Jak psát římské číslice na klávesnici

Římské číslice jsou čísla ve formě písmen latinské abecedy, která byla široce používána ve starém Římě.V moderním světě se římské číslice a čísla používají k označení číslování století, tisíciletí, monarchů, krevních skupin, svazků, důležitých událostí, dokumentů atd.Více o římských číslech se můžete dozvědět v odpovídajícím článku na Wiki.Zde si povíme, jak můžete psát římské číslice a čísla na jakékoli klávesnici počítače.

Jak bylo uvedeno výše, římské číslice jsou písmena latinské abecedy.Proto pro sadu římských číslic můžete použít anglické rozložení klávesnice, které obsahuje všechny potřebné znaky (I, V, X, L, C, D a M).

Vše, co musíte udělat, je kliknout na ikonu rozložení klávesnice na hlavním panelu (vedle systémových hodin) a vybrat rozložení anglické klávesnice.Rozložení klávesnice můžete také přepnout pomocí klávesových zkratek.K tomu se obvykle používají kombinace kláves CTRL-ALT, CTRL-SHIFT nebo Windows-Space.

Poté můžete pomocí anglického rozložení klávesnice vytočit římské číslice a čísla.Následující obrázek ukazuje umístění všech římských číslic v anglickém rozložení klávesnice.

Pokud ve vašem systému nemáte anglické rozložení klávesnice, můžete jej přidat.V systému Windows 7 se postupuje takto: Nejprve musíte přejít do části „Ovládací panely“, přejděte do části „Hodiny, jazyk a region“ a poté otevřít „Změnit rozvržení klávesnice nebo jiné vstupní metody“.

Dalšímusíte kliknout na tlačítko „Změnit klávesnici“

V důsledku toho se před vámi objeví okno s nastavením rozložení klávesnice.Zde musíte kliknout na tlačítko „Přidat“, v seznamu, který se objeví, vyberte angličtinu a uložit nastavení pomocí tlačítka „OK“.Výsledkem bude anglické rozložení klávesnice, které můžete přepínat a zadávat římské číslice.

Kromě toho lze římské číslice vytáčet pomocí kódů ASCII i bez rozložení anglické klávesnice.Chcete-li to provést, podržte klávesu ALT a aniž byste ji uvolnili, zadejte na další numerické klávesnici klávesnice (pod Num Lock) kód ASCII požadovaného znaku.Pokud například podržíte ALT a typ 73, dostaneme symbol „I“.

  • 73 - I
  • 86 - V
  • 88 - X
  • 76 - L
  • 67 - C
  • ]
  • 68 - D
  • 77 - M

Tento způsob vytáčení římských číslic je však velmi nevyhovující, nejjednodušší je použít anglické rozložení klávesnice.