Jak předat port na routeru

Pokud máte doma více než jeden počítač, pravděpodobně používáte router, který poskytuje všem zařízením přístup k internetu.Tento způsob připojení k internetu má však jednu vážnou nevýhodu.Všechna zařízení připojená k domácí síti jsou odpojena od externích připojení.Jakýkoli server ve vaší domácí síti bude přístupný pouze z počítače připojeného k síti, v této situaci jednoduše nebude možné se připojit z Internetu.

K vyřešení tohoto problému musíte použít funkci routeru, jako je předávání portů.Tato funkce se někdy také nazývá otevírání nebo přeposílání portů.Port Forwarding umožňuje vzdáleným počítačům připojit se k vybranému portu k jednomu z počítačů v místní síti.Nyní budeme hovořit o tom, jak předat port na routeru.

Jako příklad uvážíme router ASUS RT-65U.Pravděpodobně máte úplně jiný router, ale to není problém.Webová rozhraní různých směrovačů jsou v mnoha ohledech velmi podobná.Proto si po přečtení této příručky můžete snadno předat port na routeru.

Jak předat port na routeru ASUS RT-65U

Hlavní věc, kterou potřebujeme, je mít přístup k webovému rozhraní routeru.To znamená, že potřebujete znát jeho adresu, jakož i přihlašovací a heslo pro zadání.Bez toho nebudete úspěšní.

Pro přístup k webovému rozhraní routeru ASUS RT-65U přejděte na adresu http://192.168.1.1/a zadejte přihlašovací jméno /heslo.Po vstupu do webového rozhraní jsmeviz stránka Mapa sítě.Zobrazuje základní informace o místní síti.

Dále přejděte do části „Internet“ a klikněte na kartu „Přesměrování portů“.

Na stránce „Přeposílání portů“ musíte tuto funkci povolit, za tímto účelem zaškrtněte políčko vedle možnosti „Povolit přeposílání portů“.

Poté můžete pokračovat ve směrování portů na routeru.Chcete-li to provést, přidejte požadovaný port do seznamu „Forwarded Ports List“, který se nachází na stejné stránce webového rozhraní.

Pro předání portu je třeba vyplnit krátký formulář.Zvažte všechna pole tohoto formuláře v pořádku.

  • Název služby. Do tohoto pole je třeba zadat název programu, který bude tento port používat.Tyto informace nijak neovlivňují přesměrování portů a zadávají se pouze proto, aby si po chvíli mohli pamatovat, proč jste tento nebo tento port přeposlali.Proto zadejte název programu, jak vám vyhovuje.
  • Rozsah portů. V tomto poli musíte zadat port, který chcete přeposlat.Například pro hru Counter-Strike musíte zadat 27015. Zde si uvědomte, že pokud přeposíláte port 80 nebo porty 20-21, může to způsobit konflikt s webovým rozhraním a FTP serverem vašeho routeru.
  • Místní IP adresa. V tomto poli musíte zadat IP adresu počítače, na který bude port přeposílán.Nejlepší je, aby tento počítač měl ručně přidělenou IP adresu.Protože pokud IP adresa počítače budezměna pak nebude přesměrování portů fungovat.IP adresu můžete ručně přiřadit v části „Local Area Network - DHCP Server“.
  • Místní přístav. Do tohoto pole zadejte port místního počítače.Ve většině případů se zde zadává stejný port jako v poli „Rozsah portů“.
  • Protokol. Poslední pole formuláře pro předávání portů.Zde z rozbalovací nabídky musíte vybrat jeden z protokolů TCP, UTP, BOTH (oba protokoly), JINÉ (jiný protokol).Ve většině případů se používá TCP, ale záleží to na vašem programu.

Poté, co jste vyplnili všechna pole ve formuláři pro předávání portů, kliknutím na tlačítko plus přidejte tato data do seznamu.Dále je třeba výsledek uložit kliknutím na tlačítko „Použít“.

Připravený seznam přesměrovaných portů vypadá podobně jako na obrázku výše.