Jak provést defragmentaci disku

Defragmentace disku je proces, během kterého je optimalizováno rozložení souborů na disku.Tato optimalizace vám umožní zvýšit rychlost práce se soubory, což znamená zvýšení výkonu počítače jako celku.V tomto článku se budeme bavit o tom, jak defragmentovat disk pomocí nástrojů zabudovaných do systému Windows a pomocí programů třetích stran.

Tipy pro provádění defragmentace:

  • Neodstraňujte SSD disky.Pro disky SSD je defragmentace naprosto zbytečná.Snižuje se tím pouze životnost jednotky SSD, aniž by došlo ke zvýšení rychlosti.
  • K provedení defragmentace je vyžadováno volné místo na disku.Čím více volného místa, tím rychleji a lépe se provede defragmentace disku.Minimální velikost místa je považována za 15 procent z celkového disku.
  • Pokud chcete získat trvale vysokou rychlost pevného disku, použijte plánovanou defragmentaci.
  • Zkuste nepoužívat defragmentovaný disk.

Jak defragmentovat disk pomocí Windows

Operační systém Windows má vestavěný mechanismus pro defragmentaci disků.Chcete-li jej použít, otevřete „Tento počítač“ a vyvolejte vlastnosti sekce,které chcete fragmentovat.

V okně, které se otevře, přejděte na kartu „Služba“ a klikněte na tlačítko „Defragmentace“.

Poté se před vámi otevře okno „Defragmentace disku“.Zde musíte vybrat disk, který chcete fragmentovat, a kliknout na tlačítko „Analyzovat disk“.

Po dokončení analýzy vybraného disku se zobrazí procento fragmentovaných dat na disku.Pokud je toto procento významné, musíte provést defragmentaci.Například jsem analyzoval jednotku „E“ a procento fragmentovaných dat na ní je nula.Tento disk není třeba defragmentovat.Ale po analýze jednotky „C“ se ukázalo, že je rozdělena na 36 procent, což znamená, že je třeba defragmentovat.

Chcete-li defragmentovat disk „C“, vyberte jej v seznamu disků a klikněte na tlačítko „Defragmentace disku“.

Poté bude zahájen proces defragmentace.Čas potřebný k defragmentaci disku závisí na množství defragmentovaných dat a rychlosti samotného disku.Zpravidla to trvá alespoň několik hodin.

Kromě ručního spuštění defragmentace můžete použít plánované spuštění.V okně „Defragmentace disku“ klikněte na tlačítko „Povolit plán“.

Poté se před vámi objeví malé okno „Defragmentace disku: Změnit plán“.Zde musíte povolit funkci „Spustit podle plánu“ a nakonfigurovat plán.

Defragmentace může být prováděna denně, týdně a měsíčně.Po nastavení plánu zavřete všechna okna kliknutím na tlačítko „OK“.

Defragmentace disku pomocí programů třetích stran

Můžete také defragmentovat disk pomocí programů třetích stran.Nyní existuje mnoho kvalitních programů pro defragmentaci.Mezi nejoblíbenější patří nejpopulárnější Piriform Defragger, Auslogics Disk Defrag, MyDefrag, IObit Smart Defrag.Existuje mnoho dalších placených programů, z nichž nejznámější jsou: O&O Defrag, Ashampoo Magical Defrag, Raxco PerfectDisk, Auslogics Disk Defrag Professional.

Jako příklad uveďme proces defragmentace disku pomocí bezplatného programu Auslogics Disk Defrag Free.

Po spuštění programu zaškrtněte políčka u disků, které chcete defragmentovat, a spusťte jejich analýzu.

Po analýze program ukázal, že jednotka „C“ je rozdělena na 46 procent.Chcete-li tento disk defragmentovat, nastavte značku a klikněte na tlačítko „Defrag“.

To je vše, co je třeba udělat, zbývá jen čekat na konec procesu defragmentace.

Stejně jako vestavěný obslužný program pro defragmentaci vám Auslogics Disk Defrag Free umožňuje provádět defragmentaci disku podle plánu.Chcete-li to provést, otevřete nabídku „Nastavení“ a vyberte „Plánovač“.

Poté se otevře okno s plánem defragmentace.Zde musíte povolit funkci „Defragmentace automaticky“, zvolit čas defragmentace a disky.

Poté bude Auslogics Disk Defrag Free vůleProvádět defragmentaci automaticky v daném čase.