Jak pořídit screenshot na notebooku

Screenshot (z anglického snímku obrazovky) je okamžitý snímek, obrázek, na kterém je vše zobrazeno přesně jako na obrazovce.Screenshoty slouží k ukázání ostatním lidem, co se děje na vašem počítači.Na tomto webu jsou například snímky obrazovky použity jako ilustrace článků.

Tento materiál bude věnován tomu, jak pořídit snímek z notebooku.Je snadné uhodnout, že se notebook v tomto ohledu neliší od běžného počítače.Stejně jako na stolním počítači můžete vytvářet snímky obrazovky na notebooku dvěma způsoby: pomocí standardní funkce systému Windows a pomocí programů třetích stran.Nyní budeme zvažovat obě tyto metody.

Jednoduchý způsob, jak pořídit screenshot z notebooku

Nejjednodušší způsob pro vytvoření snímku obrazovky na notebooku nebo stolním počítači je použití funkce vestavěné do Windows.Stačí kliknout na tlačítko Print Screen (nebo Prt Sc).Toto tlačítko je umístěno v levé horní části klávesnice a lze jej snadno najít.

Po stisknutí tohoto tlačítka vytvoří operační systém Windows snímek obrazovky a umístí jej do schránky.Chcete-li uložit tento snímek obrazovky jako soubor, musíte otevřít jakýkoli editor obrázků (můžete použít například Photoshop nebo standardProgram Malování), vložte obrázek ze schránky a uložte jej jako soubor.Chcete-li vložený obrázek vložit do grafického editoru, můžete použít kombinaci kláves Ctrl-V nebo použít odpovídající tlačítko v programovém rozhraní.

Při vytváření snímků obrazovky pomocí systému Windows existuje jeden trik.Pokud kliknete na tlačítko Print Screen spolu s tlačítkem Alt, zobrazí se obrazovka nejen celé obrazovky, ale pouze okna, se kterým právě pracujete.To šetří čas při následném zpracování snímku obrazovky.

Je třeba poznamenat, že na některých laptopech nemusí tlačítko Print Screen (Prt Sc) fungovat.V tomto případě musí být stisknuto společně s tlačítkem FN.Například místo Alt-PrintScreen musíte použít Fn-Alt-PrintScreen.

Jak pořídit snímek obrazovky pomocí „Nůžky“

Pokud máte notebook se systémem Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10, pak můžete vytvářet screenshoty pomocí standardního programu Scissors.Tento program funguje skvěle na běžných počítačích i notebookech.Umožňuje vám pořídit snímek obrazovky vybrané oblasti, přidat k snímku ručně psané poznámky a také uložit snímky pořízené na notebooku jako soubory.

Chcete-li tento program spustit, najděte jej v nabídce Start nebo použijte vyhledávání.

Po spuštění programu Nůžky se před vámi objeví malé okno.V něm musíte kliknout na tlačítko „Vytvořit“ a vybrat oblast obrazovky pomocí myši, jejíž snímek chcete dostávat.

PotéPo vytvoření snímku obrazovky vybrané oblasti se objeví malé okno, ve kterém můžete provést základní úpravy snímku obrazovky.

Po dokončení úprav můžete uložit výsledný snímek obrazovky.Chcete-li to provést, otevřete nabídku "Soubor - Uložit".

Programy třetích stran pro vytváření snímků obrazovky

Snímky obrazovky můžete také pořídit pomocí svého softwaru pomocí softwaru třetích stran.Nyní existuje mnoho programů pro snímky obrazovky.Dále se budeme zabývat některými z nejpopulárnějších programů tohoto druhu.

DuckCaptureje bezplatný program pro vytváření snímků obrazovky.S jeho pomocí můžete vytvářet screenshoty celé obrazovky, jakož i jednotlivých oken a oblastí.Je také možné vytvářet screenshoty oken s posouváním obsahu a ovládat program pomocí klávesových zkratek, které můžete konfigurovat podle vašich představ.Obrázky získané pomocí DuckCapture mohou být zkopírovány do schránky pro další vložení a úpravy v grafickém editoru nebo uloženy ve formátu BMP, PNG, JPG.V nastavení můžete definovat šablonu názvu, která bude přidělena snímkům obrazovky, a vybrat složku pro automatické ukládání.

Také DuckCapture umožňuje upravovat výsledný obrázek.Po vytvoření snímku obrazovky může uživatel přidat titulky, šipky a další ilustrace.DuckCapture si můžete stáhnout na stránkách softonic.com.

PicPick- bezplatný program pro snímání a zpracování obrázků z obrazovky.S PicPick můžeteZískejte snímek obrazovky celé obrazovky, jednoho okna nebo oblasti.K dispozici je také funkce pro vytváření screenshotů s rolovacími okny.Výsledný obrázek lze editovat přímo v programu.Ve svých možnostech je editor PicPick podobný editoru Paint.Zde můžete vystřihnout část obrázku, přidat šipky, text atd.

Jednou z vlastností programu PicPick je schopnost přenášet obrázky do jiných programů (například Word, Excel nebo Skype) a sociálních sítí (Facebook, Twitter).Funkce ukládání podporuje formáty obrázků, jako jsou BMP, JPG, GIF, PNG a PDF.Kromě toho je PicPick zcela zdarma pro osobní použití a je k dispozici ke stažení na picpick.app.

FastStone Capture- placený program pro vytváření screenshotů a jejich úpravu.Pro ovládání programu FastStone Capture můžete použít speciální plovoucí panel nástrojů, ikonu na hlavním panelu nebo kombinaci kláves.Program FastStone Capture obsahuje jednoduchý grafický editor, pomocí kterého můžete s přijatými obrázky otáčet, ořezávat a provádět další základní operace.

K ukládání snímků obrazovky můžete použít téměř jakýkoli grafický formát (BMP, JPEG, GIF, JPEG 2000, WMF, PNG, TIFF, PCX, ICO a TGA).Dříve byl program FastStone Capture distribuován zdarma, ale nejnovější verze tohoto programu byly zaplaceny (asi 20 $).Program lze získat na webu faststone.org.

Clip2Netje sharewarový nástroj pro pořizování snímků obrazovky a nahrávání videa z obrazovky.Hlavní výhodou tohoto Clip2Net je schopnostrychle nahrajte přijaté obrázky nebo video na web Clip2Net a získejte kód pro další zveřejnění těchto materiálů na jiných stránkách.Web Clip2Net zároveň umožňuje prohlížet statistiky, přidávat komentáře, vytvářet soukromé složky a mnoho dalšího.

Clip2Net je distribuován bezplatně a předplatným na jeden rok.Majitelé placeného předplatného mají možnost nahrát více dat na server Clip2Net a tato data ukládat bez časového omezení.Program si můžete stáhnout na clip2net.com.

SSmakerje malý malý bezplatný program pro vytváření snímků obrazovky. SSmaker lze stáhnout jako plnohodnotný program, který vyžaduje instalaci do počítače nebo jako přenosný nástroj.

SSmaker vám umožňuje rychle získat snímek obrazovky, upravit jej ve vestavěném editoru, nahrát na server SSmaker a získat odkaz pro zveřejnění na internetu.SSmaker si můžete stáhnout na webové stránce ssmaker.ru.