Jak otevřít soubor XML

Při práci s dokumenty můžete narazit na soubor s příponou XML.Obvykle v systému Windows tato přípona souboru není vázána na program, a proto nelze soubor XML otevřít dvojitým kliknutím.V tomto článku si povíme o tom, o jaký druh souboru jde, proč jej lze použít a jak jej otevřít.

Co je to soubor XML

Předjak začít otevírat soubory XML, pár slov o tom, co tyto soubory jsou a pro co jsou použity.Soubor XML je textový soubor vytvořený pomocí značkovacího jazyka XML nebo eXtensible Markup Language.Toto označení bylo navrženo tak, aby vytvořilo dokumenty, které by nebylo obtížné programově zpracovat, a bylo také snadné číst osobu bez použití speciálních programů.Tato vlastnost umožňuje otevírat a upravovat soubory XML pomocí téměř libovolného textového editoru.

Jazyk XML je sada jednoduchých pravidel, která musí soubor dodržovat, aby odpovídal formátu.XML však nezachytí označení, které se používá v dokumentu, což umožňuje, aby byl definován vývojářem programu.Díky tomu si může každý vývojář vytvořit vlastní označení, aby vyřešil své problémy a použil je ve svých dokumentech XML.To otevírá velké příležitosti pro vytváření nových formátů souborů založených na XML.

Nyní se značkovací jazyk XML používá v mnoha jiných formátech souborů.Například slavnývšichni uživatelé sady Office sady Microsoft Office DOCX, XLSX a PPTX ukládají textové informace do XML.Dalším příkladem je populární formát elektronické knihy FB2, který je rovněž založen na XML.

Jak otevírat soubory

Jak jsme již řekli, soubor XML lze otevřít pomocí libovolného textového editoru.Můžete například použít standardní textový editor Poznámkový blok, který je k dispozici ve všech verzích operačního systému Windows.Stačí spustit Poznámkový blok, použijte nabídku „Soubor - Otevřít“, vyberte všechny typy souborů a otevřete soubor XML.Můžete také jednoduše přetáhnout soubor XML do okna programu Poznámkový blok.

Poté uvidíte obsah souboru XML v programu Poznámkový blok.V případě potřeby ji můžete dokonce upravit a soubor uložit.

Pokud vám nestačí možnosti standardního Poznámkového bloku, můžete použít bezplatný program Notepad ++ ( stáhnout ).Tento program je specializovaný textový editor pro programátory a webmastery.Hlavní výhodou programu Notepad ++ oproti obyčejnému programu Poznámkový blok je zvýraznění syntaxe, což výrazně zjednodušuje práci se soubory XML.

Soubor XML můžete také otevřít pomocí libovolného webového prohlížeče (Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera a další).Chcete-li to provést, jednoduše přetáhněte soubor do okna prohlížeče a automaticky se otevře.Webové prohlížeče mohou zvýraznit syntaxi XML, což výrazně zjednodušuje čtení souboru, ale již nemůžete soubor XML upravovat pomocí prohlížeče.

V některých případech je vhodné pro zobrazení obsahu souboru XML použít tabulkový procesor Excel.Chcete-li to provést, otevřete Excel, použijte nabídku "Soubor - Otevřít" a vyberte soubor XML.Poté se objeví malé okno, ve kterém musíte vybrat „tabulku XML“ a kliknout na „OK“.

V důsledku toho bude obsah souboru XML převeden do tabulky aplikace Excel a odpovídající názvy budou přiděleny sloupcům.

Dále s obsahem souboru XML můžete pracovat jako s běžnou tabulkou Excel.

Jak upravovat soubory XML

Stejně jako u každého textového souboru lze soubor XML otevírat a upravovat v libovolném textovém editoru.Ve většině případů je však úprava XML v běžných editorech velmi nepohodlná.Chcete-li tento problém vyřešit, existují specializované programy, které mají podsvícení, tipy a další nástroje, které usnadňují práci.Zde jsou některé z těchto programů:

 • XML Notepad
 • XML Marker
 • XmlPad
 • Xsemmel
 • XMLSpear
 • Free Xml Formatter
 • XDoc
 • EditiX XML Editor (placený program, zkušební doba 30 dní);
 • Altova XMLSpy (placený program, zkušební doba 30 dní);
 • Kyslík XML Editor (placený program, existuje zkušební období);

Existují také online editory, které vám umožňují otevřít soubor XML přímo v prohlížeči, upravit jej a uložit:

 • http://xmlgrid.net
 • https://codebeautify.org/xmlviewer
 • http://www.tutorialspoint.com/online_xml_editor.htm