Jak najít rozlišení obrazovky v systému Windows 7 nebo Windows 10

Rozlišení obrazovky je počet bodů, které tvoří obraz na obrazovce počítače.V tomto článku budeme hovořit o tom, jak zjistit aktuální rozlišení obrazovky v operačním systému Windows 7 nebo Windows 10, a také jak to změnit.

Rozlišení obrazovky v systému Windows 7

PokudPokud používáte operační systém Windows 7, abyste zjistili, jaké rozlišení obrazovky aktuálně používáte, musíte pravým tlačítkem myši klepnout na plochu a v zobrazené nabídce vybrat možnost „Rozlišení obrazovky“.

Poté se před vámi objeví okno „Nastavení obrazovky“.Toto okno obsahuje všechna základní nastavení týkající se obrazovky.Zde můžete nakonfigurovat zobrazení obrazu na více obrazovkách, změnit rozlišení obrazovky a také změnit orientaci obrazu na obrazovce.

Vaše aktuální rozlišení obrazovky bude uvedeno v rozbalovací nabídce „Rozlišení“.Pokud ji chcete změnit, otevřete tuto rozevírací nabídku, vyberte požadované rozlišení a uložte nastavení kliknutím na tlačítko „Použít“.

Rozlišení obrazovky ve Windows 10

Aby bylo možné zjistit rozlišení obrazovky ve Windows 10, musíte udělat téměř totéž.Klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na ploše a v zobrazené nabídce vyberte možnost „Nastavení obrazovky“.

Potéotevře se okno „Parametry“, část „Obrazovka“.Všechna základní nastavení obrazovky budou k dispozici zde.

Chcete-li zjistit rozlišení obrazovky, věnujte pozornost rozevíracímu seznamu „Rozlišení“, bude zde vybráno vaše aktuální rozlišení.Chcete-li změnit rozlišení, musíte otevřít tento rozevírací seznam, vybrat požadované rozlišení a uložit nastavení.

Další tipy pro rozlišení obrazovky

  • Pro maximální kvalitu obrazu na obrazovce byste měli vždy zvolit doporučené rozlišení obrazovky.
  • Pokud se seznam dostupných rozlišení nedoporučuje, je pravděpodobně nutné nainstalovat ovladače grafické karty.
  • Doporučené rozlišení můžete zjistit také podle specifikace vašeho monitoru nebo notebooku.
  • Rozlišení obrazovky, jakož i orientace obrazu a další parametry, lze změnit pomocí ovládacího panelu grafické karty.
  • Ve Windows 7 i Windows 10 můžete otevřít okno s nastavením obrazovky provedením příkazu „Desk.cpl“.