikněte na tlačítko „Vytvořit“.

V důsledku toho se otevře průvodce pro vytváření virtuálních strojů.Prvním krokem je zadánínázev virtuálního počítače a také vyberte jeho typ a verzi.Vyberte přesný operační systém, který plánujete v budoucnu nainstalovat na virtuální stroj.V našem případě nainstalujeme Windows 10.

Dalším krokem je přidělení paměti RAM virtuálnímu počítači.Zde můžete souhlasit s navrhovaným množstvím paměti nebo zadat vlastní hodnotu.

Dále je třeba vyřešit problém s pevným diskem.Zde musíte nejprve vybrat možnost „Vytvořit nový virtuální pevný disk.“

A poté vyberte typ virtuálního pevného disku.Doporučujeme použít možnost „VDI (VirtualBox Disk Image)“ navrženou programem.

Poté musí být specifikován formát úložiště.Dynamický virtuální pevný disk obvykle zabírá méně místa na skutečném pevném disku, proto doporučujeme použít tuto možnost.

Další je závěrečná fáze vytváření virtuálního počítače.Zde musíte kliknout na tlačítko se složkou a určit, kam má být soubor virtuálního pevného disku uložen.Můžete také určit velikost tohoto disku.Až bude vše připraveno, klikněte na tlačítko „Vytvořit“.

Výsledkem je, že se objeví hlavní okno VirtualBoxu a vámi vytvořený stroj se objeví v seznamu virtuálních strojů.

Krok č. 3. Spuštění virtuálního počítače a instalace Windows 7 nebo Windows 10.

Po vytvoření virtuálního počítače můžete pokračovat v instalaci Windows 7 nebo Windows10. Chcete-li to provést, zvýraznětevirtuální stroj s myší a klikněte na tlačítko "Spustit".

V důsledku toho se otevře okno virtuálního stroje.Pokud se objeví varování, že hardwarová akcelerace VT-x /AMD-V není ve vašem systému k dispozici, může to znamenat, že váš procesor nepodporuje akceleraci nebo je deaktivován v nastavení systému BIOS .Zrychlení můžete povolit načtením do systému BIOS nebo pokračovat v práci bez něj.

Chcete-li zahájit instalaci systému Windows 7 nebo Windows 10, otevřete nabídku „Zařízení - optické disky - vyberte obraz disku“ a poté ukažte na obraz ISO s operačním systémem, který chcete nainstalovat.Systém můžete nainstalovat také z disku CD-ROM. Vyberte možnost „Hostitelská jednotka“ a vložte disk do jednotky počítače.

Poté musí být virtuální počítač restartován.Chcete-li to provést, otevřete nabídku „Machine“ a vyberte „Restart“.

Pokud bylo vše provedeno správně, spustí se po restartu instalace virtuálního počítače Windows 7 nebo Windows 10. Proces instalace samotného operačního systému nebudeme zvažovat, protože se neliší od instalacedo skutečného počítače.

Krok č. 4. Pracujte ve Windows 7 nebo Windows 10 na virtuálním stroji.

Po dokončení instalace systému Windows 7 nebo Windows 10 můžete začít pracovat s virtuálním počítačem.Chcete-li spustit virtuální počítač, musíte přejít do programu VirtualBox, vybrat počítač pomocí myši a kliknout na tlačítko "Start".

Pro dokončení práce můžete jednoduše zavřítokno virtuálního stroje nebo použijte nabídku „Stroj - vypnout“.