Jak vybrat paměťovou kartu SD

Digitální fotoaparáty nabízejí oproti svým filmovým protějškům řadu výhod.Jednou z těchto výhod je počet záběrů, které lze pořídit bez změny média.S digitálním fotoaparátem se nemůžete omezit a fotografovat tak, jak chcete.

Chcete-li však fotografovat bez obav, musíte vybrat správnou paměťovou kartu pro váš fotoaparát.Nyní, nejoblíbenější modely fotoaparátů používají Secure Digital nebo jednoduše SD paměťové karty.V tomto článku si povíme o tom, jak vybrat paměťovou kartu SD.

Formové faktory paměťových karet SD

Paměťové karty SD mohou mít tři různé velikosti, které jsou označeny takto:

 • MicroSD - Karty navržené pro použití v telefonech, smartphonech, tabletech a dalších kompaktních zařízeních.
 • MiniSD jsou karty s mírně většími velikostmi než MicroSD karty.Používají se v mp3 přehrávačích a dalších přenosných zařízeních.Popularita tohoto typu karty je v současné době velmi malá.Ve většině případů se používají karty microSD nebo plné SD.
 • SD jsou největší karty.Používají se ve fotoaparátech, videokamerách, videorekordérech a dalších relativně velkých přenosných zařízeních.Mnoho moderních počítačů a notebooků je vybaveno čtečkami karet, schopnými číst paměťové karty SD.

Faktory ve formě karty SD

Všechny tři faktory ve formě kartyPaměť SD je plně kompatibilní.Existují adaptéry, které vám umožňují používat karty MicroSD v zařízeních navržených pro práci s velkými SD kartami.

MicroSD na SD adaptér

Neměli byste si však kupovat MicroSD kartu a používat ji přes adaptér, pokud vaše zařízení (fotoaparát, videokamera) podporuje velké SD karty.Karty microSD zpravidla pracují mnohem pomaleji než plnohodnotné SD karty.A ty microSD karty, které fungují opravdu rychle, jsou mnohem dražší než plnohodnotné SD karty.

Generování paměťových karet SD

Existují čtyři generace paměťových karet SD:

 • SD 1.0 - od 8 MB do 2 GB
 • SD 1.1 - do 4 GB
 • SDHC - až 32 GB
 • SDXC - až 2 TB

Objemy se liší, ale zachovávají opačnýkompatibilita.To znamená, že kartu SD 1.0 lze nainstalovat do čtečky karet SDXC, ale ne naopak.

Paměťová karta SDXC

Většina moderních zařízení podporuje paměťové karty SDHC.Většina prodaných SD karet je také z generace SDHC.Z tohoto důvodu budete pravděpodobně muset vypořádat s tímto konkrétním typem paměťové karty.Nedávno se však začaly objevovat první zařízení s podporou SDXC.V budoucnu budou paměťové karty SDXC zcela nahrazovat karty SDHC.

​​

Rychlost paměťových karet SD

Rychlost paměťových karet SD je označena jako multiplikátor nebo jako třída.

Na paměťové kartě lze multiplikátor označit jako 13x, 26x, 32x, 40x atd.1x multiplikátor je 150 KB /s.Nejjednodušší paměťové karty mají rychlost 6x nebo 900 KB /s, nejpokročilejší karty jsou označeny jako 633x a mají rychlost až 95 000 KB /s.

Druhým způsobem, jak označit rychlost paměťových karet SD, jsou třídy:

 • SD třída 2 - rychlost zápisu alespoň 2 MB /s, což odpovídá faktoru 13x;
 • SD třída 4 - (rychlost zápisu nejméně 4 MB /s, což odpovídá multiplikátoru 26x;
 • )
 • SD třída 6 - (rychlost zápisu nejméně 6 MB /s, což odpovídá multiplikátoru 40x;
 • Třída SD 10 - (rychlost zápisu nejméně 10 MB /s, což odpovídá faktoru 66x;
 • )
 • SD třída 16 - (rychlost zápisu nejméně 16 MB /s, což odpovídá faktoru 106x;

Paměťová karta SD třídy 16

Rychlost paměťové karty ovlivňuje rychlost záznamu záběry, jakož i rychlost kopírování souborů z paměťové karty do

Například pro záznam video proudu s rozlišenímU technologie Full HD je vyžadována rychlost záznamu 3 MB /s, což odpovídá paměťové kartě třídy 4. Pokud používáte pomalejší kartu, budete mít potíže se snímáním, ale v některých případech může rychlost video toku dosáhnout 6 MB /s. Proto je lepší koupit paměťové kartypočínaje třídou 6 a vyšší.

Kromě toho existuje specifikace UHS, která rovněž reguluje rychlost paměťových karet.Norma UHS-I vyžaduje rychlost přenosu dat alespoň 50 MB /s (až 104 MB /s), standard UHS-II - nejméně 156 MB /s (až 312 MB /s).