Jak resetovat BIOS na notebooku

Potřeba resetování systému BIOS může nastat v různých situacích.Nejběžnějším případem je zavedení nesprávných nastavení, kvůli kterým počítač nefunguje správně.Systém BIOS také provede reset před a po aktualizaci.

Dříve jsme publikovali článek o , jak obnovit nastavení systému BIOS.Ale ve starém článku to bylo výhradně o stolních počítačích.Nyní budeme hovořit o tom, jak resetovat BIOS na notebooku.

Existují dva způsoby, jak obnovit BIOS v notebooku.Jedná se o reset pomocí rozhraní BIOS Setup pomocí speciální funkce a reset vypnutím baterie.Dále budeme zvažovat obě tyto metody.

Obnovení nastavení systému BIOS pomocí nastavení systému BIOS

Nejjednodušším způsobem, jak obnovit nastavení systému BIOS, je vstoupit do rozhraní.BIOS Setup, tam najděte funkci reset a aktivujte ji.Abyste mohli vstoupit do systému BIOS, musíte restartovat notebook a stisknutím tlačítka vstoupit do rozhraní BIOS Setup na začátku bootování (v době načítání se na obrazovce zobrazí informace o tom, které tlačítko stisknout).

Pokud na obrazovce nejsou žádné informace, můžete zkusit stisknout klávesy, které se nejčastěji používají k otevření nastavení BIOS.Například: DELETE, F10, F11, F12, F1, F2, F3, Esc.

Po vstupu do nastavení BIOS musíte najít funkci pro resetování nastavení.Tato funkce je obvykle v poslední části.Nastavení systému BIOS a nazývá se „Load Setup Default“.Jsou možná i jiná jména pro tuto funkci.Například „Načíst výchozí hodnoty bezpečného selhání“.Není možné přesně říci, co bude tato funkce ve vaší verzi systému BIOS nazývána.Zde musíte navigovat sami.

Po použití této funkce se počítač restartuje a poté se spustí se standardním nastavením systému BIOS.

Resetování systému BIOS na notebooku vypnutím baterie

Druhým způsobem, jak obnovit nastavení systému BIOS, je vypnout baterii, která je na základní desce a napájí CMOS.paměť.Baterie je vypnuta na 1–2 minuty, poté ji vložte zpět a sestavte počítač.Toto krátké vypnutí stačí k vymazání paměti CMOS a obnovení nastavení systému BIOS.K této metodě se obvykle přistupuje pouze v případě, že se počítač vůbec nenabootuje a nemůžete vstoupit do nastavení systému BIOS.

Ve stolních počítačích je to velmi snadné.K tomu stačí odstranit boční kryt a vypnout baterii.S notebooky jsou věci trochu složitější.

Na notebookech lze tuto baterii umístit na různá místa.Někdy, abyste získali přístup k baterii, stačí otevřít prostor pro přístup na pevný disk a RAM.A někdy je paměť CMOS skrytá tak hluboko, že k ní lze přistupovat až po úplném rozebrání notebooku.

Chcete-li zjistit, kde se tato baterie nachází na vašem notebooku, musíte si přečíst návod k údržbě svého notebookulaptop.Chcete-li najít takového průvodce, zadejte do vyhledávače požadavek obsahující frázi „Servisní příručka“ a název vašeho notebooku.Můžete také použít frázi „Servisní příručka“.

Dále v příručce pro údržbu vyhledejte část, která popisuje, jak vypnout baterii.Tato část se obvykle nazývá „Vyjmutí baterie RTC“ nebo „Vyjmutí baterie CMOS“.Zde je například postup, jak vyjmout baterii pro notebook Acer Aspire 5810T.

Pokud budete mít štěstí a baterie CMOS je na pevném disku a v pozici RAM, můžete ji bez rizika odpojit a připojit zpět.Hlavní věcí je přísně dodržovat pokyny uvedené v příručce údržby.

Pokud chcete na svém notebooku získat přístup k baterii, musíte provést úplnou analýzu zařízení, pak bez řádných znalostí a zkušeností je lepší to nedělat.Obraťte se na servisní středisko, abyste ušetřili čas a nervy.