Jak se oddálit na obrazovce počítače

Někteří uživatelé mohou při práci na počítači zjistit, že text nebo zkratky se pro ně zdají příliš velké, ale nevědí, jak zmenšit měřítko obrazovky v počítači a uvést velikost těchto objektů do normálu.

Bohužel neexistuje žádné řešení všech těchto problémů, protože v různých situacích existují různé důvody.V tomto článku se budeme zabývat třemi nejčastějšími situacemi, kdy budete možná potřebovat oddálit obrazovku a sdělit vám, co s tím můžete udělat.

Jak snížit měřítko zkratek na počítači

Častěji než ne, když se uživatelé zeptají, jak zmenšit měřítko obrazovky v počítači, znamenají měřítko klávesových zkratek na ploše.

Skutečnost je taková, že operační systémy Windows 7 a Windows 10 ve výchozím nastavení používají poměrně velké zkratky, zatímco v systému Windows XP a starších verzích Windows používají menší zkratky.Výsledkem je, že uživatelé zvyklí na systém Windows XP chtějí zmenšit velikost obrazovky tak, aby se zkratky staly obvyklou velikostí.

Řeší se velmi jednoduše.Musíte kliknout pravým tlačítkem myši na plochu, přejít do nabídky „Zobrazit“ a vybrat „Malé ikony“.

Kromě toho v nabídce „Zobrazit“ můžete povolit nebo zakázat řazení štítků a jejich zarovnání s mřížkou.

Jak zmenšit měřítko textu na obrazovce počítače

Další situace, kdy uživatelé mají problémy s měřítkem, není vhodné měřítko textu v počítači.Ve výchozím nastavení používá Windows měřítko textu 100%, ale může být zvýšeno na 125, 150 nebo 175%.Tato funkce je poskytována uživatelům se zdravotním postižením, ale pokud tuto stupnici povolíte pro běžného uživatele, bude práce s počítačem nepříjemná.

Chcete-li zmenšit měřítko textu v počítači, musíte provést pouze několik kliknutí.Pokud máte Windows 10, musíte kliknout pravým tlačítkem myši na plochu a přejít na „Nastavení obrazovky“.

Výsledkem je, že se před vámi v sekci „Systém - obrazovka“ objeví okno „Nastavení“.Zde bude k dispozici několik nastavení.Pokud chcete zmenšit měřítko textu, musíte otevřít rozbalovací nabídku „Změnit velikost textu, aplikace a další prvky“ a vybrat možnost „100% (doporučeno)“.

Také problémy s měřítkem mohou být způsobeny nesprávně nastaveným rozlišením obrazovky.Proto se ujistěte, že rozlišení doporučené systémem je vybráno v rozevíracím seznamu "Řešení".Není vhodné používat doporučené rozlišení, protože se doporučuje na některých webech.I když se vám zdá, že to zmenší měřítko obrazovky v počítači.Ve skutečnosti to povede k významnému snížení kvality obrazu na monitoru a vaše oči budou velmi unavené.

Zapnutopočítač se systémem Windows 7 pro zmenšení měřítka textu, který potřebujete, klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a přejděte na „Rozlišení obrazovky“.

Dále klikněte na odkaz „Zvětšit nebo zmenšit text a další prvky“.

V důsledku toho se otevře okno s nastavením měřítka textu.Zde musíte vybrat možnost „Malý - 100%“ a uložit změny pomocí tlačítka „Použít“.

Chcete-li zmenšit měřítko textu, v systému Windows XP klepněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte příkaz „Vlastnosti“.Dále přejděte na kartu „Nastavení“ a klikněte na tlačítko „Upřesnit“.

Jak zmenšit měřítko obrazovky v prohlížeči a dalších programech

Také někdy je nutné zmenšit měřítko obrazovky ne na počítači vůbec, ale pouze v samostatných programech.

Typickým příkladem je měřítko obrazovky v prohlížeči.V moderních prohlížečích můžete přiblížit nebo oddálit pouhým podržením tlačítka CTRL na klávesnici a otočením kolečka myši.Uživatelé často tuto funkci prohlížeče nechtěně používají a potom nevědí, jak zmenšit měřítko obrazovky zpět na normální hodnotu.Pokud se ocitnete v podobné situaci, držte stisknuté tlačítko CTRL a bez uvolnění otáčejte kolečkem myši nahoru a dolů.V tomto případě uvidíte, jak se změní měřítko obrazovky.Po zvolení vhodné stupnice jednoduše uvolněte tlačítko CTRL.Také v prohlížečích můžete přibližovat a oddalovat pomocí kombinace kláves CTRL a kláves Num + /Num-.

Podobným způsobem je možnézvětšit nebo zmenšit měřítko obrazovky počítače v jiných programech.Například v kancelářských programech, jako jsou Word, Excel a PowerPoint, pracuje jak s tlačítkem CTRL a kolečkem myši, tak s kombinací kláves CTRL-Num + /Num-.