Jak ukládat důležité soubory

Je obtížné si představit oblast lidské činnosti, do níž dosud výpočetní technika nepronikla.V takové situaci není vzácné, že výsledkem práce nejsou skutečné objekty, ale pouze informace, jednotky a nuly zaznamenané na nosiči dat.

Zachránit takový výsledek práce je mnohem obtížnější než skutečný předmět.V tomto článku si povíme, jak ukládat důležité soubory.Předběžnou péčí o bezpečnost vašich dat ušetříte spoustu času, nervů a peněz.Obnovení dat z poškozeného paměťového média je ostatně zdaleka nejlevnější služba.

Tip # 1. Vytvořte zálohy.

Nejjednodušší a nejspolehlivější způsob uložení důležitých souborů je vytvoření záloh.Při vytváření záloh musíte věnovat pozornost několika důležitým bodům.

Nejprve by zálohy neměly být ukládány na stejném paměťovém médiu jako původní soubory.To je logické, jinak zálohy dávají smysl.Opravdu, v případě technického selhání ztratíte jak původní soubory, tak jejich kopie.Navíc k tomu dojde současně a nebudete mít čas kopírovat data.

Pokud k ukládání souborů používáte pevný disk, potřebujete k uložení záloh jiný pevný disk.Nesmíte však zaměňovat jednotlivé pevné disky a oddíly na pevném disku.Váš počítač může mít několik oddílů, ale všechna data budou fyzicky umístěna na jednom pevném disku.

Dalším důležitým bodem jepravidelné zálohy.Soubory, se kterými pracujete, se postupem času stanou zastaralými a neobsahují všechny potřebné informace.Proto je velmi důležité zvolit správnou frekvenci zálohování a striktně ji dodržovat.

Tip # 2. Používejte spolehlivá paměťová média.

Kromě toho byste měli zvážit spolehlivost paměťového média, které plánujete použít k ukládání záložních kopií vašich souborů.Například existuje pokušení uložit na nákup samostatného pevného disku a uložit zálohy na optické disky.Optické disky (CD, DVD a další) však nejsou příliš spolehlivé.Jedno občasné poškrábání na povrchu disku může způsobit, že bude zcela nečitelný.Proto lze optické disky použít pouze pro krátkodobé ukládání dat.

Flash disky také nejsou spolehlivé.Náhodný pokles napětí může zničit elektroniku uvnitř jednotky Flash a ztratíte všechna svá data.Totéž platí pro disky SSD.

Kromě toho existuje vždy pokušení připojit jednotku USB Flash k počítači někoho jiného.Taková chyba může také stát vaše data.Pokud je počítač napaden viry, může dojít k poškození dat na USB flash disku.

Z hlediska spolehlivosti tedy pevné disky nemají konkurenty.Nejlepší pevný disk je nejlepší možností pro ukládání záloh.

Tip # 3: Ukládejte data v cloudových službách.

Dalším způsobem, jak spolehlivě ukládat záložní kopie vašich dat, je cloudové úložiště.Služby jako Disk Google, Yandex Disk, DropBox a další vám umožňují ukládat data na server na internetu.

Práce s těmito službami je velmi jednoduchá.Stačí nainstalovat klientský program do počítače a v cloudovém úložišti určit složku, kterou chcete synchronizovat s vaším účtem.Poté budou všechna data z této složky nahrána na server a budou tam uložena.Kromě zálohování vám tento přístup umožňuje přístup k datům odkudkoli na světě, kde je přístup k internetu.