Jak odebrat ovladač v systému Windows 7 a Windows 10

Při výměně příslušenství nebo periferií, jakož i při aktualizaci na novou verzi, může dojít k potřebě odstranit ovladače.V této příručce se podíváme na několik způsobů, jak odinstalovat ovladač v operačních systémech Windows 7 a Windows 10.

Odebrání pomocí „Správce zařízení“

Existuje několik způsobů, jak odebrat ovladače z operačního systému Windows.Nejjednodušší a nejčastěji používané je vymazání pomocí „ Správce zařízení “.

Pokud používáte operační systém Windows 10, abyste mohli otevřít „ Správce zařízení , můžete jednoduše kliknout pravým tlačítkem myši na nabídku „ Start “nebo stiskněte kombinaci klávesWindows-Xa vyberte příslušnou položku nabídky.

Ve Windows 7 můžete otevřít „ Ovládací panely “ a přejít do části „ Systém a zabezpečení - Systém - Správce zařízení “..

Můžete také jednoduše kliknoutWindows-Ra provést příkaz „ mmc devmgmt.msc “.Tato možnost bude fungovat ve Windows 7 i Windows 10.

Tak či onak se zobrazí okno „ Správce zařízení “.Zde se zobrazí všechna zařízení, která jsou připojena k vašemu počítači.Chcete-li odebrat ovladač jednoho ze zařízení, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a přejděte na “Vlastnosti . "

Ve vlastnostech vybraného zařízení přejděte na kartu „ Ovladač “ a klikněte na tlačítko „ Odstranit “ nebo „Vyjměte zařízení . "

Poté se zobrazí okno pro odstranění zařízení.Zde musíte aktivovat možnost „ Odinstalovat programy ovladačů pro toto zařízení “ a kliknout na tlačítko „ Odstranit “.

Je třeba poznamenat, že po odebrání ovladače se operační systém Windows může pokusit okamžitě stáhnout nový ovladač z internetu a okamžitě jej nainstalovat.To platí zejména pro Windows 10, který to dělá velmi rychle.Pokud si nepřejete, aby se to stalo, vypněte internet a odinstalujte a znovu nainstalujte ovladače.

Výše ​​popsaný způsob předpokládá, že zařízení je připojeno k počítači.Pokud potřebujete odebrat ovladač odpojeného zařízení, vyžaduje to některá další nastavení.Chcete-li to provést, musíte otevřít „ Ovládací panel - Systém a zabezpečení - Systém “ nebo stisknout kombinaci klávesWindows-Pauza /Breaka přejděte na „ Pokročilá nastavení systému “..

Poté otevřete záložku „ Advanced “ a klikněte na tlačítko „ Proměnné prostředí “.

Ve výsledku by se mělo objevit okno „ Proměnné prostředí “.Zde musíte kliknout na tlačítko „Vytvořit“, které se nachází v bloku „ Proměnné uživatelského prostředí “.

Dále zadáme název proměnné „ devmgr_show_nonpresent_devices “ a nastavíme jejhodnota „ 1 “, poté zavřeme všechna otevřená okna stisknutím tlačítka „ OK “.

Poté se vrátíme do okna „ Správce zařízení “, otevřete nabídku „ Zobrazit “ a zapněte možnost „ Zobrazitskrytá zařízení . "

Poté se v okně „ Správce zařízení “ začnou zobrazovat zařízení, která nejsou připojena k počítači, a můžete odebrat jejich ovladače.

Ve většině případů funguje odinstalace ovladačů pomocí „ Správce zařízení “.Po takovém odstranění však mohou soubory nebo položky v registru zůstat v počítači.Pokud chcete dosáhnout úplného odstranění ovladačů, musíte pro tento účel použít specializované programy, které budeme dále zvažovat.

Odinstalace pomocí „programů a funkcí“

Ve většině případů lze ovladače, které jste nainstalovali ručně, odinstalovat jako běžné programy, tj. Pomocí „ ovládacího panelu. “

Chcete-li to provést, otevřete „ Ovládací panel (pro Windows 10 stiskněteWindows-Ra spusťte příkazCONTROL) a přejděte k části „ Programy - Programy a součásti “.

Zde uvidíte seznam všech programů nainstalovaných v počítači.Chcete-li najít správný ovladač, můžete použít vyhledávání.

Chcete-li ovladač odstranit, jednoduše na něj klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost „ Odstranit “ nebo „ Odstranit /Změnit “.

Poté se spustíInstalátor odpovědný za instalaci a odinstalování softwaru.S ním můžete odebrat ovladač, jako každý jiný program v počítači.

Používáte-li systém Windows 10, můžete zahájit odstraňování programů pomocí nabídky „Možnosti“.Chcete-li to provést, otevřete „ Parametry “ (například pomocí kombinaceWindows-i ) a přejděte do části „ Aplikace - Aplikace a funkce “.

Seznam nainstalovaných programů bude přesně stejný jako v části „ Ovládací panel “.Zde najdete požadovaný ovladač a vyjměte jej z počítače.

Jak zcela odebrat ovladače ze systému

Pokud výše popsané metody nepomohou nebo chcete dosáhnout úplného odstranění, můžete zkusit ovladač odebrat pomocí speciálních programů.Níže se podíváme na několik z těchto programů a stručně popíšeme možnosti.

  • Uninstaller zobrazení ovladačů ( DDU) je bezplatný program pro odstranění ovladačů grafických karet z AMD a NVIDIA. DDU umožňuje zcela odstranit ovladač a všechny jeho stopy v operačním systému.Pro nejspolehlivější odebrání se doporučuje spustit počítač v nouzovém režimu, spustit DDU a provést odinstalování.Další podrobnosti o tomto programu naleznete v článku „ Jak zcela odebrat ovladač NVIDIA GeForce nebo AMD Radeon “.
  • Driver Sweeper je bezplatný program pro odstraňování různých ovladačů a čištění operačního systému jejich stop.Driver Sweeper může zálohovat staré verzeovladače, což vám umožní obnovit dříve smazané ovladače v systému.
  • Driver Genius - Shareware program, výkonný správce ovladačů.Umožňuje provádět zálohy a odstraňovat a obnovovat ovladače.