Jak si vybrat grafickou kartu pro hry nebo práci

Grafická karta (nebo grafický akcelerátor, grafický adaptér, grafická karta) je jednou z nejdůležitějších součástí moderního počítače.Proto při nákupu nového počítače se mnozí zajímají, jak si vybrat grafickou kartu.

Zde je velmi důležitá optimální volba.Pokud uděláte chybu, můžete přeplatit hodně za sílu, kterou nepotřebujete, nebo si budete muset koupit více výkonnou grafickou kartu a také přeplatit.

Vybereme grafickou kartu pro hry nebo práci

První, co musíte při výběru grafické karty rozhodnout, je to, za jakým účelem se plánuje použití počítače.

Možné cíle lze rozdělit do následujících skupin:

 • Pokud plánujete počítač používat výhradně pro práci s kancelářskými dokumenty a pro jednoduchou zábavu, například pro sledování videí nebo posloucháníhudba, pak volba silné grafické karty bude chybou.Ideální volbou pro vás by byla integrovaná grafická karta nebo diskrétní grafická karta s nižším cenovým rozpětím (až 100 $).Pokud se přesto rozhodnete pro diskrétní grafickou kartu, věnujte pozornost grafickým kartám s pasivním chlazením.Výběrem takové grafické karty výrazně snížíte úroveň hluku z počítače.
 • Pokud plánujete nejen práci s kancelářskými dokumenty, ale také hraní ne příliš náročných her.Pak byste si měli vybrat grafickou kartu s cenovým rozpětím od 100 do 200 dolarů.
 • Pokud jste náročný hráč, hrajte všechny nové hry a vždy chcete získat maximální FPS, pak byste měli zvolitgrafická karta v cenovém rozpětí 300 dolarů.
 • Pokud potřebujete výkonnou grafickou kartu ne pro hry, ale pro práci.Pak hodně záleží na tom, jaké úkoly plánujete v počítači řešit.V žádném případě byste neměli kupovat grafickou kartu za méně než 100 USD.

Nyní se budeme zabývat některými základními charakteristikami grafických karet, které by měly být zváženy před výběrem grafické karty.

 • Výrobce procesorů pro grafické karty.V současné době jsou na trhu dva hráči: Nvidia a ATI.Mezi nimi však není žádný významný rozdíl. Pokud se však rozhodnete šetřit peníze a získat levnější grafickou kartu, měli byste nejprve věnovat pozornost grafickým kartám s procesory a od ATI.
 • Verze DirectX.Pokud si koupíte počítač pro hry, měli byste věnovat pozornost této možnosti.Čím novější verze DirectX, tím lepší.
 • Grafická paměť.Dnes na trhu najdete grafické karty s pamětí GDDR5, GDDR4, GDDR3 a DDR3.Nejlepší je zvolit grafickou kartu s GDDR5, ale pokud nepotřebujete větší výkon, můžete tento parametr ignorovat.
 • Šířka pneumatiky.K dispozici je 32-, 64-, 128-, 256- a 512-bit.Zde je vše stejné jako u paměti.Čím více bitů, tím větší šířku pásma paměti.Pokud plánujete hraní her, měli byste zvolit grafické karty s šířkou sběrnice 256 nebo 512.
 • Množství grafické paměti.Také zde je vše jednoduché, tím lépe.
 • Video výstupy.Nyní je většina grafických karet vybavena portem DVI.Pokud však máte starý monitor, měli byste vzít grafickou kartu se starým výstupem VGA.
 • Chlazení.Grafické karty jsou dodávány s pasivním (bez chladiče) a aktivním chlazením.Pokud chcete, aby váš počítač pracoval klidněji, pak jste vybrali grafické karty s pasivním chlazením.Nejsou však určeny pro těžká zatížení a více zahřívají.Proto není vhodný pro hráče.
Srovnávací videopřehled herních karet AMD RADEON HD 6790 a NVIDIA GTX 550 Ti