Jak rozdělit pevný disk v systému Windows 7 nebo Windows 10

Po zakoupení nového pevného disku se uživatelé často ptají, jak rozdělit pevný disk v systému Windows 7 nebo Windows 10. V tomto článku se pokusíme odpovědět na tuto otázku zvážením dvou způsobů rozdělení pevného disku.pomocí nástroje „ Správa disků “ a pomocí instalačního programu systému Windows.

Jak rozdělit pevný disk pomocí „Správa disků“

Aby bylo možné rozdělit pevný disk na oddíly ve Windows 7 nebo Windows 10, můžete použít nástroj integrovaný v operačním systému nazvaný „Správa disků“.

K otevření tohoto nástroje je třeba stisknout kombinaci klávesWin + Ra v zobrazeném okně zadat příkaz „ diskmgmt.msc “.

Po provedení příkazu „ diskmgmt.msc “ se zobrazí okno „Správa disků“, ve kterém se zobrazí všechny pevné disky připojené k pevnému disku.do počítače.Pokud jste však právě připojili nový pevný disk, může se nejprve objevit takové okno, které vás požádá o inicializaci pevného disku.

V tomto okně musíte vybrat styl práce se sekcemi.K dispozici jsou dvě možnosti:

  • MBR- stará verze používaná od MS DOS.MBR poskytuje kompatibilitu se starými a starými počítačioperační systémy, ale tento styl práce s oddíly není vhodný pro pevné disky větší než 2 terabajty.Kromě toho má MBR další omezení.Například umožňuje vytvořit pouze 4 hlavní oddíly;
  • GPTje moderní verze bez omezení MBR a má některé vlastní výhody.Například GPT zálohuje informace o diskových oddílech, což výrazně snižuje pravděpodobnost selhání.GPT může pracovat se všemi verzemi Windows začínajícími na Windows 7. Ale pouze 64bitové verze Windows začínající na Windows 7 se mohou spouštět z GPT (za předpokladu, že počítač běží na UEFI, nikoli na BIOSu).

Z toho můžeme vyvozovat, že pokud máte moderní počítač s UEFI a používáte 64bitovou verzi systému Windows 7 (nebo novější verzi systému Windows) a nemáte v plánuPokud připojíte tento pevný disk ke starým počítačům, můžete si bezpečně vybrat GPT.Nebudete mít žádné problémy s kompatibilitou.V ostatních případech závisí volba mezi MBR a GPT na situaci.

Po inicializaci pevného disku můžete pokračovat v rozdělení disku.Chcete-li pevný disk rozdělit, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte možnost „Vytvořit jednoduchý svazek“.

Před vámi by se měl otevřít průvodce vytvořením jednoduchého svazku.Chcete-li pokračovat v práci, klikněte na tlačítko „Další“.

Dalším krokem je určení velikosti oddílu v megabajtech a kliknutí na tlačítko „Další“.

Dále vyberte písmeno jednotky a znovu klikněte na tlačítko „Další“.

Poté musítezadejte možnosti formátování.Pokud nevíte, co dělat, stačí ponechat výchozí nastavení a kliknout na tlačítko „Další“.

Tím je vytvoření sekce dokončeno.Změny potvrďte stisknutím tlačítka „Dokončit“.

Poté se sekce, kterou jste vytvořili, objeví v seznamu sekcí.

Chcete-li vytvořit další oddíl, klepněte pravým tlačítkem znovu na nepřidělenou oblast pevného disku (označenou černě) a vyberte položku nabídky „Vytvořit jednoduchý svazek“.

Poté znovu projdeme proces vytváření nové sekce.Pevný disk je tedy rozdělen na Windows 7 nebo Windows 10.

Jak rozdělit pevný disk při instalaci Windows 7 nebo Windows 10

PokudPokud jste si zakoupili nový pevný disk a plánujete na něj nainstalovat operační systém Windows 7 nebo Windows 10, můžete provést rozpis přímo během instalace .Chcete-li to provést, spusťte instalaci a postupujte podle doporučení instalačního programu, dokud se neobjeví okno pro výběr disku.

V tomto okně klikněte na tlačítko „Nový“ a zadejte velikost oddílu.Můžete tedy vytvořit libovolný počet oddílů.

Po vytvoření oddílů je formát formátuje.Vyberte jednu sekci a klikněte na tlačítko „Formátovat“.Tento postup opakujte pro všechny vytvořené oddíly.

Chcete-li pokračovat v instalaci systému Windows 7 nebo Windows 10, vyberte jednotku, která má být systémová, a klikněte naDalší tlačítko.

Po dokončení instalace se nainstaluje systém Windows a požadované rozložení pevného disku.