Jak připojit pevný disk

Pokud aktivně používáte počítač, pravděpodobně jste čelili situaci, kdy se vyčerpá místo na pevném disku a není kam ukládat nové soubory.V takových situacích obvykle uživatelé jednoduše odstraní staré nepotřebné soubory.Pokud ale nemáte co smazat, musíte si koupit nový pevný disk.V tomto článku se naučíte, jak připojit pevný disk k počítači.

Pevné disky lze připojit k počítači dvěma způsoby: pomocí rozhraní PATA (Parallel ATA) a SATA (Serial ATA).Rozhraní PATA je již zastaralé a mnoho let se nepoužívá.Proto to nebudeme ani brát v úvahu.Tento článek bude hovořit pouze o připojení pevného disku pomocí moderního rozhraní SATA.

Začněme připojovat pevný disk

Nejprve úplně odpojte všechny kabely, včetně napájecího kabelu, od systémové jednotky.Poté musíte odstranit boční kryty systémové jednotky.Musíte odstranit oba kryty najednou, protože potřebujeme přístup k systémové jednotce z obou stran.Boční kryty jsou obvykle připevněny čtyřmi šrouby na zadní straně systémové jednotky.

Poté, co jsme odstranili boční kryty, můžeme začít instalovat pevný disk do vaší systémové jednotky.Zkontrolujte systémovou jednotku a najděte již nainstalovaný pevný disk.Pokud chcete vyměnit nainstalovaný pevný disk za nový, musíte odšroubovat čtyři šrouby, které upevňují pevný disk k pouzdru, a poté pevný disk opatrně vyjměte.řídit.V takovém případě můžete nainstalovat nový pevný disk do stejné pozice.

Pokud chcete připojit nový pevný disk, ponechte starý na místě.Pak stačí nainstalovat nový disk do sousední pozice.Při výběru instalačního prostoru zkuste ponechat volné místo mezi pevnými disky.Tím se výrazně zlepší jejich chlazení.Po instalaci pevného disku na místo starého nebo vedle starého nezapomeňte jej upevnit čtyřmi šrouby.Šrouby musí být dostatečně utaženy, aby pevný disk během provozu nevibroval a nevytvářel zbytečný hluk.

Po instalaci pevného disku je třeba jej připojit.Připojení pevného disku pomocí rozhraní SATA by nemělo způsobit žádné potíže.Musíte pouze zapojit kabel SATA do konektoru na základní desce a do konektoru na pevném disku.

Kabel SATA do konektoru na základní desce

Poté musíte zapojit napájecí kabel do pevného disku.Tento kabel má široký a úzký konektor, takže jej nebudete moci zaměnit s něčím jiným.

Síťový kabel pro připojení pevného disku

V důsledku toho by pevný disk měl po připojení vypadat jako ten na obrázku níže.Vlevo je kabel od napájení a vpravo je kabel SATA ze základní desky.

Pevný disk s připojenými kabely

Po připojení všech kabelů k pevnému disku lze systémovou jednotku zavřít.Dejte zadní stranukryty, připojte kabely a zapněte počítač.Postup připojení pevného disku je nyní dokončen.

Po spuštění operačního systému budete moci rozdělit nový pevný disk nebo jej jednoduše naformátovat, pokud vytvoření logických oddílů není nutné.