Jak vybrat RAM pro počítač

Pokud otevřete katalog online obchodu na stránce s RAM, můžete vidět stovky různých paměťových modelů se zcela odlišnými vlastnostmi.Takový široký výběr je často matoucí, zejména pro méně zkušené uživatele, kteří si chtějí pro svůj počítač zvolit RAM.Pokud jste také zmateni různými možnostmi, měli bychom vám pomoci naše podrobné pokyny.

Krok č. 1. Vybereme paměť s náhodným přístupem podle typu a konektoru.

První věcí, kterou musíte udělat při výběru paměti RAM pro počítač, je určit typ paměti, kterou potřebujete.Moderní počítače používají čtyři typy paměti:

  • DDR - úplně první verze DDR, nyní je velmi vzácná;
  • DDR2 - druhá generace DDR, lze nalézt ve starších počítačích;
  • DDR3 - třetí generace DDR, v současnosti nejběžnější varianta;
  • DDR4 - nejmodernější verze paměti DDR, která byla nalezena pouze v nových počítačích;

Chcete-li zjistit, který z těchto typů RAM se ve vašem počítači používá, spusťte program CPU-Z a otevřete kartu „Memory“.Ukáže typ paměti, velikost, frekvenci a časování.

Pokud chcete získat podrobnější informace o každém z proužků paměti RAM nainstalované v paměti, přejděte na kartu „SPD“.

Kromě samotného typu paměti (DDR, DDR2, DDR3 a DDR4) je třeba poznamenat, že pro stolní počítače a notebooky se používají různé konektory.Vstolní počítače používají zásuvky DIMM, zatímco notebooky používají moduly SO-DIMM.SO-DIMM lze také použít v kompaktních verzích stolních počítačů.

Aby se zajistilo, že vámi vybraná RAM zapadne do paměťového slotu na základní desce, je nutné, aby paměť a základní desky odpovídaly nejen typu, ale také konektoru.

Krok č. 2. Vybereme potřebnou frekvenci paměti s náhodným přístupem.

Poté, co jste se rozhodli pro typ a konektor paměti RAM, musíte určit potřebnou frekvenci paměti.Zde je několik důležitých bodů:

  • Frekvence paměti musí být podporována základní deskou.S tím obvykle nejsou žádné problémy.Protože moderní základní desky podporují širokou škálu frekvencí RAM.To však musí být ověřeno.Chcete-li to provést, zadejte do vyhledávače název své základní desky a přejděte na webovou stránku výrobce.Ukáže, které paměťové frekvence tato deska podporuje.
  • Rovněž paměťovou frekvenci musí podporovat procesor .Ověří se stejným způsobem.Do vyhledávání zadejte název procesoru a podívejte se na technické specifikace na oficiálních webových stránkách výrobce.Procesory jsou obvykle přísněji omezeny maximální frekvencí paměti.
  • Poté určete maximální frekvenci paměti RAM, se kterou mohou základní deska a procesor pracovat.Toto je frekvence, kterou můžete použít;

Současně,Všimněte si, že:

  • Není nutné kupovat RAM s maximální podporovanou frekvencí.Za účelem uložení si můžete vybrat paměť s nižšími frekvencemi a vše bude fungovat.Hlavní věc je, že tyto frekvence jsou podporovány základní deskou a procesorem.
  • Pokud je typ paměti stejný, můžete nastavit paměť s vyššími frekvencemi.Stále však bude pracovat na maximální přípustné frekvenci pro základní desku a procesor.
  • Můžete nainstalovat RAM s různými frekvencemi, ale bude fungovat na frekvenci nejpomalejší paměti.Instalace jiné paměti však není žádoucí.

Musíte také věnovat pozornost načasování.Na základní desce nebo procesoru nejsou žádná omezení, ale načasování ovlivňuje výkon.Čím nižší je časování, tím rychlejší je paměť.

Krok č. 3. Prověřujeme maximální množství paměti RAM a dostupnost volných slotů na základní desce.

Dalším důležitým bodem při výběru paměti RAM je maximální částka, kterou základní deska a procesor podporují.Na webových stránkách výrobce základní desky a procesoru (na stejném místě, kde jste se podívali na frekvence) musíte vidět maximální množství paměti RAM.Tento objem samozřejmě nelze překročit.

Musíte také zkontrolovat volné sloty na základní desce.Chcete-li to provést, odstraňte boční kryt počítače a zkontrolujte desku.Hlavní věcí je nezapomenout na toúplně vypněte počítač.

Krok č. 4. Poslední fáze výběru paměti s náhodným přístupem pro počítač.

Je vhodné vždy nastavit stejné sloty RAM.Tímto způsobem se vyhnete problémům s kompatibilitou, ke kterým dochází, i když jsou velmi vzácné.Proto je-li to možné, je lepší nainstalovat paměť okamžitě s celou sadou.

Pokud není možné nainstalovat celou sadu paměti najednou, musíte vybrat nejpodobnější paměť.Najděte paměťové proužky se stejnými charakteristikami, jaké jste nainstalovali (porovnejte objem jednoho pásku, frekvenci, časování).