Jak rozbalit archiv RAR

Poměrně často jsou soubory, které jsou zasílány e-mailem nebo zveřejňovány na internetu, předem archivovány pomocí jedné z populárních archivátorů, například pomocí archivátoru RAR.To vám umožní zmenšit velikost souboru a urychlit jeho stahování, ale současně to vytváří určité potíže pro uživatele, protože takový soubor musí být před použitím rozbalen.V tomto článku si povíme o tom, jak rozbalit archiv RAR a jaké programy k tomu budou potřebné.

RAR je patentovaný archivační formát vyvinutý na počátku 90. let ruským programátorem Eugenem Roshalem pro operační systém DOS.V budoucnu vytvořil také verze tohoto archivátoru pro jiné operační systémy.Verze operačního systému Windows se jmenovala WinRAR a stala se docela populární.

Protože RAR je patentovaný formát, musí být pro práci s ním nainstalován speciální software.Na rozdíl od formátu ZIP, který lze provozovat pouze pomocí vestavěných nástrojů ve Windows.Chcete-li tedy rozbalit archiv RAR, musíte do počítače vybrat a nainstalovat jeden z programů, které tento formát podporují.Můžete například použít programy jako 7-Zip, Universal Extractor, HaoZip, Hamster Free ZIP Archiver, IZArc, TUGZip, ExtractNow nebo PeaZip.V tomto článku rozbalíme soubory RAR pomocí bezplatného 7-Zip archivátoru, protože je nejoblíbenější a již bylo nainstalováno mnoha uživateli.

Krok č. 1. Stáhněte archivátor a nainstalujte jej do počítače.

Jak již bylo uvedeno, pro rozbalení archivu RAR budete potřebovat archivátora s podporou tohoto formátu.Pokud je takový archivátor již v počítači nainstalován, můžete tento krok přeskočit.Pokud tomu tak není, přejděte na web 7-zip.org, stáhněte si tam archivátor 7-Zip a nainstalujte ho do svého počítače.

Samotný proces instalace je velmi jednoduchý, vše, co uživatel musí udělat, je kliknout na tlačítko „Instalovat“.

Krok č. 2. Zobrazit obsah archivu.

Po instalaci archivátoru 7-Zip můžete začít pracovat se soubory RAR.Můžete například zobrazit obsah archivu bez jeho rozbalení.Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem myši na archiv RAR a vyberte položku nabídky „7-Zip - Otevřít archiv“.

Výsledkem je rozhraní programu 7-Zip, ve kterém se můžete seznámit s obsahem tohoto archivu.

V případě potřeby můžete soubor z archivu extrahovat bez rozbalení.Chcete-li to provést, jednoduše přetáhněte soubory ze 7-Zip na plochu nebo do složky, kterou potřebujete.

Krok č. 3. Vybalení archivu RAR.

Pro rozbalení archivů nabízí archivátor 7-Zip různé metody.Jednou z možností je vybalení z programového rozhraní.Chcete-li to provést, otevřete soubor RAR, jak je popsáno výše, a klikněte na tlačítko „Extrahovat“.

Poté klikněte na tlačítko a určete složku, do které chcete rozbalit archiv, a poté klikněte na „OK“.V důsledku toho bude obsah vašeho archivu RAR rozbalen do složky podle vašeho výběru.Doba vybalení závisí navýkon počítače a velikost archivu.Pokud je však archiv malý, pak obvykle dojde k okamžitému vybalení.

Můžete také rozbalit archiv RAR prostřednictvím kontextové nabídky.Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem myši na archiv a vyberte možnost „Rozbalit sem“ nebo „Rozbalit do názvu složky“.

Pokud vyberete možnost „Rozbalit zde“, váš archiv RAR bude rozbalen do stejné složky, ve které je soubor RAR umístěn.A pokud vyberete „Rozbalit název složky“, vytvoří se vedle souboru RAR složka se stejným názvem a obsah archivu se do něj rozbalí.