Jak spustit příkazový řádek jako správce

Příkazový řádek (konzole) umožňuje spouštět programy, konfigurovat počítač a automatizovat mnoho činností správy počítače.Ve výchozím nastavení začíná uživatelskými právy.To chrání systém před náhodnými změnami a nezkušenými uživateli, kteří mohou svým jednáním narušit systém.

Proto v případech, kdy potřebujete provést závažné změny v systému, musí být příkazový řádek spuštěn s právy správce.Tím získáte plný přístup ke všem operacím a souborům.S administrátorskými právy můžete provádět libovolný příkaz v konzole.

V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak spustit příkazový řádek jako správce v operačních systémech Windows 7 a Windows 10. Je nepravděpodobné, že budete všechny tyto metody potřebovat najednou, stačí vybrat ty, které jsou pro vás nejvhodnější a použít je, kdyžnutné.

Spuštění příkazového řádku pomocí vyhledávání

V kontextové nabídce programů je vždy funkce „Spuštění“.jménem správce“.Tuto funkci lze použít k spuštění příkazuřádek jako správce.Za tímto účelem otevřete nabídku Start a do vyhledávání zadejte příkaz „cmd“.Poté, co se v okně vyhledávání objeví příkazový řádek (soubor „cmd.exe“), musíte na něj kliknout pravým tlačítkem a v kontextové nabídce, která se otevře, vyberte „Spustit jako správce“.

Je třeba poznamenat, že vyhledávání v nabídce „Start“ funguje stejně v systému Windows 7 i Windows 10. Tuto metodu lze proto použít v obou těchto systémech.

Poté uvidíte upozornění na spuštění programu jako správce.Klikněte na tlačítko „OK“ a před vámi se otevře příkazový řádek.

Příkazový řádek lze také spustit jako správce bez vyvolání místní nabídky.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Start a do vyhledávání zadejte „cmd“.Po zobrazení příkazového řádku v okně vyhledávání (soubor "cmd.exe") je třeba stisknout kombinaci kláves CTRL + SHIFT + ENTER.

Spuštění příkazového řádku pomocí seznamu programů

V operačním systému Windows 7 lze příkazový řádek nalézt v nabídce Start v části „Všechny programy - standardní“.Chcete-li jej spustit jako správce, vyvolejte místní nabídku a vyberte možnost „Spustit jako správce“.Poté se zobrazí varování o spuštění programu jako správce.Klikněte na tlačítko „OK“ a před vámi se otevře příkazový řádek.

Z důvodu rozdílů v designu nabídky Start bude tato metoda fungovat pouze v systému Windows 7.

Spuštění příkazu CMD pomocípomocí nabídky Run

Další možností pro otevření příkazového řádku s právy správce je provedení příkazu CMD v nabídce Run.Chcete-li to provést, stiskněte kombinaci kláves Windows-R, zadejte příkaz "CMD" a stiskněte klávesy CTRL + SHIFT + ENTER.Tímto způsobem je nutné zahájit provádění příkazu.Pokud stisknete pouze klávesu ENTER nebo OK, konzola se spustí jako obvykle.

Můžete také otevřít okno Spustit z okna Správce úloh, které lze otevřít pomocí kláves CTRL-SHIFT-ESC nebo CTRL-ALT-DEL.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Soubor a vyberte možnost „Spustit nový úkol“.

Poté se zobrazí okno „Spustit“, ve kterém můžete povolit možnost „Vytvořit úlohu s právy správce“.Při použití této možnosti bude příkaz „CMD“ okamžitě spuštěn s právy správce.

Tato volba bude fungovat pro Windows 7 i Windows 10.

Vytvoření zástupce pro příkazový řádek

Zkratku můžete použít ke spuštění příkazového řádku jako správce.Chcete-li to provést, vyvolejte místní nabídku na ploše a vyberte položku „Vytvořit zástupce“.

V okně, které se otevře, musíte zadat příkaz „cmd“ a kliknout na tlačítko „Další“.

Poté musíte zadat název zkratky a kliknout na tlačítko „Dokončit“.

V důsledku toho by se na ploše měla objevit zkratka pro spuštění příkazového řádku.Nyní otevřete vlastnosti této zkratky a klikněte na tlačítko „Upřesnit“.

Poté se před vámi otevře okno"Další vlastnosti."Zde musíte povolit funkci „Spustit jako správce“.

Poté zavřete všechna okna kliknutím na tlačítko „OK“.Poté bude při spuštění této zkratky spuštěno příkazové řádky jako správce.Tato metoda spouštění funguje stejně v systémech Windows 7 i Windows 10.

Otevření příkazového řádku pomocí systému Windows-X

Systém Windows 10 má další nabídkuse seznamem užitečných systémových nástrojů.Kromě jiného existuje příkazový řádek s právy správce a bez nich.Toto menu lze otevřít kombinací kláves Windows-X nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko "Start".

V některých případech je v celé příkazové řádce konzola PowerShell.Pokud je to váš případ, můžete se přepnout do klasického příkazového řádku.Chcete-li to provést, otevřete nabídku „Možnosti“, přejděte do části „Přizpůsobení - hlavní panel“ a vypněte možnost „Nahradit příkazový řádek Windows PowerShell“.

Nabídka Windows-X je k dispozici pouze ve Windows 10, takže tato metoda je pouze pro tento operační systém.

Otevření příkazového řádku ze složky

Tuto metodu nelze použít, ale příkazový řádek lze spustit ze složky Windows \ System32 (nebo ze složky Windows \ SysWOW64)."Jste-li 64bitová verze operačního systému)."Chcete-li to provést, přejděte na systémovou jednotku, otevřete složku "Windows \ System32" (nebo "Windows \ SysWOW64") a najděte v ní soubor "cmd.exe".

Příkazovým řádkem je soubor „cmd.exe“WindowsChcete-li jej spustit s právy správce, klepněte na něj pravým tlačítkem a vyberte možnost „Spustit jako správce“.Můžete také vytvořit zástupce pro cmd.exe na ploše.

Umístění souboru cmd.exe se v různých verzích systému Windows neliší.Proto tato metoda bude fungovat jak ve Windows 7, tak ve Windows 10.

Jak pochopit, že CMD je spuštěno se jménem administrátora

Po spuštění příkazuřádek, měli byste se ujistit, že jste udělali vše správně a že je spuštěno jménem správce.Chcete-li to provést, musíte věnovat pozornost názvu okna, měl by obsahovat nápis „Administrator“, což znamená, že konzola je spuštěna jako správce.

Pokud se nezobrazí „Správce“, konzole pracuje jako obvykle, konzolu zavřete a zkuste ji znovu otevřít.Pokud to nefunguje, můžete to zkusit jiným způsobem.