Jak prodloužit životnost operačního systému Windows

Ihned po instalaci operačního systému Windows se počítač spustí velmi rychle.Všechny programy se začnou téměř okamžitě, počítač se rychle rozběhne a stejně rychle se vypne.Ale postupem času se situace začíná měnit.Každý den funguje vše pomaleji a pomaleji a v důsledku toho se počítač dostane do takového stavu, že je prakticky nemožné pracovat.

Většina uživatelů tento problém řeší radikálně - přeinstalují Windows.Přeinstalace systému Windows však problémy nejen vyřeší, ale také vytvoří.Po opětovné instalaci musíte přeinstalovat všechny potřebné programy, nakonfigurovat operační systém atd.Obecně není přeinstalace příliš příjemná procedura.Proto by se tomu mělo pokud možno vyhnout.Nyní vám dám několik tipů, které vám pomohou prodloužit životnost vašeho operačního systému.

Tip # 1: Dejte si pozor na antivirovou ochranu.

Bez antivirové ochrany nebude váš operační systém trvat dlouho.Proto antivirus musí být nainstalován okamžitě po instalaci systému Windows a pravidelně sledovat jeho práci.Je nutné zkontrolovat příjem nejnovějších antivirových databází a výkonnost antivirového programu.Pokud používáte placený antivirový program, musíte sledovat relevanci vaší licence.

Na snímku obrazovky vidíte Kaspersky Anti-Virus, kterému vypršela licence.

Tip # 2. Nezakazujte deaktivaci řízení uživatelských účtů.

Systém kontroly účetnictvízáznamy nebo UAC monitoruje instalaci programů a varuje v případě ohrožení operačního systému.

Tento systém je trochu nepříjemný svými vyskakovacími okny, ale dělá velmi užitečnou práci a poskytuje další ochranu před viry.Proto by nemělo být vypnuto.

Tip # 3. Sledujte množství volného místa na systémovém disku.

Když dojde volné místo na systémovém disku, počítač začne výrazně zpomalit.Některé programy nemusí vůbec fungovat.Důvodem je skutečnost, že programy a samotný operační systém potřebují volné místo k uložení dočasných souborů a uložení pracovních výsledků.

V ideálním případě by systémový pohon měl mít vždy alespoň několik gigabajtů volného místa.Pokud je váš systémový disk zcela plný, proveďte audit a odstraňte nepotřebné soubory a programy.Typickým problémem je ukládání velkého množství dat na plochu, která jsou fyzicky umístěna na systémovém disku.

Tip # 4: Sledujte fragmentaci systémového disku.

Časem systémový disk podléhá fragmentaci a musí být defragmentován.O tom si můžete přečíst v jednom z našich článků.Pro defragmentaci disku je lepší nepoužívat standardní nástroje.Pomocí speciálních defragmentačních programů lze dosáhnout mnohem lepších výsledků.Používám například program O&O Defrag a defragmentační algoritmus COMPLETE /Access.Tento algoritmus provádí defragmentaci tak, aby maximalizoval rychlost přístupu k souborům.

Na snímku obrazovky vidíte fragmentaci systémového disku po roce a půl operačního systému.Fragmentované oblasti jsou označeny červeně.

Tip # 5. Sledujte programy zaznamenané při spuštění.

Během instalace se mnoho programů zapisuje do spuštění.V důsledku toho se v průběhu času hromadí velké množství programů při spouštění, které zpomalují načítání a provoz počítače.

K odstranění nepotřebných programů ze spuštění můžete použít vestavěný obslužný program „MSCONFIG“.Chcete-li spustit tento nástroj, otevřete nabídku Start nebo úvodní obrazovku systému Windows 8 a do vyhledávání zadejte „MSCONFIG“.

Po spuštění programu „MSCONFIG“ přejděte na kartu „Spuštění“ a zrušte zaškrtnutí políček u programů, které chcete odstranit ze spuštění.Chcete-li uložit změny, zavřete okno kliknutím na tlačítko „OK“.

Tip # 6: Sledujte provozování služeb.

Služby jsou dalším způsobem automatického vkládání programů.Některé programy vytvářejí nové služby, které se automaticky načtou při spuštění operačního systému.Stejně jako programy spouštěné i zbytečné služby zpomalují načítání a provoz počítače.

Služby můžete spravovat pomocí obslužného programu „MSCONFIG“.Chcete-li to provést, spusťte "MSCONFIG" a přejděte na kartu "Služby".Poté zaškrtněte políčko „Nezobrazit služby společnosti Microsoft. “

Nyní můžete vidět služby vytvořené programy třetích stran a nesouvisející s operačním systémem.Všechny nepotřebné služby lze bez problémů deaktivovat.