Jak určit velikost chladiče pro případ

S ohledem na nutnost instalace dalších chladičů (ventilátorů) do skříně počítače se uživatelé často ptají, jak určit velikost chladiče skříně.Problém je v tom, že obvykle na skříni počítače není náznak, jakou velikost chladiče je třeba nainstalovat.K dispozici je pouze místo pro chladič a určení toho, který chladič je pro něj vhodný, není tak jednoduché.

Jak zjistit velikost chladiče pro případ

Pokud znáte název modelu svého případu, pakVelikost chladičů můžete zjistit na webových stránkách výrobce.Například si vezměte takový populární případ jakoFRACTAL DESIGN Core 2500 .

Pokud do jakéhokoli vyhledávače zadáte název, můžete snadno najít oficiální web výrobce.

A již na webových stránkách výrobce najdete podrobné informace o všech sedadlech chladičů skříní a jejich velikosti a umístění.

Tato metoda bohužel ve většině případů bohužel nefunguje.Případ byl nejčastěji zakoupen již dávno a na internetu nejsou žádné informace o něm, nebo není možné určit výrobce a model případu.V takových situacích musíte samostatně změřit sedadlo pro chladič a určit vhodný model.Nejjednodušší je změřit sedadlo mezi středy montážních otvorů.

Níže jsou uvedeny vzdálenosti mezi středymontážní otvory pro chladiče skříní populárních velikostí.

​​]
Vzdálenost mezi montážními otvory Velikostchladič
32 mm 40 × 40 mm
50 mm 60 ×60 mm
71,5 mm 80 × 80 mm
82,5 mm 92 × 92 mm
105 mm 120 × 120 mm
125 mm 140 × 140 mm
154 mm 200 × 200 mm
Informace o velikostech chladičů byly získány z míst noctua.at a arctic.ac.

Pomocí této tabulky můžete snadno určit velikost chladiče, které potřebujete pro svůj případ.

Jak zvolit chladič pro případ

Poté, co jste určili, která velikost chladiče je pro váš případ vhodná, musíte zvolit konkrétní model chladiče.V této fázi musíte věnovat pozornost hlavně hladině hluku, který chladič produkuje.Hladina hluku je obvykle indikována v decibelech a čím nižší je, tím lepší.

Také důležitý je typ ložiska, který se používá při konstrukci chladiče.Nejjednodušší možností jsou kluzná ložiska, která se vyznačují tichým chodem, ale krátkou životností.Možnost je o něco lepší - kuličkové nebo valivé ložisko funguje trochu hlasitěji, ale jeho životnost je mnohem delší.Chladič kuličkových ložisek může pracovat až 15 tisíc hodin.Nejmodernější možností je hydrodynamické ložisko, které se vyznačuje tichým provozem a dlouhou životností, ale chladiče s jeho použitím jsou mnohem dražší.

DalšíDůležitým bodem je způsob připojení chladiče.Prostudujte si pokyny pro základní desku, abyste zjistili, který konektor pro připojení chladičů pouzder na něm (3 nebo 4 piny) se používá, a proto to při výběru chladiče zvažte.

Navzdory skutečnosti, že chladiče s 3-kolíkovým konektorem lze připojit ke 4-kolíkovému konektoru, je vhodné zvolit modely se 4 kolíkovými konektory.Takové modely umožňují snadno řídit rychlost otáčení a získávat informace o aktuální rychlosti ventilátoru (ot /min).